24 Ocak 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kayıp Kadının Cesedi Bulundu
Kayıp Kadının Cesedi Bulundu
Maaş ve istihdam garantili okul, öğrencilerini bekliyor
Maaş ve istihdam garantili okul, öğrencilerini bekliyor
Modalife daha yeşil bir gelecek hedefliyor
Modalife daha yeşil bir gelecek hedefliyor
AK Parti’den hakaret  söylemlerine suç duyurusu
AK Parti’den hakaret söylemlerine suç duyurusu
  YAZARLARIMIZ
Doğu Türkistan’da Kadın Olmak
08 Mart 2021 Pazartesi Bu yazı 10168 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kadın, eş ve anne olarak hayatımızda yeri hiçbir şekilde doldurulamayacak bir değere ve vazgeçilmezliğe sahiptir.  Her anımızı dolduran, hayatımızı anlamlı kılandır.

İslam dini kadın ve erkekten birini diğerinden daha üstün tutmak yerine, birbirinin tamamlayıcısı kabul etmiştir.

Kadınsız bir dünya, bedenimizin, aklımızın ve gücümüzün yarısını yok saymaktır. Yani kadınsız bir hayat yarım bir hayattır.

Bu manada kadınlarımızı anmak için anneler günü ve kadınlar gününü kutlayarak kadına verdiğimiz değeri göstermeye çalışıyoruz. Ama hiçbir  kadınımız için bu yeterli değil tabiî ki.

8 Mart Kadınlar Günü  Birleşmiş Milletler tarafından ilan edildiyse de  Doğu Türkistanlı kadınlar için bu günün pek bir şey ifade ettiğini söyleyemeyiz.

Özellikle son yıllarda kendi ata yurtlarında açık hapishane hayatı yaşamakta olan Doğu Türkistan kadını, dini, milli ve özellikle ahlaki  haklarının neredeyse tamamından mahrum edilmiştir.

Doğu Türkistan'da kadın başörtüsü kısıtlamalarından sonra  elbiselerine sokak ortasında Çin Komünist Partisi (ÇKP) görevlileri tarafından müdahale edilerek giysileri sokak ortasında ÇKP görevlileri tarafından makasla kısaltılmaktadır.

Doğu Türkistan’da kadın, camii ’ye girememekte, aşağılanmaktadır.

Evlenmemiş 16-25 yaş arası Uygur kızlar  Çin’in iç bölgelerine sürülmekte,  Uygur kızı ailesinin elinden zorla alınarak fabrika ve tarlalarda işçi olarak çalışmaktadırlar.

Sözde “Kardeş aile projesi” aslında asimilasyon politikası gereği “Her eve bir Çinli erkek” uygulamasıyla her eve bir Çinli erkek yerleştirilen Doğu Türkistan’da 8 Mart ne ola ki.

İstediği zaman anne olamayan, zorunlu kürtajla çocukları elinden alınan Doğu Türkistanlı kadına 8 Mart ne mana ifade eder.

Toplama kamplarında her türlü insani haklarından mahrum olan Doğu Türkistan’lı kadının 8 Mart umurunda mı?

Doğu Türkistan'da evlatlarını, kocalarını hapiste veya toplama kamplarında bırakıp Türkiye’ye gelerek  bir kuru ekmeğe muhtaç Doğu Türkistanlı kadın ve kızlarımız için  8 Mart'ın bir anlamı olabilir mi?

Tarih bize şunu gösterdi ki; Doğu Türkistan'da Türk olmak  özellikle kadın olmak dünyanın en bahtsız, insanı olmak demektir.

Anadolu Türklüğü kız kardeşlerinin başına gelenlerden ötürü hassastır. Maalesef siyasi erk sahipleri halkımızın bu  vicdani duyarlılığı karşısında kulakları sağır, gözleri kör olmuştur.

“Zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur.” Hepimiz yüzümüzü doğuya çevirip hiç yoksa zulmü dünyaya duyurmak için bir şeyler yapmazsak bunun vebali büyüktür.

Tarih;  milletleri ve   devletleri, mazlumların seslerine verdiği tepkilerle hatırlayacaktır.

8 Mart Kadınlar günü kutlu olsun. Ümit ederim bütün dünya kadınlarının özgürce yaşayabildikleri, hak ettikleri saygıyı görebildikleri, bilhassa Doğu Türkistanlı kadınlarımızın, genç kızlarımızın hem Doğu Türkistan'da hem de Ülkemizde, onurlarıyla hayatlarını sürdürdükleri bir dünyaları olur.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  24 Ocak 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net