27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
3 Mayıs Yerli ve Milli Başkaldırı
03 Mayıs 2021 Pazartesi Bu yazı 7357 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

"Darbeyle gönüllerde yatan ülkü silinmez!
Atsız yere düşmekle bu bayrak yere inmez!...
!

 

Hepimizin bildiği gibi Türk Milliyetçiliği, Türk milletini sevmek, korumak, yükseltmek ve yüceltmek ülküsüdür. Millî kimliği oluşturan unsurlar da millî dil, millî kültür, millî tarih ve o milliyete aidiyet duygusudur. Millet olmak için kültür birliği olmalı, sevinçte ve kederde ortak duyguya sahip olunmalıdır. Daha Mustafa Kemal’in vefatının üzerinden henüz altı yıl geçmişti ki O’nun mirasına aykırı davranılmaya başlanmıştı.

 

Devletin üst kademesinde, bilhassa Milli Eğitim Bakanlığı’nda, aşırı solcuların üst kademelere tayin edilmesi, huzursuzluk doğurdu. Nihal Atsız 1944 yılında Orhun dergisinin iki sayısında Başbakan’a “Şükrü Saraçoğlu’na Açık Mektup” diye bir mektup yayımladı. Daha önceki bir beyanatında Türkçü olduğunu ifade eden Başbakan’ı tedbir almaya davet ediyordu. Sabahattin Ali tarafından, dönemin Millî Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in de teşvikiyle aleyhine açılan hakaret davası için Ankara’ya gelen Atsız, gençler tarafından büyük bir coşkuyla karşılanır.

 

Bilahare 3 Mayıs 1944’te yapılan duruşmada ve sonrasında büyük kalabalık vardır. Neticede, 19 Mayıs Bayramı kutlamalarında Millî Şef tarafından Atsız ve arkadaşları, ırkçılık-Turancılık yaparak Türkiye’nin komşusuyla (Sovyetler Birliği kastediliyordu.) arasını açmakla suçlandılar. Bunun üzerine tutuklanan Türk milliyetçisi aydınlar, büyük bir zulme maruz kaldı; mahkemelerde yargılandı; tabutluklarda işkence gördüler.

 

Haksız suçlamalar ve tabutluklar, o ülkücü insanları, Nihal Atsız’ı,  Zeki Velidi Togan’ı, Alparslan Türkeş’i, Fethi Tevetoğlu’nu, Reha Oğuz Türkkan’ı, Hüseyin Namık Orkun’u, Hasan Ferit Cansever’i, Nejdet Sançar’ı, Zeki Sofuoğlu’nu ve diğer büyüklerimizi inançlarından ve ülkülerinden vazgeçiremedi. Bu büyük kutsal mücadeleyi bugün de saygıyla anıyoruz. Bir yıl sonra 3 Mayıs 1945’te hapishanede Türkçülük günü olarak kutlamışlardır. 

 

3 Mayıs’ta Türk milliyetçilerinin vatan ve millet sevdası yargılanmıştır. Türk milliyetçileri tabutluklarda işkence görmüş, emperyalizmin her çeşidine karşı dik duran Türk milliyetçileri ve Türklük, “öz yurdunda garip, öz yurdunda parya” duruma getirilmiştir.

 

3 Mayıs 1944, tek adam  diktatöryasına karşı, tek adamlık dayatmasına karşı  yerli ve millî bir başkaldırıdır.

 

3 Mayıs başkaldırma kültürüdür. 3 Mayıs'ın direniş ruhudur. Teslimiyete hayır deyişidir.  "Ne mutlu Türküm diyene" levhalarının söküldüğü, resmi kurumlardan T.C. ibarelerinin çıkarıldığı bu günlerde, üstelikte sözde milliyetçilerin sustuğu bu günlerde Türk milletinin 3 Mayıs ruhuna ekmek kadar, su kadar, hava kadar ihtiyacı olduğuna inanıyorum.

 

Bugün ülkemizde 3 Mayıs 1944 olaylarına benzer süreçler yaşamaktadır. Milliyetçilik ayaklar altına alınmakta, Türk milliyetçiliğinin önüne farklı engeller konulup kirli oyunlar tezgâhlanmaktadır.

 

Dün, Türk milliyetçilerini yıldırmaya, pes ettirmeye çalışanlar kaybetmiş, Türklük bilinç ve şuuru yaşamaya devam etmiştir. Bugün de 3 Mayıs ruhu, Türk milliyetçiliği davası emin ellerde yaşamaya ve yaşatılmaya devam etmektedir.

Dönemin mağdurları olan büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 3 Mayıs Türkçüler günü kutlu olsun.  Tanrı Türk'ü korusun. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net