29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Türk Polis Teşkilatı
09 Nisan 2021 Cuma Bu yazı 7603 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kolluk güçleri bir milletin devlet olmaya başlaması ile kurulan temel organlardandır. Orta Asya Türk Tarihinden XIX. Yüzyılın ikinci yarısına kadar tarih sahnesinde yer alan belli başlı büyük Türk-İslam Devletleri’ndeki kolluk teşkilatı, askeri yapıyla iç içe olmuştur.

 

Bu manada Türklerde kolluk teşkilatının kuruluşunu Büyük Hun Devleti’nin kurucusu Mete Han tarafından Türk Ordusunu kurduğu MÖ 209 tarihinden başlatabiliriz. Göktürkler Dönemi’nde ise Bumin Kağan döneminde askeri hizmetlerin dışında şehirlerde asayiş ve güvenliği sağlayan “Börüler Teşkilatı’nın kuruluşu 552 yılıdır.

 

Osmanlı Devletinde ise Yeniçeri Ocağının 1826 yılında kaldırılmasından sonra, İstanbul'da Asakiri Muntazama-i Hassa (Asakir-i Mansure-i Muhammediye) isimli ve polisiye hizmetleri de yapmak üzere yeni bir Askeri teşkilat kurulmuş, Serasker denilen bu teşkilatın komutanı, iç güvenliğin sağlanmasına ait Yeniçeri Ağası'nın yetkilerine sahip olmuştur. Böylece Yeniçeriler ve Yeniçeri Ağası yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediye ve Serasker geçmiştir.

 

Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.

 

Polis kelimesinin yerine emniyet deyiminin kullanıldığı da olur. Polis görevi itibariyle; asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan, halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eden, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eden, kanun ve nizamnamelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Polis asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır. Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır. ” sözünü düstur edinen Türk polisi vatan sevgisi için görev yapmaktadır.

 

İnsanın olduğu her yerde olan, Her başımız sıkıştığında aradığımız “imdat” diye bağırdığımız, kahraman Türk polisimizdir.

Ülkemizin her köşesinde gece-gündüz demeden fedakârca görev yapan, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşaması için üstün gayret gösteren Türk polisimizdir.

Özellikle Pandemi döneminde cansiparane çalışan  Polislerimizin   mesai şartları, fazla mesaileri,  maaşları, ağır çalışma ortamları, sosyal ve kültürel hayatları gibi bir çok konuda çözümlenememiş sorunları vardır.

Söz verildiği halde 3600 ek gösterge verilmiyor.

Milletimizin güvencesi polislerimizin sorunlarının çözümlendiği huzur içerisinde görevlerini yerine getirdikleri günlere bir an önce ulaşmaları temenni ederek başta şehrimizin Emniyet Müdürü Sayın Günter ŞENSES bey olmak üzere Kırıkkale Türk Polis Teşkilatı mensuplarının  gününü kutluyorum.

 

Görevleri başında iken şehit olan polislerimizi rahmetle anıyor, gazi polislerimize şükranlarımı sunuyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net