07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
ÇİFTCİNİN BUGÜNKÜ DURUMU
09 Şubat 2021 Salı Bu yazı 14059 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Öğrenciliğimiz zamanında ve öğretmenliğimizin ilk yıllarının ‘Yerli Malı Haftası’ kutlamaları ne kadar önemliydi. Çiftçilerimizin yetiştirdiği sebze meyve ve hayvansal ürünleri sınıflarda sergilediğimizde bunlarımız var derken, sanayide gelişeceğimizin günleri nede heyecanla beklerdik.

Bu gün bakkala, manava gittiğimizde tezgâhtaki ürünlerin menşelerini okuduğumuzda veya sorduğumuzda birçok tarımsal ve hayvancılığa dayalı ürünlerin dış ülkelerce üretilip yabancı menşeli olduğunu görürüz. 

Bir zamanlar Ankara’ya giderken Irmak Köyü ile Kılıçlar köyünün arazilerinde pirinç tarlalarımız vardı. Kırıkkale’mizin her tarafında üzüm bağları, meyve bahçeleri vardı. Kesik köprü Barajının suladığı Kızılırmak Vadisi’nde en leziz fasulyelerimiz olurdu. Uçsuz bucaksız tarlalarımızda en güzel arpa, buğday mısır, mercimek, nohut gibi ürünlerimiz yetişirdi.  

Hayvancılık dersen bir köyden büyükbaşlar; büyükler ve buzağılar olmak üzere ikiye ayrılır, iki koca sürü olurdu.

Küçükbaş hayvanlar derseniz bir köyden en azından beş on sürü meraya çıkardı. Eti sütü, tüyü tüm ailelerin büyük bir geçim kaynağıydı.

Tavuk, hindi, kaz, ördek her köylü ailenin olmazsa olmazlarıydı.

Bugün Ayçiçeğini Moldova, Bulgaristan’dan,

Arpayı Fransa ve Danimarka’dan,

Buğdayı ve mısırı Rusya‘dan,

Pirinci Rusya ve ABD den,

Çay’ ı, Sri Lanka’dan,

İncir i Almanya, Fransa’dan,

Üzümü İran, Şili, Güney Afrika‘dan,

Et i ise Polonya Fransa, Romanya, Rusya ve Bosna- Hersek ten alarak aslında kendi köylümüzün, kendi çiftçimizin daha çok üretmesine engel olunmuştur.

Bir yerde köylünün tüm üretimindeki giderlerine büyük zamlar, gelirken ithalata da kolaylıklar gelmesi yabancı çiftçilerin üretimini desteklemek değilse, nedir?

Eskiden olduğu gibi ülkemiz tarımsal üretiminde kendi kendine yeten bir ülke olmak istiyorsa kesinlikle ithalata son vererek, çiftçilerimizin girdilerine destek olarak, köylünün üretici olmasını desteklemeliyiz. Ekilmeyen tarlalarımızın ekilmesini sağlamalıyız. Tarım ve hayvancılıkla ilgili gerçek kişi ve kuruluşların çalışmalarını desteklemeli, her türlü kolaylığı sağlamalıyız.

Ülkemizde iyi ve bilinçli bir tarım politikası uygulanırsa ürettiklerimiz kendimize yettiği gibi birçok yabancı ülkeye de tarımsal ve hayvansal ürünler ihraç edebiliriz. Böylelikle ülkemize birçok döviz girdisi sağlayabiliriz.

İhracata yönelik bir ekonomi politikası uygulamazsak her zaman dış güçlerin oyuncağı olur, onların sözlerini tutmak zorunda kalabiliriz. Bağımsız olma ve bağımsız düşünme yeteneğimizi kaybedebiliriz.

Ülkemiz dünyada konum olarak en güzel yerdedir.

Gerçekten ülke olarak tarım ve hayvancılıktaki bugünkü olumsuzlukları hak etmiyoruz. Üç tarafı denizlerle çevrili, dağları ovaları ve yaylaları verimli topraklarımız vardır. Tarım politikalarını iyi ve koşulsuz uygulayacak insanları iş başına getirirsek, tarım ve hayvancılıkta dünyada adımızdan söz ettirebiliriz. Bu konuda başarısızsak, kesinlikle bu bizim iş bilmezliğimizin ve vurdumduymaz hareket etmemizin sonucu olduğumuzu unutmamalıyız.

 Eğer çiftçimizi desteklemez ithalatın önünü açarsak ilerde kendi çiftçimizin yok olmasına neden olurken, dışa bağımlılığımız daha da kötü duruma gelebilir. Kendi çiftçimizin yok olmasına seyirci kalırken el kadar Hollanda’ya daha çok imrenerek bakabiliriz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net