29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
KADIN ŞIH (Anılarım)
21 Nisan 2021 Çarşamba Bu yazı 13537 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1979-82 Yılları arası Gümüşhane İli, Kelkit ilçesi Kabaktepe Köyü’nde er öğretmen olarak çalışıyordum. Çalıştığım köy erkeklerinin çoğu Almanya’da çalışan ‘’Çimini Dede’’ Ocağının merkezi olan büyük bir köydü.

Bu nedenle köye gelip, giden eksik olmaz, birçok kişi dertlerine ve hastalıklarına çare bulmak için köyü ve Cimini Dede Ocağı’nı ziyaret ederlerdi.

Kış günüydü. Bir akşamüzeri evde iken, kapım çalındı.

 Kapıyı açtığımda köyden bir genç ve yanında tanımadığım iki bay vardı.

Köylü genç ‘’Hocam bu arkadaşlar ocağa geldiler. Kırıkkaleli olduğunuzu duyunca sizinle görüşmek istediler. Sizin de hemşerilerinizi görmek isteyeceğinizi düşündüğümüzden buraya getirdik ‘’dedi.

O günlerde ulaşım ve haberleşme bu günkü gibi olamadığından gurbete gidenlerin memleket burnunda buram buram kokardı. Gurbette bir hemşeri görmek, hasretlik gidermek o günün şartlarında çok önemliydi.

Bizde de öyle oldu. Hemen içeri aldık hoş beş konuşmaya başladık.

Biraz yaşlı olan misafir anlatmaya başladı:

‘’Hocam biz Kırıkkale’den geliyoruz. Aslen Kırşehir İli, Kaman ilçesi Karkınyenice Kasabası’ndanız. Fakat Kırıkkale’nin Bağlarbaşı Mahallesi’nde oturuyoruz.’ Sara’ denen bir hastalık musallat oldu. Derdimizin çaresini bir türlü bulamadık. Kırıkkale’den buraya kadar yolda ne kadar hacı, hoca, ermiş biri varsa hepsine uğradık. Kader bizi buralara kadar getirdi. En sonunda Erzincan’a yakın dağ köyünde bir ‘’Kadın Şıh’’ a gittik. Kadın Şıh sanki bizim derdimizi anladı. Çünkü yanına vardığımızda adımızı, soyadımızı, nerden gelip nereye gittiğimizi, hatta derdimizi bize sormadan kendisi söyledi. En sonunda Kabaktepe köyündeki Cimini Dede Ocağı’na da bir gidin dedi. Biz de Kadın Şıh’ın demesi üzerine buralara kadar geldik. İnşallah buralarda derdimize bir çare buluruz da emeklerimiz boşa gitmez’’ dedi.

Bu konuşmalardan sonra misafirleri de alıp Şıh’ın evine gittiğimizde;

Cimini Dede Ocağı’nın lideri Hacı Nedim Amca konuşmaya başladı:

‘’Bizim Ocağın son temsilcisi, benim. Biz her şeyi sadece vesile olarak Allahtan isteriz. Daha fazla şirk koşmak çok günahtır. Çiğdemli Dağı’ndaki Kadın Şıh üçkâğıtçıdır. İnsanları aldatıp, kandırarak maddi menfaat temin ediyor. Bir iş para karşılığı yapılıyorsa ondan kaçacaksın.

Bu kadın oraya çay ocaklarında bulunan megafon sistemi kurmuş. Alt katta bir kişi ne için geldiğini, hastalığını, anasının, babasının adını, soyadını soruyor. Üst katta kendisi not alıyor. Megafondan Şıh Kadın dinliyor. Hasta içeri girince, hastanın durumunu sormadan falanca oğlu fiş manca, sana Allah şöyle hastalık vermiş. Kaç gündür yollardasın, bende seni bekliyordum deyince, hasta bu Şıh her şeyi biliyor, benim derdimin dermanını da bilir diye bir verecekse cebindeki son kuruşa kadar verip gidiyor. Hasta o günün şartlarında bire beş katarak gittiği yerlerde anlatınca buralara büyük döngüler başlıyor. Allah böyle din tüccarlarından hepimizi saklasın’’ diye konuşmasını sürdürdü.

Hacı Nedim Amca’nın konuşmalarını hepimiz ağzımız açık şekilde dinliyorduk. Bu yapılanlar şeytanın bile aklına gelmeyecek düşüncelerdi.

Bu gün artık dinle kandırmaca işleri yapılmaması, söylenenlerde kimselerin inanmaması gerekir. Dinimizin her türlü bilgi akışı Diyanet tarafından yapılarak din şarlatanlarının kandırmalarına son verilmelidir. Devletimiz bu konuya gerekli önemi vererek, birkaç oy fazla alacağız diye dinimizi kendi menfaati için kullananların insafına bırakmamalı, bunlara her türlü ceza vermelidir. Devletimizin önderliğinde gerçek din adamlarıyla halkın ibadetini en iyi ve doğru şekilde yapmasını sağlamak tüm hükümetlerin en baştaki görevi olmalıdır.

Bu konuda tereddüde düşenlerin aklına hemen 15 Temmuz darbe girişimi gelerek, zamanında yapılan ihmallerin, nelere mal olacağı, hiçbir zaman unutulmamalıdır

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net