26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
Cumhuriyet Anlayabilene Fazilet
28 Ekim 2021 Perşembe Bu yazı 6958 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

29 Ekim 1923 Pazartesi saat 20.30 da Büyük Millet Meclisi Cumhuriyeti ilan etti.

Mustafa Kemal Paşa henüz milli mücadeleye hazırlık döneminde ifade ettiği  “Milletin egemenliğini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." ilkesiyle cumhuriyetin çok yakında ilen edileceğini anlatmak istemiştir.

Mustafa Kemal Paşa, milli mücadeleden sonra “vatanı kurtardık, mücadelemiz bitti' diye düşünmüyordu. Ona göre asıl mücadele yeni başlıyordu. Bilim ve aydınlanmanın öncülüğünde yeni bir devlet inşa etmek için çok çalışmak gerekiyordu. Bütün bunların ilk adımı, Cumhuriyet'in ilanı olacaktı. Cumhuriyet, erdemin, faziletin, halk iradesinin, hak ve hukukun ve medeniyetin adıdır.

28 Ekim 1923 akşamı, Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü'nde arkadaşlarına "Yarın cumhuriyeti ilân edeceğiz." diyerek fikrini açıkladı. O gece İsmet Paşa ile birlikte 1921 Anayasası'nın bazı maddelerini değiştiren kanun tasarısını hazırladı. "Türkiye Devleti'nin hükümet şekli cumhuriyettir." hükmünün yer aldığı tasarı üzerinde TBMM'de yapılan konuşmalardan sonra cumhuriyetin ilânı kabul edildi. "Yaşasın cumhuriyet!" sesleri arasında alkışlarla cumhuriyet ilân edildi.

Bundan sonra cumhurbaşkanlığı seçimine geçildi. Yapılan gizli oylamada 158 milletvekilinin tamamının oyunu alan Gazi Mustafa Kemal Paşa, TBMM tarafından yeni Türk devletinin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk İngilizlere kızıp Damat Ferit’e ve Vahideddin’e razı mı oldu? Hayır. Kuvay-ı milliye ruhu ile her iki güruhu da bu kutsal topraklardan kovarak devleti ve yönetme gücünü asıl sahibi olduğu millete verdi.

Milli egemenliğe inanan Mustafa Kemal tek güç sahibi iken ve bunun karşısında durabilecek hiçbir güç yokken yetkiyi millete devrederek Cumhuriyeti ilan etti.

Cumhuriyetin ilanı ile “kul” olan bu millet kadını erkeği  ile eşit birer vatandaş haline geldi.

Bugün maalesef Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde koltuk sahibi olanlar, özgürce dinini yaşayanlar ona hakaret ederek, iftiralar atarak aslında kendilerinin ne kadar soysuz olduklarını birer birer göstermektedirler. Bu milleti düşmanın tecavüzünden kurtaran, Velilerin, din ve devlet adamlarımızın türbelerini yıkılmaktan kurtaran kişiye dua yerine küfür etmektedirler.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz diyerek” bu görevi Türk gençliğine emanet etmiştir. Gençler bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundadır. Bu sebeple tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundalar.

Atamızın gençliğe hitabında dediği gibi “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbâlinin yegâne temeli budur. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

Çünkü” Ümit Gençliktedir”.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net