08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Teslimiyet
08 Temmuz 2021 Perşembe Bu yazı 8967 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazen hayata dair unutmak istediklerimiz o kadar çok olur ki dedi,  yanında ki pejmürde hâlde bulunan beyaz sakallı adama. O da uzun uzadıya ufka bakıp hâl-i pürmelal olan kişiye şöyle seslendi: “Unutturmak istemez ki unutmak istediğin şeyler. Yüreğini yaralar bir iz bırakır için için yanar amma velâkin tütmez”.

Hayatımız  boyunca birçok olumsuz olaylar vuku bulur. Bazıları derin yaralar açar, unutulması imkânsız haline gelir ama öldürmez. Yaşarken canın yana yana yaşamayı öğretir. Öğrenmesen ne yapılabilir ki zaten. Her hâlde ömrün geçtiği, imtihanın devam ettiği gerçeği her zaman ve her durumda kendini öğretir zaten.

Su bile yaranın üstünden geçse acıtır. Nedense hep olumsuz anılar zihinde canlanır. Unutturmak istemez dimağ. Belki de hayata dair daha güçlü olmak için her daim zihinde taze tutulur. Zaman o acının üzerinde durmaz, yoksa insanoğlu yaşayamaz. Zaman her şeyin ilacıdır derler. Ama acının ilacı zaman değil tam bir sağlam iman ile olur. Çünkü her şerrin ve hayrın Allah'tan geldiğini bilir. Tam manasıyla teslim olmanın bir nebze huzuru bütün benliğini kaplar. Zerre şekva etmez başına gelen musibetlerden. “Ne gelirse Hak’tan” der boyun büker. Seven sevdiğinin nazı ölçmek ister. Teslimiyet de böyle bir şeydir. 

Allah'ın bu dünyaya değer vermediğini bilmek ve kulu olarak bu dünyaya gönülden bağlanmamak teselli eder bu garip insanı bu ıssız dünyada. Zaman gelip geçici olduğu gibi, başımıza gelenlerde elbet geçecek. Nasıl ki doğduğumuzda o dert yoksa elbet ölürken de olmayacak. Yürek yangınlarını ancak tek bir adreste söndürebiliriz. İlah-i huzurun divanına başvurarak.

Hâli pürmelal olan adam, pejmürde hâlde bulanan beyaz sakallı adama “Nereye gidiyorsun” diye sual etti. O da “Topraktan geldik, toprağa gideriz.”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net