29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
Paradoks
24 Eylül 2021 Cuma Bu yazı 7765 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsan yaşadığı süre boyunca zihninde olup bitenlerle hep meşgul olur. Yani tüm yaşadıkları, gördükleri, işittikleri dokunduğunu zannettikleri, acıları, sevinçleri beyninde olup biter. İnsan, hayatı boyunca hep zihninde olup bitenlerle meşgulse zinin dışında olanlara yabancı mıdır? İnsanın tüm yaşadıkları kafatasının içerisinde gerçekleşiyorsa acaba kafatasının dışında ne var?
Hayatımız boyunca aslında tüm yaşadıklarımız daha doğrusu yaşadığımızı zannettiklerimiz bir hayal ürünü mü? Karşıda ki bir arkadaşınıza bakıyorsunuz, pencereyi açmış dışarıyı seyrediyorsunuz, veya bir toplantıdasınız ,etrafınızda insanlar var. Caddeye çıkıyorsunuz binalar, yollar, arabalar ve kalabalık insanlar. Acaba bunlar gerçekten var mı? Yoksa beyinde olup biten bir görüntü, bir ışık oyunu mudur? Eğer her şey kafatasının içerisinde gerçekleşiyorsa kafatasımızın dışında ne var?Gördüğümüz ya da gördüğümüzü zannettiğimiz her şey bir algı mı?  Sinemaya gittiniz. Beyaz perdenin üzerinde bir saat boyunda binlerce sahne seyrettiniz. Atlar, arabalar, insanlar, evler,  denizler, ağaçlar ve yollar.  Film bitti ve makinist sinema makinesinin ışığını kapattı ve bir kaç saniye öncesine kadar karşınızda seyrettiğiniz her şey makinenin durmasıyla kaybolup gitti. Şimdi karşınızda sadece bomboş beyaz bir perde var. Sinema salonunda seyrettiğiniz filmde ki gördükleriniz gerçekte ışıktan başka hiç bir şey değilmiş.   
Evet hayatımız boyunca yaşadıklarımız, beynimizde ki elektrik sinyallerinin oluşturduğu birer sanal görüntü. Annemiz, babamız, öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız, kardeşimiz evet her şey  aslında birer ışık oyunu. İnsan ayrıca hayatı boyunda hiçbir nesneye de asla dokunamamıştır, dokunduğunu zannetmiştir. Doğada madde maddeye dokunduğu anda şiddetli bir kimyasal reaksiyon oluşur. Işık ve patlamalar açığa çıkar. Atom denilen ve maddenin en küçük yapı taşı olan bu gözle göremediğimiz nesnelerin dış katmanlarında bulunan ve adına elektron denilen eksi yüklü tanacikler birbirlerini ittikleri için maddenin maddeye temas etmesine engel olur. Bu nedenle hayatımız süresince ne bir kimseye ne de bir maddeye dokunmuş değiliz. Dokunduğumuzu zannederken aslında elimizle madde arasında ki boşlukta oluşan basıncı hissetmekteyiz. Tokalaştığımız insanın eli ile kendi elimizin hücreleri arasında milimetrenin milyonda biri kadar oluşan boşluğu görebilmemiz, idrak edebilmemiz mümkün değildir. Bu kadar küçük boyutta ki bu aralıkta oluşan itme kuvvetine bağlı basıncı, birbirimize dokunuyor hissediyoruz.
Bir ömür boyunca ne bir kişiye, ne de bir cisme asla dokunamamış olmak ne tuhaf. Üzerimizde ki elbise dahi asla vücudumuza dokunmuyor. En değerli varlığınız olan çocuklarınızın bile ne eline ne yanağına ne de saçlarına asla dokunamadınız bir ömür boyu. Gördükleriniz, duyduklarınız birer hayal. Hepsi kafanızın yani beyin denilen bir avuç organın içerisinde vuku bulan elektrik sinyallerinin oluşturduğu görüntü veya enerji. Çıkmıyorsunuz, kaçamıyorsunuz kafa denilen bu hapishanenin içerisinden.
Eğer gördüğümüzü zannettiklerimiz gerçekte yoksa her şey bir ışık oyunu ise, dağlar denizler, insanlar, evler, bahçeler, yollar birer görüntü ve algıdan ibaretse kafamızın içerisinde, kafamızın yani bedenimizin dışında hiçbir sey yok demektir. Varolan, hakikat olan, asıl olan Allahtır. Allah'ın dışında kalan tüm madde alemi bir hiçten başka bir şey değildir.  Tüm madde alemi, varlığı mutlak olan Allah'tan zuhur eden nurun bir yansımasıdır…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net