29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
98 Yıldır Yanan Meşale
01 Kasım 2021 Pazartesi Bu yazı 4630 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı kavramlar ve değerler vardır ki adının hangi dilde karşılığı olursa olsun, hiç bir tanım, hiç bir tarif onu karşılayamaz. O ismin karşılığına yazdığınız açıklama hep yavan kalır ve istediğiniz açıklamayı bulamazsınız.

 

CUMHURİYET kavramı meselâ...

 

  Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre dilimize Arapça'dan geçen bir sözcük olan cumhuriyetin kelime anlamı; "Milletin, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi" demektir.

 

   Yani egemenlik hakkının sürekli olarak belirli bir aileye (monarşi) veya gruba (oligarşi) ait olduğu yönetim biçimlerine tepki olarak ortaya çıkan cumhuriyet, günümüzdeki devletlerin büyük çoğunluğunun uyguladığı yönetim şeklidir.

 

   Oysa ki Atatürk cumhuriyeti ilân ettiğinde bir çok ülke hâlen krallıkla yönetiliyordu. Devlet yönetimi babadan oğula süregelen bir sistemle yürütülüyordu. Halk yönetime gelen her kim olursa razı olmak zorundaydı.

 

   Atatürk 1918'deki Mondros Mütarekesi'nden hemen sonra başlayan işgallere rağmen kurduğu Kuvayi Milliye örgütleri ile yerel kongreler düzenleyerek milletin kendi kaderini kendi belirlemesi hususunda önemli bir yol katetmişti.

Buradan başarıyla çıktığı yolda 1920'de milletin temsilcilerinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açmış ve "Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir" denilerek 1923 yılında ilân edilecek cumhuriyetin müjdesi verilmişti.

 

   İşgal altındaki bir ülkede, yeni bir yönetim ve bağımsız, hür bir irade doğmuştu.

 

   Bu gün dünya devletlerinin bir asır önce bizlere karşı tutumu nasılsa bugün de hâlen aynı kin ve nefreti görmekteyiz.

 

   Türkiye dışında yaşayan bir hanfendinin bir zamanlar basına yansıyan söylemleri aklımda bir çok karmaşık mesajların oluşumuna sebebiyet vermişti. O açıklamaları ise aynen şöyle yer alıyordu;

"Bu gün ülke dışında yaşayan, Türk olan ve Türk olmayan bir çok müslüman var. Ama onların problemleri Türklerle. Her zaman Türkler'i esaret altına almak, onlara karşı zarar vermek için çabalıyorlar" demişti.

 

   Görüyoruz ki yüzyıllardır hiç bir şekilde esareti kabullenmeyen Türk insanını himayeye almak için çabalıyorlar ve geçmişin kinini kusuyorlar. Bu hırs, bu kin yüzyıllar geçse bile devam edecektir.

 

   Yakın zamanda Afganistan'da yönetim değiştiğinde insanların kendi ülkesinden, öz vatanlarından nasıl kaçıştıklarına şahit olduk. Hava alanlarına doluşup, oradan gitmek için ölümü göze alarak uçağın kanatlarına nasıl tutunduklarını gördük...

 

Peki sebep neydi?!

 

Cumhuriyet gibi bir rejimlerinin

olamayışlarıydı...

Baskı altında yaşam endişesiydi...

Kendilerini yönetecek idarecilerini, kendi hür iradeleriyle değil, baskı ve dayatmayla "ben yaptım oldu" tarzıyla zorla kabul ettirilme endişesiydi...

 

İŞTE İBRETLİK BU DURUM CUMHURİYETİMİZİN NE DERECE KIYMETLİ OLUŞUNUN ALENEN BİR GÖSTERGESİYDİ...

 

   Kendi hür irademizle kendi yönetimimizi belirlediğimiz,  özgürlüğümüzü yaşayabildiğimiz, bizlere böylesine harikulade bir yönetim şekli CUMHURİYETİ armağan eden, Büyük Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'e hâlen dil uzatan ve cumhuriyetimizi bir asırlık esaret diye nitelendiren zihin fukaralarının durumları ise alenen bir pervasızlık, zavallılık ve artniyetliliktir...

 

   BİZLERE DÜŞEN İSE, EGEMENLİĞİNİ KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN İRADESİNE BIRAKIP, DAİMA YAŞATMAMIZ İÇİN BİZLERE HEDİYE ETTİĞİ, 98 YILDIR MEŞALESİ YANAN CUMHURİYETİMİZE  SAHİP ÇIKARAK VATANA LÂYIK BİRER İNSAN OLMAKTIR...

 

BU HÜRRİYETİ BİZLERE ARMAĞAN EDEN ULU ÖNDER ATATÜRK'Ü SAYGI VE RAHMETLE YÂD EDİYOR, SONSUZ  ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Dost  -  09-11-2021 - 10:17
Her yazınız bir öncekinden güzel oluyor kardeşim maşallah sana.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net