08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Sonra Ne mi Oldu?
03 Mayıs 2021 Pazartesi Bu yazı 10889 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Mülteci bir çocuğun gözünde gördüm imkânsızlığı. Nedenini bilmeden vatanını terk etmiş; dilini bilmediği sokaklara, yabancı bir yere gelmiş. Yüreğindeki umutsuzluğunu neyle dindireceğini bilmeden, bir yabancının tebessümle verdiği çikolatayla bir nebze unutur belki mahzunluğunu. Belki ramazan ayında çorbasının yanında başka yemek olarak imkânsızlığı vardı. Kader onu o yaşta büyütmüştü. Kocaman bir insan olamaya başlamıştı. Onun nasibi buradaydı ama başkaları bu kadar nasipli olamamıştı. Kim ne yaparsa yapsın onlar çocuktu. Bazı durumları hak etmeseler de imkânsız bir hayatın girdabında boğulmaya mahkûmdurlar.

Ümran bebek gibi üstüne bomba düşmemiş, Aylan bebek gibi dünyada bitmez tükenmez oksijen olan ama sadece güç gösterisi için, sadece kapitalizmin yaşaması için insanlar onu karanlık sulara terk edip onun nefessiz kalmasına neden oldular. Sonra ne mi oldu? Biz Müslümanlar toplamda 313 kişi olamadığımız için Allahu Teâlâ görünmeyen bir virüs ile dünyayı evlerin içine hapsetti. Bu virüs ile Yüce Yaradan diyor ki bizlere "Sizler o masumların hakkını savunamadığınızdan, onların haklarını El-Cabbar olan Allah Azze ve Celle korur."

Ramazan bir nebze de bunun için gelmiyor mu? Mazlumun hâlinden anlamak için. Açın hâlinden anlamak için. Yardımlaşmanın, infakın değerini bilmek için. Allah Azze ve Celle diyor ki durumu iyi olanlara: "Ben sana mal mülk verdim, orada yoksulun hakkı var, onu vereceksin. Ben senin elinle münasip gördüm. Bu meyanda Allah Resulü (sav) diyor ki: "Veren el alan elden üstündür." Amma velâkin vermek de her kula nasip olmaz. Sağ el verirken sol el görünmeyecek. Şekilde infak ederken en güzeli, kendinize yakışanı vereceksiniz ki tam manası olsun. Mülk, dünyada kalıcı bir metadır. Amel sizin ile gelecek ahiret parasıdır. Bol bol ahiret parası biriktirmek gerekir. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net