08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Roket-San ve Jandarma’nın Dev Yatırımları Yükseliyor
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
Giyilmeyen Kıyafetler Çöpe Değil Kumbaraya
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
MobiHealth Uygulaması Hayata Geçiyor
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
Hayvanlarınızı ucuza satmayın!
  YAZARLARIMIZ
Ücretli Öğretmenler
03 Şubat 2022 Perşembe Bu yazı 4786 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kimdir bu ücretli öğretmenler; Ücretli öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen kadrosunda açık bulunması halinde ders ücreti karşılığı sözleşme imzalayarak işe alınır. Sözleşme yalnızca bir öğretim yılını kapsar. Söz konusu kadroya öğretmen atanması halinde ücretli öğretmenin anlaşması sonlandırılır.

 

Bu eğitim öğretim döneminde ücretli öğretmen sayısı 85 bin 513’e ulaştı. En yüksek ücretli öğretmen sayısına sahip iller sıralamasında İstanbul 25 bin 469 öğretmenle birinci, Ankara ise 5 bin 19 öğretmenle ikinci sırada yer aldı. 

 

Ücretli öğretmenlere nöbete bağlı ek ders ücreti ödenemez. Bu nedenle de ücretli öğretmenlere nöbet görevi verilemez. Bunun yanında  okullarda kurulması gereken kurul satın alma, teslim alma, muayene kabul vb. çeşitli komisyonlarda da görev verilemez.

 

Milli Eğitim neredeyse öğretmen açığının ücretli öğretmenler eliyle giderilmeye çalışıldığının göstergesidir. Ülkemizde 120 bin civarında öğretmen açığı bulunmaktadır. Şimdi atanan 15 bin öğretmen açığın kapanmasında yaraya merhem bile olmayacaktır. Hiç yoksa ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapılması zorunluluktur.

 

Ücretli öğretmenlerin bir kısmının yüksek okul mezunu olması sebebi ile  pedolojik formasyondan yoksun olmaları eğitim hizmetinin yeterince verilemediğinin açık delilidir. Ücretli öğretmenler bugün aylık asgari ücretin yarısı kadar ücret almaktadırlar. Üstelikte sigortaları da tam yatırılmamaktadır. Bu ücret ve çalışma şartları öğretmenlik mesleğinin onuruna yakışır tavır değildir.

 

Devlet eliyle emek sömürüsü yapılmaktadır. Sadece meslek onuru ile değil insanlık onuruna da yakışır tavır değildir.

 

Ücretli öğretmenlerimiz hiç unutulmamalı ki derse girerek öğrencilerin eğitiminden de sorumludurlar. Yerine kadrolu öğretmen gelinceye kadar yapılan bir iş olduğunun farkında olan öğretmenlerin üstelik düşük ücret, eksik yatan sigorta, kadrolu bazı öğretmenlerin tavırları ile motivasyonları iyice düşmektedir.

 

Üniversitelerin mezun etti gençlerin yeniden KPSS adı verilen sınava almak ayrı bir tartışma konusu iken birde bu sınavdan sonra mülakat sisteminde ortaya çıkan adaletsizlik, siyasi tercihler gençlerin devlete olan güvenlerini iyice sarstığı gibi, gencecik çocuklarımızın umutsuzluk, mutsuzluk ve özellikle gelecekten bir beklentileri olmamalarına sebep olmaktadır.

 

Mevcut iktidarın plansız, programsız her ile bir üniversite açma politikası neticesinde açılan eğitim fakülteleri ve fen edebiyat fakülteleri ve buradan mezun olan gençler yıllar içerisinde yığılmanın temel sebebidir. Her sene 25 bin civarında mezun olan gençleri ücretli öğretmenlik bitirilse, norm kadro eksiği giderilse bile gençlerin işsiz kalma sorunu yine de çözülmeyecektir.

 

Bu sebeple hükümetin bir an önce milli eğitimde kadro planlaması yaparak ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen, kadrolu öğretmen ayrımını ortadan kaldırmalıdır. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net