03 Ağustos 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
  YAZARLARIMIZ
GENERALLER GÜNDEM OLUNCA
30 Kasım 2010 Salı Bu yazı 26005 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkelerin gündemlerini belirleyen bazı olaylar vardır. Sonucuna bakılmadan o konu basının dilline düştüğünde gündem değişir. Ondan önce ne varsa siler süpür ve gündemin teki olur.

Gündemimizde tek olan konu şidi Generallerin görevden alınması konusu oldu ve ne kadar sürer bilinmez.

Devletin devamlılığı esastır. iktidarlalar gelir gider, hükümetler kurulur yıkılır, biri gider biri gelir ama devlet devamlıdır. Devletin politikaları devamlılık arz etmeye devam eder. Bu devamlılık içerisinde devlet içerisinde görevli bazı gel git ler yaşanır. Özellikle üst düzey bürokratları gelen hükümet kendince değiştirir. Yenilerini eskilerin görev yerlerine atar.

Bu devletin her kademesinde yaşanır. Genel müdürler değişir. Müsteşarlar değişir. Daire başkanları değişir. Bazen bu değişiklik il müdürlerini ve alt müdürleri bile kapsar. Her gelen siyasi hareket bunu yapar. Elbette siyasi polimiğe karışmammış bazıları vardır ve bunlar yerlerinde dururlar.

Efendim doğrusu bu mu?

Hayır;

Doğrusu bu değil. Ehil kişilerin ehil oldukları konularda aktif olması ve faydalı olabilmeleri anlamında çok önemlidir. Bazen siyasetin bile önüne geçer bu ehil kişilere tevdi edilecek görev. Ancak bulundukları yeri siyasi amaçlı kullanırlarsa işte o zaman görevden uzaklaştırmak siyasi otoritenin en doğal ve olmazsa olmaz hakkıdır ve yapmalıdır.

Ancak gündemde olan konu gibi yani generallerin görevden alınması gibi olaylar Türkiye’de bir ilk şeklinde yaşanırsa bazen sancılı olabiliyor. Sancılı geçmesi de doğaldır. Çünkü neresinden bakarsanız bakın bir ezber bozma olayıdır ve teamüllerin önüne geçmedir.

Yüksek askeri şura kararı ile terfilerinde sıkıntı olan veya hükümetin sıkıntı duyduğu Generallerin görevden alınması bu çerçevede düşünüldüğünde son derece normaldir.

Yüksek askeri şura kararı tartışılmaz ve yargıya kapalıydı. Terfiler bunun dışında bir konudur. Ancak hükümet nasıl bir sivil bürokratı görevden alıyorsa askeri bir personeli de görevden alabilir.

Bunun neresi abartılacak bir konu anlamakta güçlük çekiliyor. Abartmak için bir sıkıntı olması gerekiyor. Kanunsuz bir şey olması gerekiyor. Oysa ne kanunsuz ve nede görevden alındıklarında devlet içerisinde, askerler içerisinde bir sıkıntı durumu söz konusu değildir.

Hele bazı siyasilerin buna sivil darbe sözleri ile yaklaşması çok yanlıştır. Sivil darbe neden olsun? Nasıl bir emniyet müdürü görevden alındığında sivil darbe olmuyorsa bunda da olmaz.

Bazı siyasilerin ise zamanlama veya asker üzerinde baskı kurma amaçlı olduğu da yanlıştır. Asker üzerinde baskı olmaz. Çünkü askerler bazı sivillerden yanlış iş yapanların temizlenmesinde çok daha hassastır.

Bu işin sonucunda yapılan açıklamalar Yargıyı etkilemek amaçlı olmamalı. Yargıyı rahat bırakacaksınız ki doğruyu bulsunlar. Eğer haklılarsa sivil müdürlerin göreve gelmesi gibi onlarda verdikleri mahkemenin sonucunda haklı durumdaysalar görevlerine dönsünler.

Sivili de askeri de rahat bırakmak en doğru yaklaşımdır. Gereksiz ve mesnetsiz açıklamalar her kesimi yıpratıyor.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Kamil Öcal
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ağustos 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net