29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Çaresizlerin Çare Olduğu Yer
07 Mart 2022 Pazartesi Bu yazı 3217 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Karayel karları eritmeye devam ederken, soğukluğa aldırış etmeden denizin dalgalarını izliyordu genç adam. Ufka bakıp derdini anlatacak birisini bekler gibi bir umudu vardı yüzünde. Saçı sakalı beyazlamış, elinde baston ağır adımlarla genç adamın yanından geçerken kulaklara küpe olan bir söz söylemişti,"Derdini anlatacak birini arıyorsan, kimsesizlerin kimsesi olanın huzuruna var."

 

Hayat serüvenine devam ederken, yolda sendelediğimiz, düşüp yaralandığımız, umut edip ama bir türlü gerçekleşmeyen olaylara dolu. Bu olaylar neticesinde bazen kendimizi bazen ise sevdiklerimizi üzüyoruz. Maalesef olması gereken ne varsa olurken, bizler kendi istediğimiz tarafından hoşumuza gidenleri olmasını temenni ettiğimiz için, sonucu istediğimiz gibi olmadığından dolayı üzüntülerimiz. Bu meyanda psikolojik sorunlara kadar giden olaylar, kapanması zor olan yaralar açıyor ruhumuzda. Şartlar ve imkânlar ne kadar ağır olursa olsun, alınyazısı şartların ötesinde olduğunu idrak edersek, daha yaşanabilir hayat olur.

 

Hâlbuki biz Müslümanlar olarak, amentü esaslarında kadere iman etmiş bir topluluğuz. Ne gelirse haktan deyip boyun eğmemiz gerekmez mi? Peygamberler tarihini okuduğumuz zaman Rabbim, ağır imtihanları hep peygamberlerimize vermiştir. Hep bir sabır içinde gelen musibetlere boyun eğmişler, gönderene hürmeten, gelene baş göz üstüne deyip bizlere örnek olacak davranışta bulunmuşlar.

 

Peygamber efendimiz (sav)'in hayatına baktığımız zaman, 63 yıllık nübüvvet hayatında 63 gün rahat yüzü görmemiş bir peygamberin ümmetiyiz. Yaşantısı hayatımızın odak noktası olması gerekirken, nedense hep göz ardı yapıp görmekten, duymaktan imtina ediyoruz. Aile yaşantısından, arkadaş ortamından, devlet yönetiminden, çocuk yetiştirmekten kısacası bütün bir yaşam literatüründe bilmemiz elzem bir durum olması gerekiyor.

 

Metalar için hep bir üst mercilere bakıyor, bizden alt kısımdaki insanları görmüyoruz ya da görmek istemiyoruz. Gelmeyecek bir mal, gelmeyecek bir sıkıntı, bunlar için fazla kafaya takmak, yaşam kalitemizi düşürmekten başka bir işe yaramaz. Çaresiz kaldığımız anlar elbet olacak. Bizler çaresizliğimizi çözecek sebeplere elbet sarılacağız ama en büyük çare çaresizliği yaratan Rabbime sığınacağız. O her şeye çaredir, kadirdir. Bu dünya geçici âlem üzerine kurulmuş bir düzen. Dertlerimiz bizimle doğmadı, bizimle de gelmeyecek. Ondan mülhemdir ki, bu hayatı fazla önemsememek gerek

 

Genç adam caminin avlusundan içeri girerken, göğsünde bir inşirah serinliği hissedip yüzündeki tebessüm gecenin ıssız çıldırtan sessizliğinde, karanlığın perdesini yırtan bir güneş gibi parlıyordu.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net