29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Aksakallılar
17 Kasım 2021 Çarşamba Bu yazı 7752 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Siyasal ve toplumsal yapıda Gerontokrasi kavramı ile karşılaşırız. Tam karşılığı, “yaşlılar yönetimi” demektir. Tanım olarak ise topluluk üyelerinden en yaşlının ellerinde bulunan politik sisteme verilen addır.

 

İslamiyet öncesi eski Türk inançları arasında en temel olanlardan birisi olarak “atalar kültü”nü görürüz. Buna göre, tarih boyunca ataların ruhlarının koruyucu olduğuna, onlara saygısızlığın her iki dünyada da kişiyi rahatsız edeceğine inanılmıştır.

 

Türk kültüründe yaşlı; tecrübe sahibi, danışılan, toplumsal hiyerarşinin üstünde, evin başköşesinde oturtulan ve eli öpülen kimsedir. Bu yüzden de yaşlanmak asla görevden uzaklaştırılma gerekçesi görülmemiş, yüz yaşını aşan kağanlar ve her yönetim kademesinde akıl danışılan Dede Korkut gibi bilge ihtiyarlar olmuştur.

 

Toplumsal yaşlılık, bilgelik ve akil olmakla eşdeğer anlamlar içerir ve dolayısıyla itibarlı bir konuma sahiptir. Bu bağlamda "aksakallılar" tarihte hep yönetimde söz sahibi olmuştur. Dünyada “ihtiyar meclisi” gibi tamamen yaşlının bilgi ve görgüsünden yararlanma anlayışı üzerine temellenmiş bir kurula Türkler dışında zor rastlanır.

 

Osmanlı’da 16. Yüzyılın sonlarında kabul edilen “ekberiyyet” ile hanedanın hayatta bulunan en yaşlı üyesinin saltanata geçmesi kuralı âdet olarak yerleşmiştir. Günümüze bile bu düşünce sirayet etmiş TBMM İçtüzüğü, genel seçimler sonrası toplanan parlamentonun başkanlığına milletvekilleri arasından en yaşlısının getirilmesine hükmetmektedir.

 

Gerek İslam öncesi devirde gerekse İslam sonrası Türk tarihinde yöneticilere akıl veren, danışmanlık yapan, asker ve halkı kötü zamanlarda teselli edip normal zamanlarda destek ve ahlak bilgilerini aktaran ulu insanlar olmuştur. Sadece halka değil askerlere moral ve motivasyon katan, onlara savaş öncesi ve savaş esnasında şevk ve aşk aşılayan pirler olmuştur. Ama bu yapının “Aksakallılar Meclisi” olarak kurumsallaştığını görmüyoruz.

 

Filmlerde duyduğumuz Aksakallılar, Türk Devletleri Teşkilatı sayesinde, gerçeğe dönüşmüş oluyor. Bu Aksakallılar çözülemeyen sorunların çözülmesine, Türk töresi ilkeleri doğrultusunda çözüme kavuşturacağını umuyoruz. Temennimiz Türk milletinin birlik ve beraberliği için, gelecek nesillerin daha iyi yetişmesi ve yaşaması için var gücüyle çalışmalardır.

 

12 Kasım 2021 ‘de toplanan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin adının "Türk Devletleri Teşkilatı" olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı.

 

Türk Konseyi olarak da anılan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi), 1992 yılında başlayan ve 17 yılda on kez gerçekleştirilen Türkçe Konuşan Devletler Devlet Başkanları Zirveleri sonucunda, 3 Ekim 2009’da imzalanan ve 17 Kasım 2010’da yürürlüğe giren Nahçıvan Anlaşması’yla kurulmuştur. Türk Keneşi, bölgesel bir uluslararası çatı örgüt olarak yapılanmıştır.

 

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) İstanbul’da yapılan 8. Zirvesinde Aksakallılar Heyeti Başkanı olarak Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı aynı zamanda TDT dönem başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ı atadı.

Türk dünyasının geleceği için çok önemli bir kurum olan Türk Devletleri Teşkilatı’nın en önemli organlarından birine eşe dosta makam dağıtırcasına atama doğrusu bizleri şaşırttığı gibi umutlarımızı da kırmıştır.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net