29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Güzelliğin İçinde Güzellik
26 Nisan 2021 Pazartesi Bu yazı 10017 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Allah Resulü (sav) bir gün ashabının yanına iki adet taş ile gelir. Birisini ayakucuna koyup diğerini ise uzak bir yere atar. Ashap Peygamber Efendimize hikmetini sorunca Peygamberimiz “O uzağa atılan taş emelidir, yapılmak istenendir. Ayakucumdaki taş ise insanın ecelidir ki her an yanındadır.” Her an ölümle baş başa olduğumuzun farkına varıp şu zaman dilimlerinin kıymetini, anlamını bilmek, idrak etmemiz gerek. Nasıl ki yeryüzünde kıymetli mekânlar var ise Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa gibi kıymetli zaman dilimleri de vardır. Aynı Şehr-i Ramazan gibi. Bu ay öyle bir ay ki… Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş.

                Madde planını hayatımızın odak noktasına aldığımızdan dolayı maalesef ecir ve sevabını Allah-u Teâlâ umarak yapmadığımızdan sadece bize açlık ve susuzluk kalıyor. Hadisi şerifte Resûl-i Kibriya Efendimiz der ki: “Nice oruç tutanlar var ki aç kalmaktan başka bir kazançları yoktur.” Oruç bize özümüze, kul olduğumuzu anlatmaya, 11 ayda üstümüze yapışan bütün manevi kötülükleri silip atmaya gelir. Batıldan Hakka, eğriden doğruya, masivadan maveraya gidilen yolun güzergâhıdır. Senin olup da helal olan bir şeyi bu ayda yer ve yaparsan cezası belli. Bir de olmayan haram bir şeyi yaptığındaki ceza? Nasıl balık içinde bulunduğu suyun kıymetini dışarıya çıkınca canı ile öderse bu ayın kıymetini gidince anlamayalım. Sağanak sağanak rahmet yağan bu ayda fırsatları değerlendirelim. İmam Gazali (rh) der ki: “Yağmur ne kadar çok yağarsa yağsın kabın ters ise o rahmetten istifade etmenin imkânı yoktur.”

                Güzelliğin içinde bir güzellik var ki… Af ve marifet ayının içinde Kadir gecesi. Bin aydan daha hayırlı bir gece. Kur’an’ın indiği gece, Peygamberimize nübüvvet geldiği gece, o gecenin kıymetine Allah-u Teâlâ’nın süre indirdiği gece. Allah-u Teâlâ kulunu bu kadar çok severken, bağışlanması için bize bu kadar imkân sunarken, bizim bağışlanmamak için sanki çaba göstermemiz gerekir. Öyle bir Peygamberimiz var ki ümmetini, her şeyden çok seven. Öyle bir yaratıcımız var ki, inansak da, inanmasak da rızkımızı veren, bize bu kadar nimeti bahşeden, bize bu hayatı sunan. Ya bizler onun emir ve yasaklarına uyuyor muyuz? Bir gün bu nefesi alıp vereceğimizi hesaba katmak gerekir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net