10 Ağustos 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
En Başarılı Ülke Türkiye
En Başarılı Ülke Türkiye
Başaran'da Tercih Dönemi
Başaran'da Tercih Dönemi
Kırıkkale'de çiftçilik yapmaya başladı
Kırıkkale'de çiftçilik yapmaya başladı
  YAZARLARIMIZ
WİKİLEAKS OLAYI
03 Aralık 2010 Cuma Bu yazı 20937 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dünya meğer sarsılmaya ne kadar hazırmış. Diplomasinin 11 Eylülü olarak adlandırılan wikileaks olayıyla adeta tüm dünyada yer yerinden oynadı. Yok, beylik laf falan değil aynen öyle oldu.

Şimdiye kadar açıkladığı toplam bir milyon civarında gizli yazışma ile diplomaside depreme yol açan wikileaks, İsveç merkezli uluslararası bir oluşum. 800 Gönüllüsü Var. 2006 yılında kurulan wikileaks’in bünyesinde Amerikalı, Avrupalı, Tayvanlı, Avustralyalı, Güney Afrikalı gazeteciler, Çinli muhalifler, matematikçiler, teknoloji alanında uzman isimler bulunuyor, sayıları 800 civarında tahmin edilen bu isimler, gönüllü çalışıyor. Oluşumun lideri eski bir bilgisayar korsanı olan Avustralyalı gazeteci Julian Assange. Amaçları ise gizli belgeleri kamuoyu ile paylaşmak. wikileaks’e ulaşan bilgiler, uzmanlar tarafından teker teker değerlendiriliyor. Çok gizli bazı belgeler, dedikodular, yorumlar ayıklanıyor, sadece belge niteliğinde olanlar yayınlanıyor. Yayınlanan belgeler "çok gizli" değil, sadece "gizli" sınıfında yer alan belgeler. Oluşum asıl dikkatleri, Washington’un çeşitli ülkelerdeki Amerikan büyükelçilikleri ve konsoloslukları ile gizli yazışmaları internet sitesinde yayınlamasıyla dikkatleri çekti.

Şimdi bu wikileaks denen oluşum bu haldeyken sessiz sedasız bazı belgeleri yayınlıyordu ancak bu kadar ses getirmiyordu. Yani bir nevi üzerine alınması gerekenler alınıyordu ama diğerlerine dokunmadığı için dünya kamuoyunun pek dikkatini çekmiyordu. Aslında tehdit amaçlı da olsa ara sıra ellerinde belge olduğunu ve yayınlayacaklarını söylediler ama ne dünya liderleri nede dünya kamuoyu buna inanmadı. Onlarda yaptı.

Bu olayı iki yönlü ele almak lazım.

Birincisi bir ülkede bulunan diplomatların o ülke hakkında almış olduğu notaları mesaj yoluyla kendi ülkelerine iletilmesi olayıdır ki bu normaldir. Yani her ülkede görevli resmi diplomatlar resmi veya gayri resmi olarak almış oldukları bilgileri, istihbaratları kendi ülkelerine yorumların da katarak bildiriler. Bu gayet normaldir. Her ülkenin yaptığı bir hadisedir.

Nihayetinde bir ülkeye gönderilen diplomatlar orada salon protokolü yapmaya, davetlerde boy göstermeye, bulundukları ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini gezmeye veya alçak koltuk, yüksek koltuk skandalı çıkarmaya veya sütlü kahve muhabbeti için bu ülkelere gitmiyor.

Bulundukları ülkelerde gönderilen her insan istihbarat toplar, analiz yapar. Bu analizi yaparken o ülkede ki tüm imkânları kullanır. Kendilerine yakın olan yetkilileri kullanmaktan, gazete haberlerine kadar, istihbarat için haber elemanı temin etmeden, esnaf muhabbetlerine kadar her yolu dener ve biriktirdiklerini belli periyotlarla kendi ülkesine çeşitli muhabere vasıtası ile gönderir. Bunlar işin önemsiz kısmıdır. Yani liderler hakkında söylenen hırslı, despot, silik, zayıf, tehlikeli, cılız, basiretsiz gibi sözler çok önemli değildir. Elbet istihbaratı değeri vardır ve hani şu meşhur ikinci dünya savaşında taksici olayını bilmeyenimiz yoktur. Onun gibi liderlerinde psikolojik durumları ve karakterleri çok önelidir. Ama dünyayı sarsacak kadar değildir. Bunun için çokta büyütmemek gerekiyor. Kazasız belasız hani bir liderin dediği ve öbür liderin karşı çıktığı gibi teğet geçmesini beklemek lazımdır.

Asıl konu ikinci olandır. Yani bunu skandal ve devlet sırlarının ortaya dökülmesi ve bir başka ülkenin savaş saydığı konulardır ki buna bir başka yazıda uzun değineceğim.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Ahmet Tarlabölen
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  09 Ağustos 2020 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net