17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
TEK GÖNÜL OLARAK
04 Mayıs 2021 Salı Bu yazı 13474 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sessiz ve uzak, mutluluk beklentisi çoktan ölgünleşmiş... İnanmıyor bir türlü bugünlerin geçip gideceğine. Karamsar ve korkak... Her gün tanıdıklarından birinin ölüm haberiyle delik deşik oluyor yüreği. Düşünüyor, insan hayatının anlamını. Düşünüyor, sadece doğmakla bile bir insanın değerli olması gerektiğini. Düşünüyor, o zaman neden bu kadar ucuz hayat? Olan ve olması gereken arasındaki ayırıcı çizgiyi kabul edemiyor bir türlü.  Düşünüyor, ekleniyor düşünceler düşüncelere... Bir pençe gibi sıkıp yaralıyor zihnini düşünce kalabalığı.

Kendisinden çok başkaları ve ülkesi için bu kaygıları. İşsiz kalan için, açlığa mahkum olan için, bu kötü günlerde siftah dahi yapamadığından evladına not bırakıp yaşamına son veren babalar için, yüz yüze eğitim sürecinde  salgın hastalık dolayısıyla ölen meslektaşları için... Hızla yiten insanî değerler için... Tam iftar saatinde televizyonda alt yazı olarak geçen ve kanıksanan ölüm sayıları için, yaşamını yitirenlere sayı demek zorunda kalındığı için, bir insanın ölmekle tüm yakınlarının, hayallerinin, yaşama planlarının öldüğünü anlamayanlar veya umursamayanlar için... Düşünceler düşünceler...

Bunlar, zihniden akıp giderken kendi içinden çıkıp yükselerek önce kendine bakıyor. Kendinde bu salgın günlerinde yeni keşfettiği yönlerinin olduğunu görerek şaşkın. Meğer ne de üretkenmiş elleri, çiçek yetiştirmeye, sebze yetiştirmeye, bir hayvanın yaralarını sarmaya, okula gidemeyene ders anlatmaya, okumaya, yazmaya ne de yatkınmış. Kendini insansız yapamaz sanırmış da meğer yalnızlıkları ne çok severmiş. Saksıdaki bir bitki gibi bir avuç toprağa hapisken o toprakta tutunmaktan başka çaresinin olmadığını anlıyor. Üzerine gelen ışığı, toprağına dökülen suyu, yaprağına sıkılan böcek ilacını sevmekten başka bir şansı yok kararlıysa yaşamaya elindekiyle yetinecek. Elindekiler fena da sayılmaz hazine olarak, eşi, işi, çocuğu, okuyacak çok kitabı, yazacak çok konusu var. Yapmak isteyene evde de olsa yapacak iş çok. Balkonda tarım yapmaya, evde yürüyüş teknikleri geliştirmeye, kucağına yatırdığı kediyi okşayarak uyutmaya, geceleri çocuğuna masal anlatmaya, dostlarından ya da ailesinden birini aramaya gerekirse yalnızlığını bile sevgiyle sarmaya kadar bir çok şey yapabilir ve yapıyor da. Yine de tüm bu uğraşlar dışarıyı unutturmuyor.

Orada yangınlar var çünkü. Ambulanslar çığlık çığlığa geçiyor kulaklarının içinden. Camilerde çoğu kez salâ sesleri duyuyor. Bazen kendinin bazen eşinin telefonu çırpınarak çalıyor, bu kez kim giden? Kimden kötü haber?

Evini çok insan gibi zevk ve uğraşlarıyla donatabilir ama dışarıya duyarsız kalamaz. Zaten insanlık bunu gerektirmez mi, başka insanlara, yaşamlara duyarsız kalmamak gerekmez mi?

Sessiz ve uzak olmaktan vazgeçiyor. Yaşam mücadele ise mücadele bu hayata anlam kazandıracak ise zor da olsa devam etmeli. Dışarıdakinden bedenen ayrı gönülce tek olarak.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net