29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Gece İçinden Diriliş
10 Haziran 2021 Perşembe Bu yazı 6073 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Karanlık, gecenin zifiri yoluna doğru ilerlerken, uyku bile uykuya dalmışken, kalkar gecenin en sessiz zamanında. Yıldızlar en parlak zamanında gecenin tam ortasında gökyüzünü aydınlatırken... Ayın mehtaba vuran kısmı denize doğru yol almışken... Zaman mefhumu tamamen dimağından kaybolmuşken… Rüzgâr bile sesini çıkarmazken, yeryüzündeki tüm varlıklar sessizliğe mahkûm olmuşken, o tatlı uykusunu sadece Onun için böler. Gecenin içinden bir diriliş meydana gelir. Masivadan Maveraya geçişin hazzını yaşar tüm hücrelerinde.

Madde planında hiç birşey elde etmeyeceğini bilir. Materyalist bir dünyanın içinde kaybolmanın ızdırabını çekerken bir uyanışa nail olabilmek için yapar yapmak istediğini. Derdinçözüleceğini tek adrestedir.Ecir ve sevabını düşünerek zor da olsa kalkar. Yürek yangın yeri olmuştur. Güzelce abdest alır, iki rekât namaz kılar, İlâhî rızayı kazanmak için. Hiçbir dua etmese bile kalkıp da o namaz kılmasındaki hikmet ile Yaradana, “Rabbim senin rızanı kazanabilmek için kalktım herkes uykudayken”.Resûlulah Efendimizin söylemesinin muhtevasındaki derinliğini anlamak için"Gece namazına devam edin çünkü o salihlerin amelidir." İmam Şafii hazretleri der ki "Teheccütte yapılan dua, hedefini şaşırmayan ok gibidir." Huzur dolar içi, açar ellerini, sevgilinin kapısındadır. Ne isteyeceğini bilmez. İçinden geçenleri dahi bilir Yaradan. Yine de dilinde naçizane bir şeyler dökülür. Kapatır gözlerini bir damla yaş süzülür yanağından ümmet için.Ümmet yaralıdır, dağınıktır. Satırdan değil, sadırdan gelir sözler.

Ne buhranlık kalır, ne üzüntü... Pürmelal olan halinden huzura kabulün sevinci ile hemhal olur. Gece artık geriye doğru gitmekte. Umutların kapıları aralanmaya başladığı bir zaman dilimi yaklaşmakta. Sabah namazı ile taçlandırır ruhaniyetini. Güneş o eşsiz endamını gökyüzüne doğru salarken, Yaradan ile baş başa olmanın güzelliklerini, tarif edilemez duygu serüveni ile yüreğinin derinliklerinde hisseder.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net