04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Kusur Görenindir
20 Mayıs 2021 Perşembe Bu yazı 7685 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kendi hayatımı daha düzene sokmadan başkasının hayatına nasıl etki edebilirim ki? Daha kendi yanlışlarımı doğruya çevirmeden başkalarının yanlışları ile ilgilenmek biraz hadsizlik gibi geliyor bana. İnsanın kendi yanlışını görmesi kadar irfanı olmazmış. İnsan kendi gözünün önündeki saman dağını görmezmiş amma velâkin başkasının çöpünü görürmüş. Bir büyüğüm "Kusur görenindir." demişti. Aslında insanları kusursuz, kendimizi kusurlu görürsek nefsimizi biraz olsun dizginleyebiliriz. Çok edepli bir Allah dostuna “Bu ebedi nerden aldın?” diye sormuşlar. O da “Edepsizlerden.” diye cevap vermiş. Nasıl demişler “Baktım ki karşımdaki insanın kötü davranışı bende de var, düzeltim.”

Osman Kemâlî Efendi Hazretleri (k.s.) Aşk Sızıntıları isimli eserinde diyor ya “Her ne yüzle baksa göz âyînede kendin görür / Vechini pâk eyle kim mir'âta bühtân olmasın” Mustafa Tatcı hocamızın şerhi muteberdir: “Aynaya nasıl bakarsan kendini o yüzle görürsün. Yüzünü temiz tut ki aynaya / Sen doğru göstermiyorsun diye / Yalancılıkla suçlamayasın.” Ondan mülhemdir ki kendi nefsimizi biraz hesaba çekmemiz lazım. Başkasını eleştirirken o kadar cüretkâr davranıyoruz ki sanki biz o hatayı yapmayacakmışız gibi. Kuluz, şaşar beşeriz. Elbette hata yapacağız. Kınadığın başına gelmeden insan ölmezmiş.

Başkalarının hatalarını eleştirirken sarrafın kantarı ile tartıyoruz. Kendi hatalarımızı ise pazarcı kantarı ile. Kendimizde olan kusurlar açığa çıkınca “Ne olacak, hatasız kul olmaz.” deyip geçiştiriyoruz, başkalarında olan aynı hataların çığırtkanlığını yapıyoruz. Diyor ya Mevlân⠓Kusurları örtmekte gece gibi ol” diye. Sen eğer ki başkalarının kusurlarını kapatır, görmezsen, Rabbim elbette senin hatalarını, kusurlarını kapatır.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net