06 Aralık 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Motosiklet Sürücüsü Açılan Ateş Sonucu Bacağından Yaralandı
Motosiklet Sürücüsü Açılan Ateş Sonucu Bacağından Yaralandı
Üçüz çocuk sahibi sağlıkçı çift omuz omuza çalışıyor
Üçüz çocuk sahibi sağlıkçı çift omuz omuza çalışıyor
Tartıştığı Amcasının Oğlunu Vuran Şüpheli, Evini de Ateşe Verdi
Tartıştığı Amcasının Oğlunu Vuran Şüpheli, Evini de Ateşe Verdi
Sağlıkçılar İş Bıraktı
Sağlıkçılar İş Bıraktı
  YAZARLARIMIZ
Herkes Karnesini Aldı
25 Ocak 2021 Pazartesi Bu yazı 15109 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sadece dünyayı değil ülkemizi de etkileyen Pandemi sürecinde 16 Mart tarihinden beri öğretmenlerimiz uzaktan eğitim vermektedir.  21 Eylül tarihinden itibaren okullar seyreltilmiş ve kademeli olarak açılsa da, ara tatilin ardından 23 Kasım tarihinde yeniden eğitimin tüm kademelerinde uzaktan eğitime geçildi.

                

Yüzyüze eğitimden daha meşakkatli bir yöntem olan uzaktan eğitimi öğretmenler tercih etmemiştir. Kaldı ki hiçbir öğretmenimiz uzaktan eğitim tecrübesi olmadığı gibi uzaktan eğitimiz eğitimini de almış değillerdir.

 

Buna rağmen kendi bütçelerinden eğitim donanımlarını tamamlayarak, tamamen kişisel özverileri ve yetenekleri ile çocuklarımızın eğitimden geri kalmamaları için insan üstü bir gayret sarf etmişlerdir.

 

Tüm bunlara rağmen bazı densizlerin öğretmenler hakkında yaptıkları yakışıksız ifadelere de bir iki cılız sesten başkada itiraz çıkmamıştır. Hele görevleri öğretmenlerin haklarını savunmak olan eğitim sendikalarımıza diyecek bir şey bulamıyorum.

 

BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı) 2020 raporunda, ülkemizde 24 milyon hanenin yaklaşık % 51,2’inde sabit internet olmadığı, yapılan anket çalışmalarında ise öğrencilerin % 42’sinde internete ulaşacak bilgisayar ya da tablet bulunmadığı görülmüştür. Ailenin çok çocuklu olması hâlinde, evinde bir cihazı bulunan bir ailedeki çocuklar uzaktan eğitimi nasıl takip edeceklerdir.

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk, EBA’ ya girişin 3 milyon canlı ders kapasitesine ulaştığını söylüyor, ancak 1 milyon kişi EBA’ ya girdiğinde sistemin çöktüğünden haber vermiyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinde birçok tutarsız karara imza atmıştır. Daha önce sınav yapılmayacağını açıklayan bakanlık şimdi de Liseler için birinci dönem notlarının ikinci dönem yapılacak sınavlar üzerinden verileceğini, ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanı ile belirleneceğini açıklamıştır.

                                                                                                   

Öğretmenlerimiz, imkânı olmadığı için derse katılamayan, derse katıldığı halde derste aktif olmayan ya da derse kısmen katılabilen öğrencilerini nasıl değerlendirmişlerdir?

 

İnternet ve tableti/bilgisayarı/televizyonu/akıllı telefonu olmadığı için uzaktan eğitim derslerini takip edemeyen milyonlarca öğrenciye nasıl not verilmiştir?

 

Bu öğrencilere derslere katılamadıkları için zayıf/düşük not mu verilmiştir? Veya imkanı olduğu halde tembellik ederek hiç derse girmeyen öğrenci ile ekran başında saatler boyunca ders dinleyen öğrenci objektif  bir şekilde mi değerlendirilmiştir?

 

Bu yüzden temel eğitim ve ortaöğretimde birinci döneminde öğrencilere hiç not verilmemeli, ikinci dönemde yüz yüze yapılacak sınav ve değerlendirme sonuçlarına göre sınıf geçme notu verilmelidir.

 

Ayrıca tüm öğrencilerin öğrenme kayıplarını telafi etmek için ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları açılmalıdır.

15 şubatta yüzyüze eğitim başlamalıdır. Bu sebeple öğretmenlerimiz ara tatilde öncelikli olarak derhal aşılanmalıdır. Okullarımız maske, mesafe, hijyen, servisler konusunda hazırlıklarını tamamlamalıdır.

 

Özellikle son dönem hükümetlerin yanlış uygulamaları sebebi ile Öğretmenler odamız adeta  kadrolu, sözleşmeli, ücretli olarak üç gruba ayrılmıştır. Bakanlık özellikle emek sömürüsü olan asgari ücretten daha düşük maaş alan ve 12-13 gün sigortaları yatan ücretli öğretmenlik uygulamasından vazgeçerek ücretli öğretmen sayısı kadar yani en az 80 bin atama yapılmalıdır.

 

Tüm bunlar göz önüne alındığında Cuma günü alınan öğrenci karnelerinin yanında eğitim bakanlığının karnesi bizim için daha fazla önem arz etmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  06 Aralık 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net