29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Geçen Zaman
22 Haziran 2021 Salı Bu yazı 10606 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Eski resimlere bakıp yâd ettiğimiz, bazen duygulandığımız, bazen sevindiğimiz, bazen de yanımızda olmayanlar için üzüldüğümüz anılarla dolu hayatımız. İçimizden bir ah çekip, flim şeride gibi geçen hayatlarımız. Öyle bir zaman olacak ki, birileri de içinde bulunduğumuz kart postallar gibi resimlere bakıp bizleri yâd edecek amma velakin biz o zaman diliminde olmayacağız. Peki, hiç düşündük mü boşa geçen zamanlarımızı, boşa harcanan ömürleri?

                O kadar hızlı bir dünyada yaşıyoruz ki, günlerin nasıl geçtiğinin farkında bile olmuyoruz. Bir dakikamızın ne kadar değerli olduğunu meşguliyet gelince anlıyoruz. Hep madde planında düşündüğümüz için, yere düşen paraya değer verdiğimiz kadar zamanımıza değer vermiyoruz. Bize her gün bahşedilen 86400 saniye sanki her daim verilecekmiş gibi görüyoruz. Ya verilmez ise, hiç düşündük mü?

Sosyal mecralarda harcanan zamanlarımızı, televizyon karşına geçen ömürlerimizi, neden sorgulamaktan imtina ediyoruz. Şahsımın hiçbir sosyal mecrada olmadığı gibi, evimde de televizyonum olmadığı için bu meyanda söylemde bulunuyorum. Modern iletişimciler bu konu hakkında araştırmalarına göre “Bir konuyu dünyanın en güzel kelimeleri ile söyleseniz de, şayet o konuyu yaşamıyor ve kalbinizde yer vermiyorsanız, karşı taraf pek etkisi olmuyor.” Geçen ömrümüz sorgulamak, durup biraz olsun tefekkür etmek hiç aklımıza gelmiyor. Plansız bir ömürle yaşıyoruz. Uykuya ayırdığımız vakitle birçok işi başarabilir ve yapabiliriz. Nasıl olsa bizi uzun bir uyku bekliyor. Onun için burada fazla uyumanın bir mantığı yok. Tarihe ismini yazdıracak buluşlar icat edenler, bizim gözümüz de büyük gördüğümüz şahısların hayatlarına baktığımız vakit, günlerine erken başlayıp vakitlerini iyi değerlendirdiklerini göreceksiniz.  Kuran- Kerim Necm Suresinin 36. ayetinde “İnsan ancak çabasının sonucunu alır” der Rabbim.

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Her taraftan birer uyarıcılar ve bildirimler. Eve geldiğimiz vakit biraz olsun dinlenmek yerine televizyon karşında zihnimizi daha da yoracak işler peşinde koştuğumuzda ruhaniyetimizde büyük yorgunluklar meydana gelmekte. Ertesi gün gündemimiz izlenen dizeler, maçlar ya da haberler. Beli belirsiz olayları muhtevasını bilmeden tartışmaktan imtina bile etmiyoruz. Bazen tartışmalara o kadar kaptırıyoruz ki kendimizi, insanları kırmaktan bile çekinmiyoruz.

Birde şöyle düşünelim izlediğimiz bir televizyon programında veya herhangi bir sosyal mecrada harcadığımız vakitte elimize ne geçti? İnanın sadece zaman kaybı, öyle platformlarda sizleri elde edebilmek için ekran karşısında durdurabilmek için yapılan onca yalanlar. Sistemin bir parçası olmamak ümidiyle. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net