04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Kırıkkale Müzeleri
15 Aralık 2021 Çarşamba Bu yazı 9667 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Müzeler; sanat, bilim, tarih, kültürle ilgili eserlerin halka gösterilmek için toplanıp sergilendiği yerlerdir. Eski eser; belge, anıt ve kalıntılar vardır müzelerde. Eski eserler, bize, geçmiş yıllarda insanların düşünüş, inanç, yaşayış ve yetenekleri hakkında bilgi verirler. Geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza yardımcı olurlar.

Geçmişimizi genç kuşaklara öğretebilmenin belki de en kolay ve eğlenceli hali olan müzelerdir.

 

Müze konusunda şehrimizin sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Maalesef Kırıkkale’de bir tane müzemiz var. O da Silah Fabrikası içinde bulunan Silah Müzemizdir. Bu müzemizi de Kırıkkale’nin % 90’ının ziyaret etmediği gibi birçoğunun haberlerinin bile olmadığını düşünüyorum.

 

Şehrimizin kültürel ve tarihi alt yapısı şehirde daha bir çok müzenin kurulabileceğini göstermektedir. Bunların bir kısmını  şu başlıklar altında toplayabiliriz.

 

MKE Silah Müzesi: Silah Fabrikası içinde olan ve Osmanlı döneminden kalma muhteşem eserlerin sergilendiği müzemiz yine MKE tarafından şehir merkezindeki eski düğün salonunun yerine yapılan “Silah Müzesi” inşaatı bitmek üzere ve bu hususta MKE yöneticilerine teşekkür ediyoruz.

 

 Milli Mücadele Müzesi: Milli mücadele’de Kırıkkale ve Keskin önemli bir yer tutmaktadır. Keskin Fişek fabrikasında kadınlarımızın, çocuklarımızın yaptığı mermiler kağnılarla Yahşihan’a taşınmış Yahşihan’daki dekovil hattı ile Ankara’ya oradan da batı cephesinde askerimize gönderildiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu sebeple Keskin’de veya Yahşihan’dan, bir milli mücadele müzesi kurulmalıdır.

 

Kent Müzesi : Şehrimize ait arkeolojik, kültürel birikimlerinin bulunacağı bir müze olmalıdır. Müzede Kırıkkale’de ki el sanatları, arkeolojik eserler,  Cumhuriyet öncesi ve sonrası yaşam biçimi sergilenmelidir. Bu müze içinde Kırıkkale Basın Müzesi ve Kent Kitaplığı bölümleri de olmalıdır.

 

Şehir Panaroma Müzesi : Şehrin kuruluşundan günümüze tarihinin görsellerle anlatıldığı bir alanın yanında miniakırıkkale ile şehrimizin önemli eserlerinin maketleri bu müzede yer almalıdır.

 

Kırıkkale Sanayi Müzesi: Hepimizin bildiği üzere Kırıkkale’nin doğmasını ve gelişmesini sağlayan MKE ile Kırıkkale bir sanayi kentidir. Gerek  MKE Fabrikalarında gerekse Tüpraş’ta üretilen ürünlerin sergilendiği hatta bu üretimi yapan makine ve tezgahlarında yer aldığı bir müze kurulmalıdır.

 

Miniatürk Müzesi : Kırıkkale’nin girişinde Fi yapının karşısında yapılan Piknik alanının içine miniatürk müzesi kurulabilir. Şehrimizden geçen 43 vilayetin vatandaşları bu müzeyi gezmek için duracak ve bu alan önemli bir ticari kazanç alanı da olacaktır.

 

Rahmi Pehlivanlı Müzesi : Krallar Ressamı olarak tanınan dünyaca ünlü ressam hemşerimiz Rahmi Pehlivanlı’nın eserlerinin büyük bir bölümü şehrimize kazandırıldı. Şimdi bu eserlerin şehrimizin önemli bir değeri olan Rahmi Pehlivanlı’ya uygun bir mekanda sergilenmesi gerekmektedir. Bunun için en uygun yerde zaten Kent müzesi kararı çıkan eski meslek lisesi binasıdır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net