17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
MİRAS
01 Kasım 2021 Pazartesi Bu yazı 7574 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1993 Yılında İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak Yahşihan a tayinim çıktığında merkez nüfusu beş bin olan bir beldede, önemli bir küslük ve dargınlıkların olmaması dikkatimi çekmişti.  Çünkü Keskin ve çevresinde küskünlük ve dargınlıkların çokça olması araştırılması, kaynağının bulunup yok edilmesi gereken bir konu olarak düşünüyordum.

Özellikle Yahşihan’daki tarlaların çok küçük parçalara bölünmesi, dikkatimi çekmişti.

Daha sonra araştırdığımda yoğun nüfusu olan Yahşihan da küskünlük, dargınlık ve düşmanlıkların olmamasının nedeninin, mirasın kız ve erkek evlatlar arasında eşit paylaşıldığının bir sonucu olduğu fikrine varmıştım.  

Babadan, dededen kalan mallar Yahşihan ve çevresinde kız ve erkek evlatlar arasında o kadar güzel ve eşit paylaşılmışki, kimsenin kimseye bir diyeceği kalmamış. Akrabalar bu vesile ile küslük ve dargınlık olmadan düğünlerini, cenazelerini ve tüm önemli günlerini bir araya gelerek birlik, beraberlik içinde ,iyi akrabalık ilişkilerini sürdürmüşlerdir.

Ülkemizin birçok kısmında kız çocuklarını evlattan sayamaya çok sonraları başladıklarından, yakın akrabalar arasında eskiden kalan, hatta bugünde devam eden kırgınlıklar, küskünlükler babadan oğula, hatta toruna devam edip sürüp gitmektedir.

1993 Yılında babam vefat ettikten sonraki bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Babam vefat ettikten sora iki anam altı erkek, beş kız kardeş arasında paylaşmamız gerekiyordu. Bunu da öğretmen olan ağabeyimle bana vermişlerdi.

Çevremizde bazı köylülerimiz ‘’Sakın kızlara mal verip, köyümüze yeni bir adet getirmeyin. Kızlara mal ver ipte eloğlunu mal sahibimi yapacaksınız?  Sakın ha öyle bir şey yapıp ta milletin huzurunu kaçırmayın’’diyenler hiçte az değildi.

Tüm kız kardeşlerimizi arayarak onlarında babalarının tüm malında en az bizim kadar hakları olduğunu söyledik. Bu defalarca alın dememize rağmen iki bacımız‘’Almamız ayıp olur. Kardeşlerimizin yüzüne nasıl bakarız’’diye çevre baskısının altında almadılar.

Bugün mirasın tüm kardeşler arasında eşit şekilde paylaşılacağı fikrini kabullenmeyen kişilerin olduğu bilinmektedir. Hala kız çocuklarına miras vermemeye çalışarak, akrabalar arasında uzun yıllar sürecek nefret ve kinin yayılmasını sağlayan insanlar bulunmaktadır.

2011 yılında tüm partilerin imzasıyla kabul edilen’’ İstanbul Sözleşmesi’nin’’  iptal edilmesi kadınlarımızı çok üzmüş, çok incitmiştir. Hala kadını erkekle aynı eşit statüye koyamayan çevrelerin, onları öldüren, şiddet uygulayan, üç beş hanıma hükmeden çevrelerin, zil takıp oynamalarına neden olmuştur.

Elbette bu zihniyete sahip olanlar, kız çocuklarına mirastan mal vermemek için her türlü oyun ve hilelere başvuracaklardır.

 

Kız çocuğuna verilen malın, sanki başkasına verilen bir mal olduğu fikri yüzyıllardır insanlarımızın benliğine o kadar kötü yer etmiş kibir türlü kızının, damadının ve kızdan olan torunlarının kendi kızı, kendi oğlu, kendi torunları olduğunu kavrayamamışlardır.

Hakkı olmadığı halde miras yönü ile ele geçen mal, mülk ve paraların kendilerine, çocuklarına, torunlarına pek işe yaramadığını anladıklarında çoktan tavşan yamaca geçmiş olacak.

Çünkü Allah’ın terazisi eninde sonunda ne bir eksik, ne bir fazla tartacak.

Birileri hiç yoktan kazanırken, birileri de hiç yoktan kaybedecektir.

Ve buna da en sonunda, ‘’İlahi Adalet’’ denecektir

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net