08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
KENDİNİZLE YÜZLEŞEMEK İSTER MİSİNİZ?
19 Ocak 2021 Salı Bu yazı 12580 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İçinizde derin bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Ruhunuzun kuytu köşelerinde kendi kimliğinizi bulma umuduyla kocaman bir anlam denizine dalmak gibi. Ya da bu anlam denizine hiç dalmadan daha yüzeysel ve stabil yaşamaya devam mı etmek isterseniz? Belki de iç dünyanızda kendi eksiklerinizi görmek yerine, kolaya kaçmaya ve başkalarını suçlamaya devam edersiniz! Kendinizle yüzleşme cesaretiniz var mı? Ne dersiniz? Kendinizi keşfetmeye hazır mısınız?

"Hayat" Allah'ın insana tanıdığı bir süre, sunduğu bir lütfudur. İlk nefes ile son nefes arasında bir yolculuk. Bu derin yolculuğu ya boş geçirirsiniz ya da anlamlandırarak hayatı daha yaşanılır kılmaya çalışırsınız.  Anlam katmak önce kendi benliğini bulmak, kendini keşfetmek sonra diğer insanları tanımak ve yaşamın amacını sorgulayıp anlamak ile başlar.
Modern hayatın insanlara birçok kolaylık sağladığı tartışılmaz bir gerçek. Ama bunun yanında insanın ödediği birçok bedel de var. Kişinin kendini sokmak zorunda olduğunu hissettiği kalıpları, "daha güçlü","daha zengin","daha havalı","daha güzel","daha başarılı" , "daha özgür", "daha iyi" görünmek adına taktığı sahte maskeler, değiştirdiği kılıklar, mimikler, söylemler....Adeta her "daha" için yeni kimlikler yaratıyor.

Ruhunun derinliklerinde iyiliği ve güzelliği barındırdığı gibi kötülüğü ve karanlığı da barındırır insanoğlu. Ancak çok az kişi içindeki bastırılmış, gizlenmiş olan iyi, kötü,olumlu,olumsuz duygularıyla hatta karanlık yönleriyle  yüzleşir ve onları yönetebilecek ruhsal bir olgunluğa erişebilir. Bazıları da olgunlaşmama pahasına toy kalmayı, daha çiğ ve tatsız bir hayatı yaşamayı tercih eder. Günlük hayatın anlık zevkleri ve yalan dünyanın hengâmelerine karışıp mutsuzluğu, duygusuzluğu,hissizliği, boşluğu, huzursuzluğu soluyup öylece yaşar.Daha sonra da havasızlıktan,rutin alışkanlıklardan ve bunalmışlıktan söz edip kederlenir.Kimi zaman depresyonun kıyısında gezinir hatta bazen içine girip geri çıkar.
İçsel yolculuğundan,bilincinin en derinlerine gömdüğü düşüncelerden,hislerinden, korkularından, kusurlarından ve belki de sönmeye yüz tutmuş o en derinliklerindeki ışığından bile kaçar, bilincini uyandırma cesaretini kendinde bulamaz çünkü bilir ki kendiyle yüzleşmesi sancılı, karmaşık ve yorucu olacaktır. Hissetmemek ve kendinden uzaklaşmak kurtuluştur onun için.  O yüzden kendini anlamak yerine kaçabildiği kadar uzağa kaçar kendinden. Kimi ortam değiştirir,kimi iş,kimi şehir,kimi ülke...Ama mekan ve dekor değişse de dekorun ardındaki aynı kalır. Ne kadar kaçsa da zihni,kalbi ve ruhu onunla birlikte gelecektir.
Kimi kendini biraz rahatlatmak, olumsuzluktan kurtulmak için müzik dinler,kitap okur, spor yapar çeşitli mutluluk reçetelerine başvurur.Kimisi de zihnini,iç sesini acısını ve yüreğini susturmak,hissizleşmek için alkole, uyuşturucuya ve farklı farklı ve geçici hazlara yönelerek kendini uyuşturur.
Oysa kaçtığı gerçekler kendi gerçekleri,bastırdıkları, söylemek isteyip söyleyemedikleri, yalanları,yapmak isteyip yapamadıkları, incittikleri, unutmak isteyip unutamadıkları, geçmişi, kırgınlıkları,görmezden geldileri, kendine bile itiraf edemediği duyguları, arzuları, zorunlulukları, egoları, hataları, korkuları,affedemedikleri, vicdanı, ihtiyaçları,başkalarının gölgesinde ve etkisinde kalmayan kendi gerçekleri,ruhunun derinliğindeki  keşfedilmeyi bekleyen öz benliği, asıl kişiliği. Yani aslında yüzleşmek zorunda olduğu tek gerçeği...


İnsanlar bu gerçeklerle yüzleşmeli. İçinde gizlenmiş ya da donmuş tüm o duygularının buzlarını çözmeli. İç ve dış dünyasındaki anlamın derinliğinden korkup, kendiyle saklambaç oynamak yerine acı tatlı farkındalığı yaşama cesareti göstermeli. Ancak bu sayede doğruya ulaşabilecektir. Kendini ve yaşamı gerçek anlamda keşfedebilir.
Hayatta herkesin bir varoluş açıklaması, herkesin bir hedefi, tutmuş olduğu bir yol, direksiyonu çevirdiği ya da takip ettiği bir yön vardır. Ama unutulmamalıdır ki kendini bilmek sonunda asıl benliğini kabul etmeye başlamakla olacaktır. Yaşamını, yaşadıklarını ve yaşattıklarını anlayabilmekle mümkün olacaktır. Ancak bu şekilde kendi kişisel tarihini yazıp, kimliğini onaracak ve kendini yeniden inşa edecektir..

Kendini bilen Rabbini bilir, kendini bilen dünyayı bilir. İnsan kendini ve toplumu, toplum dünyayı değiştirir. İnsan kendini ve dünyayı değiştirmezse, dünya insanı değiştirecektir.Haydi o zaman! Kabuğunuzu kırıp kendinizle yüzleşmeniz ve  

varoluşunuzun farkındalığına erişebilmeniz dileğiyle.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ülkü  -  19-01-2021 - 20:26
Teşekkür ederim Mustafa hocam. Malesef insanoğlu gizlediği daha doğrusu gizlenmeye çalıştığı duyguları ne kadar halı altı edip örtmeyi yeğlese de eninde sonunda kendi gerçeği ile yüzleşecektir.zaten en güzeli en doğrusu da bu değil mi? Herkes önce kendini bilirse eminim dünya daha yaşanılır olurdu.
Mustafa AYDIN  -  19-01-2021 - 10:16
Bazı bilinmeyen duyguları ve saklanmış , örtünmüşlüğü farkedebilmek ... Gerçekten aydınlandım Hocam ... Yazılarınız devamını bekliyorum 👏👏👏👏👏
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net