27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
Aşka Dair
13 Eylül 2021 Pazartesi Bu yazı 3138 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanın umutları, insanı hayata bağlayan en büyük iç coşkusudur. Yaşama sevincinin yürekte yarattığı heyecanlar dilde bir türkü olur da dilden gönüle akar çoğu zaman. İnsan odur ki yalnızca et ve kemikten ibaret bir varlık değildir. Et ve kemiğe can veren ruhun dünyasında yaşar insan. Ruh ölümsüzdür. Gönül ruhun en hassas organıdır. Neyi yaşarsa insan gönlünde yaşar. Bir sızıdır içimizde sevgi. Gönül, sevginin de sevgilinin de tahtıdır. İşte, görünen bedenin görünmezinde ki cevher yürekte sızı olup ruhumuzda mekan tutmuş gönüldür.

 Bir nefeslik şu ömür denilen zamanda kavuşmayı umut ettiğimiz sevgilinin umut ateşi hiç sönmesin. Çoğu kez kavuşmak, çok ta önemli değildir yüce sevgiler için. Seven insan, sevdiğine ulaşamadığı sürece iç dünyasında yaşadığı bu sevginin ne denli büyük ve kutsal olduğunun farkına varır. Sonu vuslat ile tamamlanmamış aşklar kadar büyük aşk yoktur yeryüzünde. Allah bir aşkı ne denli büyük kılmak isterse mümkünü yoktur gönülde taht kurmuş sevgiliye kavuşmanın. Ne yaparsanız yapın, hiçbir çırpınışın, hiçbir mücadelenin yararı yoktur artık. Sen asla kavuşamayacaksın, asla ulaşamayacaksın. Yazgı böyle. Allah, durup dururken bile oturduğu yerde yakar, pişirir insanı. Aşkla terbiye eder. Mutluluk vermesi gereken aşk acıya, derde, çileye boğar hayatı.

 Allah'ın yüceliğini aşkta arayın. Allah bizatihi aşkın kendisidir. En yüce kavuşma, Allah ile insanın kavuşmasıdır. Kulun kula aşkı, Allah aşkının zahiri bir yüzüdür. Gökte ki dolunay bulutsuz yaz akşamlarında göz kamaştıran parlaklığı ile seyrettirir insana kendisini. Oysa Ay'ın ne kendi ışığı vardır ne de ne de güzelliği. Kapkara bir toprak parçası ve taş yığınıdır sadece.

 Ay, güneşten aldığı ışığı yansıtır dünyaya. Bu sebeple parıldar yüz binlerce kilometre öteden. İşte buna benzer insanın aşkı. Allah'ın aşkı ile aydınlanmış yürekle sevdalanır sevdiğine. Yüreğine düşen Allah aşkının bir yansımasıdır insana duyduduğu sevdası. Gerçekte sevgiliye duyulan aşkın özü, Allah aşkıdır. Aşk pınarın kaynağı Allahtır. Bu pınardan zuhur eden bir damladır insanın yüreğini yakıp kavuran aşk.

 Allah, aşkı sevdiği kulunun yüreğine bahseder, kül aşka layıksa. Kül aşka layık değilse bu yürek bir avuç et parçasından başka bir şey değildir. Kalp öylesine bir saraydır ki, kainata sığmayan Allah kulunun bir avuçluk kalbine sığar. Allah'ın sığdığı yürek Allaha en yakın olandır. Yüreğinde aşkı yaşayan insanın duyduğu ıstırap, Allah sevgisinin dayanılmaz güzelliği karşısında duyulan ve insanın kendisinde dayanma gücünü bulamamasından doğan ıstıraptan başka da bir şey değildir. Gerçek şudur ki tüm sevgilerin, aşkların kaynağı Allah’tır. Bütün sevgilerin ve aşkların sonunda ulaşacağı yegane varlık yine Allah’tır.

 Aşk-ı sevda ile kavrulan yüreklerin yağmuru olur Allah. Çaresiz hastanın şifası, gözlerden akan selin mendili olur Allah. Sabahsız gecelerin nurlu ışığı, merhemsiz yaraların merhemi olur Allah. Kalbi yaratıp aşkı içerisine koyandır Allah. Tüm kainatı kendi sisteminde aşkla döndürür Allah. Durmadan dönen su direksiz gökkubbe aşkla ibadet eder döndükçe. Dünyanın dönüşü Allaha olan bir secdedir ki, abdestini denizleriyle almış, rükusuna dağları gibi eğilmiştir aşkına doyulmayan sonsuz bir namaz misali… 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net