22 Ocak 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
MHP'de Sevgi Seli
MHP'de Sevgi Seli
Kırıkkale'de anaokulunda 12 Sınıfı açıldı
Kırıkkale'de anaokulunda 12 Sınıfı açıldı
Mahalle Konaklarında Eğitimler Devam Ediyor
Mahalle Konaklarında Eğitimler Devam Ediyor
İyi ki Varsın Eren
İyi ki Varsın Eren
  YAZARLARIMIZ
ŞEHRİMİZİN TRAFİĞİ
20 Ocak 2021 Çarşamba Bu yazı 8648 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Her gün yeni araçların trafiğe katılmasıyla trafik sorunu gün geçtikçe içinden çıkılmaz duruma gelmektedir. Trafik sorunu ilimizin hatta gelişmekte olan tüm ülkelerin sorunudur. Bazı belediyeler, bazı ülkeler bu sorunun daha da keşmekeş bir duruma gelmemesi için şimdiden önlemlerini almakta, imarda ve ulusal yollarda köklü çözümler üretmekte, uygulamaktadırlar.

İl ve ilçe trafik komisyonu kararları olmadan bazı vatandaşlarımız kendilerine göre geliştirdikleri yöntemlerle evinin önünü, dükkânının önünü çeşitli dubalarla engelleyerek yerler açmışlardır. Herkes canının istediği gibi hareket ederek kendi arabasına yer ayırmış ya da başkalarının park etmesini engellemek için dubalar, kasalar, sandalyeler koymuşlardır.

Bazı hatırı sayılır kişiler saatlerce, günlerce arabalarıyla kaldırımları işgal ettikleri halde yetkililer tarafından ya görülmemiş, ya da görmezlikten gelinmiştir.

Kırıkkale’miz bir Cumhuriyet şehri olduğu halde maalesef imarı, yapıları, yolları, caddeleri görüntü olarak çağdaş, yaşana bilirlikte, tercihte ön sıralarda bir il durumuna getirilememiştir.

Şehrimizin merkezinde mantar tabancası patlatsan, tatbiki bir karmaşa yaratsan şehrimizi çabuk boşaltmada büyük bir izdiham yaşanacağı kaçınılmaz olacaktır.

Engelli vatandaşlarımız tarafından kullanılan rampalar zaman zaman işgal edilerek engelli vatandaşlarımızın da mağduriyetler yaşamalarına sebep olunmaktadır.   

Çağdaş ve modern toplumlar engellisine, ihtiyarına,  hastasına iyi bakan, onları hayata ve yaşama bağlayan toplumlar olduğu unutulmamalıdır.

Birçok kişi kendi kafasına göre duba, sandık, sandalye ve çöp sepetleriyle evinin önünde, dükkânının önünde park yeri ayırmamalıdır. Cadde ve sokaklarımız İl ve İlçe trafik komisyonlarının aldığı, belediyenin düzenlediği kurallar çerçevesinde kullanılmalıdır. Bunlardan dolayı vatandaşlarımız arasında istenmeyen olaylar, anlaşmazlıklar, kaba kuvvete varan davranışlar yaşanmamalıdır.

Eğer yetkililer kuralları uygulamada geç kalır, uygulamazlarsa vatandaşlar kendi koydukları kuralları hak olarak görürler ki; bu da halkımız arasında daha büyük husumetlerin doğmasına neden olabilir.

Kaldırımlar yayalara ait yerlerdir. Yayalara ait yerlere kesinlikle arabalar park edilmemeli, engelli rampaları kesinlikle kapatılmamalıdır. Bu kurallar uymayanlar kim olursa olsun gerekli işlemler yapılmalı, kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır.

Uygar ve çağdaş ülkelerde hangi yöntem ve kurallar uygulanıyorsa bizde de aynısı uygulanmalıdır.

Medeni bir toplum olmanın yolu devletimizin koyduğu kaide ve kurallara, herkesin uymasının sağlanması ile belli olur.

İşin en garip yanı ise yaya kaldırımına park edilen araçlar ile herkesin kafasına göre koyduğu dubalar, şehrin en merkezinde ve denetim ekiplerinin her gün yanlarından bakarak geçtikleri yerlerde olmalarıdır.

Ne tuhaf, ne acı değil mi?

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net