17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
Yeminimiz Var Olsun
18 Mart 2021 Perşembe Bu yazı 14502 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk'üm, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm: Yükselmek, ileri gitmektir.

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene!

 

Andımız 1933 yılında Dr. Reşit Galip tarafından yazılmış, bu tarihten sonra da okullarda okutularak bir çok nesil bu “yeminle” büyümüştür.

 

Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Öğrenci Andı" başlıklı 12. maddesini, 08 Ekim 2013 tarihinde yürürlükten kaldırmıştı. Türk Eğitim Sendikası Danıştay’a açmış olduğu yürütmenin durdurulması ve iptal davası 24 Nisan 2018 tarihinde Danıştay 8.Dairesi tarafından karara bağlanmıştır.

 

Bunun üzerine söz konusu iptal kararının temyiz edilmesi amacıyla Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na karşı dava açılmıştır.Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 15 üyesinin 7'si değiştirilince Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 8. Dairenin kararını bozmuştur.

 

Yani işin Türkçesi bundan sonra ilkokullarda andımız okunmayacak.

 

Çözüm  sürecinde Andımızın kaldırılması “malum çevreler” tarafından istenmiş, milliyetçi çevreler tarafından şiddetle eleştirilmişti. Sözde çözüm bitti, ağzına Türk kelimesini almayanlar en hızlı milliyetçi kesildi. Şimdi bu karar nerden çıktı. Niye Çıktı? Bilinmez.

 

Andımıza karşı çıkanların, kaldırmak isteyenlerin bilimsel bir gerekçeleri de yoktur. Andımızın metni ruhuna dokunmamak kaydı ile  tıpkı 1972 ve 1997’de olduğu gibi değiştirilebilir. Okuma şeklinde değişiklik yapılabilir.Ama sorun bu değil amaç kaldırmak olunca, niyet kötü olunca ne deseniz, ne teklif etseniz boşadır.

 

Andımızın kaldırılması kararı verilirken eğitimcilere danışılmış mıdır? Andımız ile büyüyen velilere sorulmuş mudur? Hangi ilmi verilerle kaldırılma kararı alınmıştır. Bunlara da cevap yok.

 

Halkımızın Pandemi ile ekonomik sıkıntılarla kıvrandığı bu günlerde, iç ve dış düşmanın her defasından daha fazla saldırdığı bu günlerde milli birliğimizi sağlamlaştıracak “Milli Yemin” imizle neden uğraşılır.

 

“Türk’üm, doğruyum, çalışkanım” ifadeleri kimin hoşuna gitmez. Bu milleti sevmekten, bu milletin ileri gitmesinden kimler rahatsız olmaktadır.

 

Cumhuriyetten, Atatürk’ten, Türklük bilinci ile yetişmiş bir gençlikten kim rahatsızdır.

 

Öğrencilere milli şuur kazandırmayı amaçlayan tamamen ırkçılıktan uzak, kendini Türk kabul eden herkesi kucaklayan anlayıştan kim rahatsızdır.

 

Maalesef bu ülkede Türk milletinden, Türk kimliğinden rahatsız olanlar vardır. Türk milliyetçileri  milliyetsizler kadar cesur olmadıkları takdirde tavizlerin ardı arkası gelmeyecektir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Keskin  -  19-03-2021 - 09:44
Bazı şeyler vardır siyaset üstüdür, tartışma, fikir fırtınası yapma üstüdür. O sadece üstüdür işte. Din inanç konusu gibi, Millet. bayrak sevgisi, İstiklal marşı ve andımız gibi. Andı siyasete alet etmeden, o şunu dedi bu dedi demeden kabul edip içselleşmesi lazım. Başta siyasi parti liderleri ve tüm siyasetçilerin başkasının milliyetçiliğini sorgulamadan konuya yakalaşması gerekir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net