08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
Nereden Geldik, Nereye Gideceğiz?
11 Nisan 2021 Pazar Bu yazı 7965 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Resulullah Efendimiz Receb-ı şerif ayı gelince “Allah’ım! Bize Receb ve Şaban'ı mübârek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır.” derdi. Mübarek aylar diye adlandırdığımız üç aylar gelince Ramazan-ı Şerife kavuşma özlemi sarar hepimizi. Yalnız bu yıl, diğer Ramazan ayı gibi olmayacak. Sebebi ise malum korona... Teravihler evde kılınacak, iftar yemekleri olmayacak gibi Ramazan ayında yapılmasını özlemle beklediğimiz nice durumlar... Tabiî akşama kadar oruçlu geçirip de normalde yediğimiz yemekler dışında soframıza fazladan yemeklerle donatmak pek etik olmayan bir davranış. Ramazan geldiğinde açın hâlinden anlamak için gelir. Zekâtlar bu ayda verilir. İnfakın tavan yaptığı bir aydır, paylaşmanın, kardeşliğin hissine kavuşmanın ayı. Bir de Kuran ayı. İmam Gazali İhyâü Ulûmi’d-Dîn’de “Kuran’ın Ramazan ayı ile bir ünsiyeti vardır.” Sebebi ise Kuran’ın bu ayda inmesi ve mukabelelerimiz. Maalesef bu sene sadece evlerimizde olacak.

Resûlullah Aleyhisselam Efendimiz, bir hadis-i kudsîde buyuruyor ki: “Allah buyurur; Âdemoğlunun her iyi amelinin mükâfatı, on mislinden yedi yüz misline kadar kat kat verilir. Ancak oruç böyle değildir. O'nun mükâfatını bizzat ben vereceğim. Kulum, şehvetini ve yemeğini benim için terk eder. Oruç tutan için iki ferahlık vardır: Biri iftar ederken diğeri Rabbine kavuştuğu zaman. Allah katında, oruç tutanın ağız kokusu, misk kokusundan daha hoştur.” Yapılan diğer ibadetlere riya karışabilir ancak oruca karışmaz. Oruç yalnız aç kalmak değil, onu bütün uzuvlarımıza tutturmamız gerekir. Osmanlı zamanında söz orucu denilen bir şey var. Böyle özel günlerde, malayani söz söylemekten kaçınır sürekli Allah’a yakınlığı elde etmek için zikirle, sohbetle, Kuran’la geçirirlerdi. Az uyurlar, az yerler az konuşurlar bolca ibadetler yaparlardı. Gelişine sevinirler, gidişine üzülürlerdi. Ya bizler?

Senede sadece bir ay gelen, gelmekte de kalmayıp, ruhumuza yapışan tüm kir ve pası temizlemeye gelen eşsiz bir ayın arifesindeyiz. Geçen sene yanımızda olup bu sene gidip de dönmemek üzere yolculuğa çıkanlara bir göz gezdirmemiz lazım. Hem vücudumuza hem ruhaniyetimize yarayışlı bir ayı boş geçirmemek ondan faydalanmak lazım gelir. Bunun yanı sıra gereken ibadetlerimizi de sadece bu ay değil diğer aylara da yaymak gerek. Peygamber Efendimizin (sav) “Namaz gözümün nurudur” sözünü aklımızdan hiç çıkarmamalıyız. Tabiî isteyen tutar, isteyen tutmaz. Tutmayan insanlar ise (hasta olanlar hariç) özgür olduğunu sanıyorlar. Ama Kuran-ı Kerim’de Yüce Yaradan Nur suresinin 42. ayet-i kerimesinde “Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır; dönüş de ancak O’nadır.” Sonlu bir hayatımız olan bu dünyada, sonsuz olan bir ahiret yurdumuz var. Nereden geldik, nereye gideceğiz? diye bir sual yönetelim kendimize. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net