22 Ocak 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
MHP'de Sevgi Seli
MHP'de Sevgi Seli
Kırıkkale'de anaokulunda 12 Sınıfı açıldı
Kırıkkale'de anaokulunda 12 Sınıfı açıldı
Mahalle Konaklarında Eğitimler Devam Ediyor
Mahalle Konaklarında Eğitimler Devam Ediyor
İyi ki Varsın Eren
İyi ki Varsın Eren
  YAZARLARIMIZ
Doğu Türkistan Türk ve Müslümandır
16 Şubat 2021 Salı Bu yazı 9508 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarihi Türk yurdu olan Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere uygulanan zulüm basında yer almayınca bu zulmün bittiğini zannetmeyelim. Müslüman Türk kardeşlerimizin yaşadıkları zulmü son olarak İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral Akşener TBMM'deki grup toplantısında gündeme getirdi. Doğu Türkistan'daki Çin zulmünü anlatması için kürsüye Nursiman Gül Abdurraşit adlı Uygur Türk’ü kızımızı çıkarınca zulüm yeniden gündeme geldi.

Komünist Çin zulmünü anlatan Nursiman kızımız kürsüye çıkınca maalesef TBMM TV yayından çıktı. Bu kızımızı terörist diye iftira atan eski Maocu şimdi ne olduğu belirsiz kişiler oldu. En ilginci de kendilerini milliyetçi olarak tanımlayanlardan tek bir tepki gelmedi.

Siyasi olarak milletlerarası platformda iktidar sahiplerinin yapılması gerekenleri yapmadıkları görülmektedir.  İçimiz yanıyor fakat maalesef hiçbir şey yapılmıyor.

Doğu Türkistan’ı sahiplenmeyenlere Doğu Türkistan ile ilgili temel bilgilerimizi yeniden hatırlamakta fayda var. En temel bilgi Doğu Türkistan hem Müslüman hem Türk’tür.

 Hunların ayrı bir koludur. Yani Uygurların ataları Hunlar'dır.

Balasagunlu Yusuf Has Hacib Doğu Türkistanlı’dır.

Kâşgârlı Mahmud'un Divanü lügat-it-Türk adlı eseri, Türk milletinin ve milliyetçiliğinin mihenk taşlarındandır.

Önemle  hatırlatmak isterim ki Çin’in batısında yaşamakta olan soydaşlarımızın bulundukları bölgenin adı Doğu Türkistan’dır

Bu isimlendirme bin yıldan beri böyledir ve böyle kalmalıdır. 1884 yılında Çin işgalcileri bu ismi kaldırarak  “Yeni Yer (Sincan)”  anlamına gelen Çince  bir isim yerleştirmeye çalışmaktadırlar.

Dünyada "Türk" kelimesinden korkan birçok millet ama özellikle iki devlet vardır: Bunlardan biri Rusya diğeri Çin’dir.

25 Eylül 1949'da Çin komünistleri Doğu Türkistan'ı istila ettiler. Şu anda Doğu Türkistan  en ağır şekilde  sömürge hayatı yaşamaktadır.

Bu arada Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için verdiği mücadelede şehit düşen Osman Batur’u da rahmetle anmadan geçmemeliyiz.

1931 yılından itibaren Doğu Türkistan’da soydaşlarımız  hızla organize olmaya başlamışlardır. 1933 yılında, Kaşgar'da Doğu Türkistanlı soydaşlarımız Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır.

Bu güzel gelişmeden sonra yeni bir devir başlamış yeni eğitim sistemi tesis edilmiş,  millî, dinî, siyasî terbiye güçlendirilmiştir.

Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız milliyetçidir. Bu milliyetçilik anlayışı sevgi ve hürmet duygularıyla kendi milletlerine bağlanmaktan ibarettir. Bu bağlılık Türk diline, İslam dinine, İslam ahlakına ve bütün maddî-manevî kültür değerlerimize bağlı kalarak Doğu Türkistan’daki hürriyeti sağlamaktır. 

Doğu Türkistan’da zulüm altında inleyen ve sadece inancını yaşamak istediğinden dolayı insanlık dışı baskılara maruz kalan soydaş ve dindaşlarımız bizden  “hatırlanmak” istiyorlar.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
CANKURTARAN  -  19-02-2021 - 09:25
Doğu Türkistan konusunu ele almanız çok iyi olmuş. Evet hatırlamak lazım ve iktidar muhalefet kim varsa ona hatırlatmak lazım.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net