26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
Dilimiz Kimliğimiz
22 Eylül 2021 Çarşamba Bu yazı 5625 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dil, bir milleti oluşturan en önemli unsurlardan biri olup kültürün ve millet olmanın temel taşıdır ve milletlerin en kıymetli hazinesidir. Dil bağımsızlığını, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz parçasıdır. Ulusal birliğimizi sağlayan dilimiz, geçmişle gelecek arasında köprü oluşturan en büyük zenginliğimizdir.

Dünyada 220 milyon kişi ile en çok konuşulan ilk beş dili içinde yer alan Türkçe, dünyanın en eski dili ve en zengin dillerindendir.

 

Türkçe, Türkiye ve Kıbrıs'ın resmi dilidir. Yalnızca Türkiye’deki Türkler tarafından değil, aynı zamanda Irak, İran, Suriye, Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Doğu Avrupa, Balkanlar ve Kafkasya'da yaygın olarak konuşulan bir dildir. Macar Türkolog V. Vambery: “Balkanlardan çıkan birisi, Türkçe konuşa konuşa Çin’e kadar seyahat edebilir.” diyerek Türkçe yurdunun büyüklüğünü anlatmıştır.

Ozanlar Türkülerini Türkçe söyler, analar ağıtlarını Türkçe yakarlar. Türkçe yazar, Türkçe okuruz. Yani bizi biz yapan değerdir dilimiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil, şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır” diyerek dilin bir ulus açısından ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır.

Türkçemizin bugün karşı karşıya bulunduğu; yabancı sözcüklerin kullanımının özendirilmesi, dilin yozlaşması ve yanlış kullanımı gibi tehlikelerden arınarak geleceğe zengin bir dil olarak taşınması hepimizin duyarlılığını ve ortak çabalarını gerektirmektedir.

Türkçenin  karşısındaki en büyük tehlikelerden biri  sözde bazı aydınların Türkçe’nin  “Bilim dili olamayacağı” benzeri sözler söylemeleridir. Bu sebeple özellikle  üniversitelerimizin birçok bölümü farklı dilleri birinci öğretim dili olarak kullanmaktadır.

 

Dilimiz için büyük bir tehdit olan yabancı dilde eğitim kesinlikle sınırlandırılmalıdır. Müstemleke ülkeleri hariç dünyada hiçbir devlette bu kadar kontrolsüz ve çoğunlukta yabancı dil eğitimi olmamıştır. Yabancı dilde eğitimin bir diğer mahsurlu tarafı da üniversitelerde okutulan hazırlık sınıflarıdır. Gereksiz yere bir iki yıl hazırlık sınıfı okumak öğrenciler için vakit, aileler için ekonomik kayıptır.

 

Son dönemlerde kolejlerin yanında anaokullarında bile yabancı dil öğrettikleri sanarak genç beyinlere zarar verdikleri gibi gençliğin kendi dilini öğrenmelerinin bile önünde engel olabilmektedirler.

 

Birçoğumuz arkadaş gruplarında sohbet ederken duygularını anlatamamaktan şikayet eder. Kelimelerin yetmediğinden, yanlış anlaşılmaktan bahsederler. İşte bunun gerçek sebebi gençlerimizin kendi dillerini öğrenememelerindendir.

 

Gelecek kuşaklara Türk’e yakışır bir Türkçe bırakmak için el ele verelim, dilimize sahip çıkalım. Aksi halde hepimizin malumudur Dili olmayanın milleti olmaz. Millet bilinci olmayanında bağımsızlığı olmaz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net