04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
BÜYÜK FİKİR ADAMI ATSIZ
11 Aralık 2010 Cumartesi Bu yazı 39158 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk tarihini inceleyen, anlatan Türk yurdunu ve Türklerin eski dönemlerindeki yaşayışlarını en iyi şekilde yorumlayan büyük fikir adamı ve Türk Milliyetçisi Hüseyin Nihal Atsız; 12 Ocak 1905’te İstanbul’da Kadıköy’de doğdu. Askeri Okulun 3.sınıfında iken, Arap asıllı bir subaya selam vermeyi reddettiği için okuldan çıkarıldı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne yazıldı. Bu fakülteden 1930 yılında mezun oldu.

Atsız şairdi, roman yazarı idi, tarihçi, edebiyatçı ve eğitimci idi. En belirgin yanı ise yurdumuzdaki Türkçülük akımının karşılık beklemeyen bayraktarı idi. Atsız’dan etkilenmeyen Türk milliyetçisi yok gibidir. Bu camianın milliyetçiliğinde muhakkak Atsız’ın da çorbada tuzu vardır.

Milli hassasiyetlerimizi rahatsız eden ve Türk Milliyetçiliği karşıtı uygulamaların, daima karşısında olmuş ve gerektiğinde en büyük tepkiyi göstermeyi bilmiştir. 1931 yılında “Atsız Mecmua”yı çıkararak yazı hayatına başlamış ve Edirne’de öğretmen iken “Orhun Dergisi”ni sunarak Türk Milliyetçilerinin en cesur sözcüsü olmuş ve toplumumuzda büyük etki ve yankı yapmıştır.

Her iki dergi de Türkçülük ülküsünü güçlendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla çıkarılmıştı. Ancak dil, edebiyat, tarih, halkbilim, yazım konularındaki yazılar ve şiirler de bu dergilerde yer alıyordu. Orhun’un 9.sayısındaki, resmi tarih tezini eleştiren bir yazı sebebiyle dergi kapatıldı.

Devlet görevinden uzaklaştırılmış olduğu dönemde dönemin sol düşüncesine karşı şiddetli bir fikir mücadelesine girişti. Tanrıdağ, Çınaraltı gibi milliyetçi dergilerde yazılar yazdı. 1943’te Orhun’u yeniden yayımladı. Bu derginin 15-16. sayılarında dönemin başbakanı Şükrü Saracoğlu’na hitaben yayımladığı açık mektuplarda, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in istifasını istedi.

1944 yılındaki Türkçü-Turancılar Davası’nda Türk Milliyetçilerinin hassasiyet gösterdikleri konuların cesaretle savunulmasını sağlamıştır.

Hocamızın tarih ve edebiyat araştırmalarını da sıralarsak, “Türk Edebiyat Tarihi”, “Türk Tarihi Üzerinde Toplanmalar”, “Dokuz Boy Türkler ve Osmanlı Sultanları Tarihi”, iki cilt olan “Aşıkpaşaoğlu Tarihi”, “Becelül-Tevarih”, “Türk Tarihinde Takvimler” iki cilt olan “Evliya Çelebi Seyahatnamesinden Seçmeler”, “Dasitan ve Tevarih-i Mülük-i Ali Osman”, “Tevarihi Cedid-i Mirat-i Cihan” ve bitirdiği fakat basılmayan son eseri “Türk Tarihi” kitapları ile de büyük bir tarihçi olduğunu görüyoruz.

Türkçülüğün öncülerinden olan Nihâl Atsız, aynı zamanda güçlü bir Türkolog olarak kabul edilir. Türk dilini, tarihini ve edebiyatını gayet iyi bilen Atsız, özellikle Türk tarihinin Göktürk kısmında uzmanlaşmıştı. Her Türk gencinin okuması gereken eserler olan Bozkurtların Ölümü ve “Bozkurtlar Diriliyor” ile Göktürkleri romanlaştırmıştır. Deli Kurt adlı romanı Osmanlı tarihinin ilk devrelerinin romanlaştırılmış şeklidir. Ruh Adam 'daki Selim Pusat'ın şahsiyetinde Atsız'ı görürüz. Türk Ansiklopedisi’nde kırk önemli madde ve konuyu işleyerek katkıda bulunmuştur. Şiirlerini “Türk Ülküsü” ve “Yolların Sonu” adlı eserlerinde toplamıştır.

Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir. ilkesi ile hareket eden büyük Türkçü H. Nihal Atsız’ın buğün sonsuzluğa yürüdüğünün otuz beşinci yılıdır.

Türkçülük Ülküsü’nün yılmaz savunucusu ünlü Türkolog, Türk milliyetçiliğini tutuşturan ve mücadele bayrağımızı açan, cesur insan Atsız Hocamızı rahmet minnet ve şükranla anıyoruz…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ADİL YILDIRIM  -  12.12.2010 - 20:42
Sayın Hocam; Türk milletine ve aziz vatanımıza küfredenlerle, bölücülerin el üstünde tutulduğu bir dönemde yaşamaktan hicap duyuyorum!.. Türklük ülküsünün yılmaz savunucusu, büyük Türk milliyetçisi ATSIZ BEG'i rahmetle anıyorum... Ruhu şad, mekanı cennet olsun!.. Sevgili Kardeşim; hislerimize tercüman olmuşun... Sağolasın. Yüreğimizi titrettin!.. Kalemine sağlık...
ülkücü genclik  -  12.12.2010 - 20:34
atsız hocamızı saygı ile anıyoruz
adnan uygun  -  11.12.2010 - 20:58
hocam yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum devamını bekliyorum
rahmet  -  11.12.2010 - 20:31
nihat etsızı ölümünün 35 yılında rahmetle anarken sizin tarafınızdan ölüm yıldönümünde dile getirmeniz bizleri ziyadesiyle memnun kıldığının emin olmanızı isterim eline sağlık
MURAT YÖNDEM  -  11.12.2010 - 18:52
Allah rahmet eylesin... ....... *Eski bir sonbaharı, küçük kuşları anmak ... Belki veda etmektir sana birkaç satırla... Yine bir sonbaharda ordan yalnız geçersen... Beraber geçtiğimiz serin günü hatırla!.. (H.Nihal ATSIZ)
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net