28 Haziran 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
30 Ağustos Kimin Bayramı
31 Ağustos 2021 Salı Bu yazı 9929 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bağımsızlık zaferinin 99. yıldönümü bugün. Bin yıllık yurdu elinden alınmak istenen büyük Türk milletinin bu kutsal topraklardan bir daha çıkmayacağını işgalcilere ve işbirlikçilerine ispatladığı gündür.

26 Ağustos sabahı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal, İsmet ve Fevzi Paşalar taarruz harekâtını sevk ve idare etmek için Kocatepe’de bulunuyorlardı. Savaş 05.30’da Türk topçusunun ateşi ile başladı. 30 Ağustos sabahı Dumlupınar’da sıkıştırılan Yunan ordusu ile büyük bir meydan savaşı yapıldı. Mustafa Kemal’in bizzat kendisinin yönettiği bu savaşa “Başkomutanlık Meydan Savaşı” denmiştir.

Yunan mevzilerini teftiş eden bir İngiliz generalinin “Türkler bu tahkimatı altı ayda aşarlarsa, bir günde aştık diye öğünebilirler” dediği yer, dört gün gibi kısa zamanda geçildi. Parola kısa ve kesindi:

“Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir… İleri!”

Bu savaş sonunda bozguna uğrayan Yunan kuvvetleri İzmir, Yalova ve Bandırma yönüne doğru kaçmaya başladı.

Bir Ağustos günü Türk milletine Anadolu’nun kapıları açılmıştı. Yine bir Ağustos günü bu toprakların vatan olduğu tescillenmişti. Türk tarihinin akışı değişmişti 30 Ağustos sabahı… Başbuğ Mustafa Kemal’in önderliğinde vatan uğruna şahlanan Türk Milleti, Sevr Antlaşması’nı parçalayarak Kurtuluş Savaşı’nı kazanmış ve “TÜRK” adını taşıyan devletinin temeline ilk harcı koymuştu.

Hiç şüphesiz bu büyük zaferi  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Bazı cumhuriyet düşmanları, Türk ve Türklük düşmanları görmek istemese de yok saysalar da gerçek budur.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Zafer haftası Cuma hutbesinde yok sayılsa da, Ayasofya kürsüsünden hakaret edilse de,  İftiralar atılsa da, sözde şeyhler tarafından “kafir” ilan edilse de bu akılı kıtlar bulundukları makamı bu ülkenin kurtarıcısı ve kurucusuna borçlu olduğunu düşünmezler.

Birileri 30 Ağustos “toplumun genelini ilgilendirmiyor” diyorsa eğer o halde zafer bayramı  kendini bu millete ait hissetmeyenlerin Rum’un, Ermeni’nin, İngiliz’in veya onların artıklarının bayramı olmaması normaldir.

Aslına bakarsanız 30 Ağustos Zafer bayramı bugün bir kesimin değil, 82 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ortak günüdür. Ve bu topraklarda yaşayan insanların harcı olmalıdır. Hiç unutmamalıyız ki milli bayramları olmayanların dini bayramları da olmaz. Düşmanı denize dökerek bize bu kutsal vatanı hediye eden milli mücadele kadrosu aynı zamanda bize dinimizi de özgürce yaşama, dini bayramlarımızı da kutlama imkanı vermişlerdir.

 

Genç kuşaklar her geçen günde Atatürk’ün kıymetini daha iyi anlamakta ve ona duyulan sevgi , saygı, hayranlık daha da katlanarak büyümektedir. Bu sebeple bu vatanın öz evlatları bu tarihi günümüzü; yüreklerinde, kalplerinde, beyninde  çok coşkulu bir şekilde hissetmektedir.

30 Ağustos 1922’deki Büyük Zafer’le İzmir’e yürüyen Mehmetçiği, Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa’yı, Garp Cephesi Kumandanı İsmet Paşa’yı ve bütün Milli Mücadele neslini derin bir saygıyla, şükranla, rahmetle anıyorum

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net