29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Bozkırın Çocukları
01 Haziran 2021 Salı Bu yazı 6723 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Biz bozkırın çocukları bilmezdik güneşin mehtaba vuran kısmını. Biz sarının bütün tonlarını bilirdik amma velakin mavinin tonlarını ancak gökyüzüne bakar anlardık. Geç kaldık bazen hayallerimize, kavuşamadık istediklerimize. Papatyalarla, gelinciklerin ahenkli dans edişini seyreder, gözlerimize dokunan hazzı temaşa ederdik. Denize nazır bir yerde bir yudum çay içemedik ama yüreğimiz engin denizler kadar genişti. Bizler elimizdekinin kıymetini bilmeyi bildik, elimizde olmayanlar için yanıp tutuşmadık. Hak etmediğimiz şeylerin peşine düşmedik. Elimiz nasırdı ama gönlümüz pamuk gibi.

 

Gecenin bir yarısı soğuk toprağa sırtımızı verir, gökyüzünde yıldızlara bakar, tefekküre dalardık. Yıldızlar ile hemhal olur, ayın revnaklığını izlerdik. Rüzgârın eşsiz sesinden çıkan o nağmeleri ağaçların sallanışları ile birlikte ruhumuzu dizginleyen melodilerle sükûnetin tadını çıkarırdık. Çayın közde pişeni bir başka tat verirdi damaklarımıza. Yanında sohbeti yapan yaşlı amca tatlandırırdı çaylarımızı. Sözü kesilmeden can kulağı ile dinlenir, verilen öğütleri kulağımızda yankılanırdı.

 

Soğuk bir başka olurdu. Kuru ayaz yakardı ellerimizi, yüzlerimizi. Ayazdan çatlardı ellerimiz, kermeleşirdi yüzlerimiz. Kışlarımız ne kadar soğuksa da insanlarımız o denli sıcakkanlı idi. Yağmur yağdığında toprak kokusunu çekerdik içimize. Topraktan yaratıldık diye severdik belki de.

 

Teknoloji çok rahatlık getirdiyse de bazı örf ve adetlerimizi de değiştirdi. Şimdi ise postmodern dünya bizi evlerimize kilitledi. Olmayacak hayallere daldırdı. Teknoloji ne kadar hayatımıza girdi ise bizi birbirimizden o kadar uzaklaştırdı. Evde başköşede duran televizyon, sohbeti, dertleşmeyi bitirdi. Herkesin her gün dizileri... Örfümüze âdetimize uymayan diziler programlar mevcut. Sosyal mecrada beğenilme arzusu ayyuka çıkmış.

 

Teknolojinin girdabına kapılıp gitmiş gençler. Kimi oyun peşinde, kimi ünlü olmak, kimi kolay para kazanmak. Herkes bir serzeniş içinde. Kimse taşın altına elini koymak istemiyor. Sorunun muhtevasını biliyorlar ama çözüm üretmiyorlar. Bu girdap büyüdükçe büyüyor bizler seyretmekten başka bir şey yapmıyoruz. Kendi güzel, düşüncesi güzel bir zat-ı muhterem derdi ki "Evde duran kara kutu/ Bizim çocukların putu/ Ehli küfür çekti şutu/ Kalemize gol eyledi."

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net