27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Siyasi Nezaket Kimden Beklenir
27 Mayıs 2021 Perşembe Bu yazı 9391 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Öncelikle şu ifadelerle söze başlamalıyız. Kimse kimseyi sevmek zorunda değildir. Fakat gerek toplumsal ilişkilerimizde gerekse siyasi ilişkilerimizde karşımızdakini sevmesek de saygı göstermek mecburiyetindeyiz. Saygı ve edeb imanın delillerindendir.

İster siyasi isterse ticari isterse rekabetin olduğu her alanda  en önemli kural nezaket olmalıdır.

Özellikle halktan aldığı gücü halk için kullanması gerektiğini unutan siyasiler güç zehirlenmesi neticesinde siyasi nezaketten uzaklaşmaya başlamışlardır.

Nezâket zerâfet ister. Zarif tavırlar en inatçı kişileri bile yumuşatır. Ayrı fikirler ve ideolojiler zenginlik kaynağımız iken yanlış dil, nezaketsiz üslup çoğunlukla siyaseti kilitlemektedir.

Kaşgarlı Mahmut Divan-ı Lügat-it Türk’te “Dil ile düğümlenen diş ile çözülemez.” Derken temiz dilden yani hakaret etmeden, küfür etmeden siyasetin yapılabileceğinden bahsetmektedir. En sert eleştiriler bile  zeka ürünü olan esprilerle yapılabilir.  Oysa ki toplumumuzda siyasetçilerin itibarsızlığının en önemli  sebebi yine her kürsüye çıkışlarında kullandıkları çirkin dildir.

Siyasetçiler halka model olmalıdır. En fazla siyasette bulunması gereken nezakete ne yazık ki en az, siyasette rastlanıyor. Demek ki siyasette ağızdan çıkan söze dikkat edeceksin. Anadolu'muzun çok güzel bir özdeyişi vardır: “İnsanlar sözlerinden, hayvanlar boynuzlarından bağlanır..."

Siyasi Nezaket aslında siyasetçilerin işine yarayacak bir davranıştır.  Çünkü siyasetçiler bugün düşman olduğu ile yarın dost olabilmektedir. Küfür ettikleri ile koalisyon kurabilir. Aynı saflarda yer alabilirsiniz. Ki siyasi tarihimiz hep bu türden olaylarla doludur.

Maalesef  siyasi dilimiz yerlerde sürünüyor. Biri karşıdakine. “Zillet”, “illet”, “densiz”, “şanzumanı dağılmış”, “kayışı kopmuş” diyor. Öteki ötekine “Şerefsiz”, “hain”, “alçak”, “terörist”, “terbiyesiz”, “çukur”, “çamur”, “haysiyetsiz” diyebilmektedir. Her ne kadar “Kem söz sahibine aittir” desekte milletimiz bu ağır seviyesiz söyleri duymayı hak etmiyor.

 

Balık baştan kokmamalı “Siyasi Nezakete” özellikle liderler dikkat etmelidir. Bu konuda tarihimizin en güzel örneğini verdiğini görüyoruz.

 

Şeyh Edebali Osman Bey’e Ne diyordu?

    “Ey Oğul!

    Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana… Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet     sana.. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana… Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana..”

Bu sözlere umarım özellikle bizi yönetenler kulaklarına küpe olarak almalı ve millete örnek olmalıdır.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net