03 Mart 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de deprem bilgilendirme eğitimleri
Kırıkkale'de deprem bilgilendirme eğitimleri
Tandırlıkta Yangın
Tandırlıkta Yangın
Memur-Sen Konfederasyonundan Sezer'e, Çıkarma
Memur-Sen Konfederasyonundan Sezer'e, Çıkarma
Belediye İş yerlerinin Dezenfeksiyonunu Üstlendi
Belediye İş yerlerinin Dezenfeksiyonunu Üstlendi
  YAZARLARIMIZ
AĞZINDAN YEL ALSIN
18 Ocak 2021 Pazartesi Bu yazı 4273 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçtiğimiz günlerde Manşet Gazetesinde, ilimizin genç yetenekli yazarlarından Çağlar Atmaca’nın “Ya Vali Giderse” başlıklı yazısını okudum. Başlığı görür görmez hemen hemen bütün Kırıkkalilerin ağzından söz çıkı verdi dilimden “Ağzından yel alsın.”

Yazıda Çağlar Atmaca, olası bir hükümet değişikliği halinde İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İç İşleri Bakanlığından ayrılması halinde yeni gelecek Bakanın Valiler kararnamesi ile kendi kadrolarını kurabileceğini ve bunun Kırıkkale’ye karşı yapılacak çok büyük bir haksızlık olacağını ifade etmiş. Ve yine aynı yazıda Sayın Solu’nun görevde kalması halinde Sayın Valimiz Yunus Sezer’in şehrimizde ki başarılarından ötürü daha büyük bir göreve getirilebileceğini yazmış ve böyle bir senaryonun gerçekleşmesi halinde her seçim Kırıkkale’de zaferler kazanan Ak Partinin, Kırıkkale’ye verdiği en büyük hediyeyi geri elinden almış olacağını ifade ederek böyle bir terfiye  de karşı olduğunu açık açık yazmış.

Yazıya baştan sona katılmakla birlikte birkaç ek yapmak istedim. Yoğun Kırıkkalespor mesaimizden dolayı bu yazıyı geçte olsa kaleme alabildim.

Türkiye’de siyasi bazı taşların yerinden oynayacağı bir döneme girdiğimizi görüyorum. Belki ittifaklarda değişimler, milliyetçi cepheyi temsil edecek olan yeni bir ittifakın kurulması gibi bir sürece girebiliriz. Partili Cumhurbaşkanlığından tekrar dönüp güçlendirilmiş Parlementer sisteme dönebiliriz. Siyaset ile Anayasa Mahkemesi arasında ısınan su kaynamaya başlayıp, Türkiye tarihinde yaşanmamış yeni krizlerle karşı karşıya kalabiliriz. Erdoğan’a karşı yükselişte olan isimler Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun aday olamaması için erken hatta yine baskın seçimle karşı karşıya gelebiliriz. Bunların hepsi siyasette olabilecek şeyler ancak bir şey var ki artık oldu olacak; Yeni Kabine değişikliği…

Kulislerde, gündemde sürekli kabine revizyonu gündemde. Öyle ki devam edecek, yeri değişecek, yeniden bakan olacak isimler bile konuşuluyor. Tabi lider odaklı bir siyasi oluşumda da olsa bireysel bir yükselişle halkta karşılık bulan, daha önce bir sefer istifası gündeme gelen, bir sefer istifa eden ve Cumhurbaşkanından dönem Süleyman Soylu’nun geleceği en çok merak edilen ve konuşulan konu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın istifa süreci nedeni ile çok rahatsız olduğu ancak Süleyman Soylu’yu da gözden çıkmak istemediği biliniyor. Bu nedenle Soylu’yu kısmen pasifize ederek siyasetin içerisinde tutmak istediği konuşuluyor. Bunun içinde Süleyman Soylu’nun yeni kabinede Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alacağı konuşuluyor. Bu senaryonun gerçek olması halinde, Çağlar Atmaca’nın da ifade ettiği gibi ilk yapılacak; yeni Valiler ve Emniyet Müdürleri kararnamesi ile yeni İç İşleri Bakanı kadrolaşacaktır.

Sayın Valimiz Yunus Sezer, Kırıkkale tarihinin en aktif, en başarılı, en çalışkan valisidir. 1989’dan bu yana şehrimizde görev yapan hiçbir valimiz, Sayın Yunus Sezer kadar ilimizde iz bırakmamıştır. Kaldı ki Sayın Valimiz Kırıkkale’de görev süresi uzadıkça şehrimizi daha fazla tanıyor ve çok daha fazla verimli oluyor. Böylesine düzgün işleyen bir çarkın bozulması Kırıkkale’ye çok büyük zararlar verecektir. Hem sanayileşme yolunda atılan adımlar, hem kültürel aktiviteler, hem sosyal yatırımlar, hem de Kırıkkale’nin tanıtımı yolunda atılan adımlar sekteye uğramadan devam etmelidir. Bu tür yatırım ve atılan adımların yarım kalması halinde ve yeni gelecek valinin farklı yollara yönelmesi bu şehri birden 30 yıl geriye atacaktır. Düşünün nüfus ortalamasına göre en çok Şehit veren şehrin, Yunus Sezer göreve gelene kadar Şehitler Anıtı dahi yoktu. İlimizde hem ekonomik hem kültürel hem de sportif yönden atılan adımlar nihayetine kavuştuğunda Kırıkkale ülkemizin en çok ziyaret edilen ve tanınan şehirleri arasında yer alacaktır. Kaldı ki uyum içerisinde çalışan Sayın Valimizin görevine devam etmesi halinde yeni adımlar atacağı aşikardır. çünkü şehri tanıdıkça yeni projeler bir biri ardına geliyor.

Sayın Valimiz çalışkanlığı ile şehrimizi geleceğe hazırlarken siyasetçilerin sırtından da çok büyük bir yük alıyor. Siyasetçilerimizin bu yükü tek başına sırtlamak isteyeceğini düşünmüyorum. Olası bir Kararnamede Sayın Valimizin ilimizde kalması ve görevine uzun yıllar devam etmesi için her türlü girişimde bulunacaklarını düşünüyorum. Şehrin isteğinin de Hükümet tarafından göz ardı edilemeyeceğini düşünüyorum. Evet, Vali giderse bir avuç incir berbat olur. Evet, Vali giderse seçimlerde iktidara kesilen ceza Kırıkkale’de çok ağır olur.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Bahattin Akyön
Pınar Taşcı YIKILMAZ
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Mart 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net