26 Mayıs 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Balışeyh, Badem ve Ceviz'de Gözde Olacak
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Kırıkkale'de firari 2 hükümlü yakalandı
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Ersan, Derece Kazanan Öğrencilerle Buluştu
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
Kırıkkale'yi Gururlandırdılar
  YAZARLARIMIZ
Neler Gelecek Bizimle
14 Ocak 2022 Cuma Bu yazı 5822 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gecenin en sessiz bir yerinde, İstanbul'da üstadımla sohbet ederken demişti ki: "Seninle gelemeyeceklerin peşinden fazla koşma!" Ne demek istediğini anlayamadım. Sabah namazını kılmak için Eyüp Sultan Hazretleri'nin medfun olduğu camiye gitmiştik. Namazdayken kalbime amellerim geldi. Benimle onlar gelecekti: günahlar ve sevaplar.

 

Dünya mallarının gelip geçiciliğinden bahsediyordu üstadım. Hâlbuki bizler dünya menfaati için o kadar gayretliyiz ki, o kadar cesur ve azimliyiz ki. Tahayyül edersek bir dünya malı için ne kadar çok çabaladığımızı görebiliriz. Bizimle gelemeyecek mirasçılarımıza bırakacağımız bir meta için hayatımızın en kıymetlisi olan zamanımızı harcamaktan hiç de imtina duymuyoruz. Bir iş için hayatımızın kaçta kaçını uğraş ile geçiyoruz? Bir meslek öğrenmek için, Allah'ın bize bahşettiği rızkın kapısını aralamak için yıllarca okuyup dirsek çürütüyoruz. Allah rızka kefildir. Bir ismi de El-Rezzak'tır. Âlim-i Mutlak olan Allah-u Azimüşşâ'nın rızasını kazanabilmek için ne yaptık, nasıl bir hayat sürdük, hiç düşündük mü? Bütün nimetleri veren, bize bu hayatı bahşeden Allah Azze ve Celle. Unutmayalım ki aldığımız nefes kadar şükretsek bir gözümüzün şükrünü bile eda edemeyiz. 

 

Dünyaya taalluk ettiğimiz kadar, dünyayı sevdiğimiz kadar, Allah ve resulünün emir ve yasaklarına uyma gayretinde bulunsaydık dünya nizamında hiçbir müslüman aç kalmaz, üşümez, zulme uğramazdı. Enes radıyallahu anh’den, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: “Ölüyü (kabre kadar) üç şey takip eder: çoluk-çocuğu, malı ve ameli. Bunlardan ikisi döner, biri kalır. Çoluk-çocuğu ve malı döner, ameli (kendisiyle) kalır. Yine bir hadiste "Kişinin asıl malı, yiyip bitirdiği, giyip eskittiği ve Allah için verip biriktirdiğidir.” (Müslim, Zühd 4)

 

Bizler, gölgelenip gideceğimiz bir dünya için bütün zamanımızı harcıyoruz. Ölüm ne zaman gelir bilinmez amma velakin ismimizin bile hatırlanmayacağı bir dünya için bu kadar cüretkâr olmamak gerek. Şairin dediği gibi "Ana rahminden geldik pazara / Bir kefen aldık döndük mezara."  

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net