08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Ömür Dediğin
19 Nisan 2021 Pazartesi Bu yazı 8320 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Eski zamanlarda dağlardan buz getirilir, yaz günü insanların serinlemesi amacıyla satılırdı. Cüneyd-i Bâğdâdî Hazretleri pazara girişinde buz satıcısının bağırmasıyla kendini kaybeder. Yanındaki talebeleri, kendisine gelince ne olduklarını sorarlar. Hazret “Duymuyor musunuz? Ne diyor satıcı: “Sermayesi her an eriyen şu satıcıya yardım edin.” İşte benim de ömrüm anbean erirken boş geçen zamanlarıma üzülüyorum.

Biraz tefekkür edebilsek, hayatımızda ne kadar malayani işlerle uğraştığımızın farkına varacağız. Aslında hayatımızda en değerli kavram “zaman”dır. Maalesef çok cüretkâr olarak harcıyoruz. Geçen zaman geri gelmiyor. Televizyonda, internette harcadığımız zaman diliminde, herhangi bir konuya zaman ayırabilsek, o konu hakkında profesyonel oluruz. Birçok kişi maddi konuya değer verdiği kadar, 1 dakikasına değer vermiyor. Hayatımızın yarısı ise uyumakla geçiyor. Aslında az uyumanın hayatımıza ne kadar bereketlendiğiniz anlayabilsek... Hz. Ebubekir (ra): “Uyumayı kabre, övünmeyi mizana, rahatlığı sırat köprüsüne, arzuları cennete bırakın” der. Zaten kabirde yetirince uyuyacağız.

Altın gibi günlerin içindeyiz. Ramazan ayındayız. Bu günlerin anlam ve önemi paha biçilmez bir zaman dilimi. Değerini bilmek, hakkını bilmek gerek. Belki bir daha görmeyeceğiz. Yarına çıkamayacağız, fırsatı değerlendirmek lazım.

Evrenin yaşı 15 milyar yıl olduğu sanılıyor. Evrende ise 100 milyar galaksi ve her bir galakside ise 100 milyar yıldızın olduğu sanılıyor. Dünyamız ise içlerinden bir tanesi. Tahminler üzere insanlığın çıkış tarihi 130 ila 140 milyon yaş olduğu sanılıyor. İnsanlığı ait bilgiler 30-40 milyon yıl eskiye dayanıyor. Şimdi ise bizler şu zaman diliminde yaşıyoruz. Ne kadar insanın gelip geçtiğini tahayyül edersek sayısını aklımız bile almaz. Hayatımız sonlandıktan sonra ortalama 50 yıl sonra ismimiz bile anılmaz hâle gelecek. Onun için Hz. Muhammed (sav) Efendimizin şu hadisini aklımızdan çıkarmamız lazım: “Ölüyü (mezara kadar) üç şey takip eder: ailesi, malı ve ameli. Bunlardan ikisi geri döner, biri bâki kalır: ailesi ve malı geri döner, ameli kendisiyle bâki kalır.”

Diyor ya şair: “Geleceğe ah etme, / Geçmişini yâd etme. / Alacağın bir nefes, / Onu da berbat etme!”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net