29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Nedir Sizce?
16 Haziran 2021 Çarşamba Bu yazı 9495 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Tuttuğumuz, gördüğümüz, umut ettiklerimiz, dayanak olarak hissettiklerimiz yok olmaya, kaybolmaya mahkûm olduklarını anladığımız zaman, kaybolması mümkün olmayan, dayandığımız da her daim dayanağımız olan, umut ettiğimiz zaman umudumuza bir şekilde cevap verene, sımsıkı sarılmamız lazım değil mi?

Zifiri karanlığın deminde yolumuzu kaybettiğimizde, aydınlık ufuklara doğru yolumuzu gösterene, dünya meşakkatleri kement atıp bizi daralttığında, bizi bizden iyi bilenin kapısına varmamız gerekmez mi?

Doğduğumuzdan ölümümüze kadar her ne zorluk var ise sığınacağımız tek liman olan, maddi manevi ne kadar derdimiz var ise çözüme kavuşturacak olan bir makamı görmezlikten gelmek, körlük değil de nedir sizce?

Dünyalık işimiz için gittiğimiz kapıya, birden fazla vardığımız zaman, bazen serzenişte bulunabilirler. Ama tek bir kapı var ki, her çalışımızda kapının sahibi buyur edeceğini bildiğimiz halde gitmemek nedir sizce?

Hastalandığımızda, nasıl ki doktora başvuruyoruz. Hatta bazen araştırma yapıp, en iyisine gitmek için çabalıyoruz. Bize verilen tetkik sonuç da, verilen ilaçlardan, yapılan tedavilerden iyileşmemizde katkıda bulunan doktora, minnet borcu duyuyoruz. Doktor ve ilaç tabi ki olacak ama onlar şifaya vesile şifa Allah’tan. Peki, bize bu kadar sağlıklı hayatı verene hiç teşekkür etmek aklımıza geldi mi?

Hayatımız boyunca, bize yapılan iyilikler neticesinde ahde vefa gösteren insanlar olduk. Gerçi bazı insanlar yapılan iyilikleri görmezden gelir veya yapmasaydın derler de neyse... Yapılan yardımın büyüklüğüne göre karşı tarafa olan minnet borcumuzu hayatımız boyunca unutmayız. Cemil Meriç der ki" Yapılan iyiliğin karşılığını beklemek manevi tefeciliktir." Yapılan her ne güzel iş var ise unutmamız lazım bizim fıtratımıza yakışan budur. Ahde vefa ayrı, yapılan iyiliğin karşılığını beklemek ayrı, arada ince bir nüans vardır farkında olmak gerek. Hayatımızda o kadar güzellikler, iyilikler dolu ki... Peki, bu kadar iyiliği bir arada sunan, yaşam kalitemize baktığımız zaman, bize bahşedilen hayatımızı biraz da olsa tefekkür ettiğimiz vakit, verene minnet borcu olduğu aklımıza geldi mi?

Neye sarılırsak sarılalım, neyin peşinde koşarsak koşalım elbet kaybolmaya, yok olmaya mahkûmdur. Bizler kaybolmayan, yok olmayan ezeli ve ebedi olan Allah azze ve celleye sımsıkı sarılmamız lazım. Onunla olan neyi kaybetmiştir, Onsuz olan kazandığını tahmin eder ama kaybetmiştir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net