04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Türkün Ocağı
24 Mart 2022 Perşembe Bu yazı 8393 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk Ocakları, 1912 yılında İstanbul’da bir kültür derneği olarak kurulmuş ve Cumhuriyet döneminde Türkiye’de millî devletin oluşumuna katkıda bulunmuş milliyetçi örgüttür. 1931’de 260’ı geçen şubesi, 30.000’i aşkın üyesiyle ülkenin en güçlü sivil kuruluşu durumuna gelen dernek cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’nın emri doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi ile birleştirilmiş; 1949 yılında yeniden canlandırılmıştır.

Türk Ocağı’nın kuruluş çalışmaları 1911 yılında Askeri Tıbbiye öğrencileri arasında "190 Tıbbıye’li Türk Evladı" adına kaleme alınan beyanname ile başlamıştır. Önce Balkan Savaşları ve hemen ardından başlayan I. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan hava içerisinde kurulmuştur. Türk Ocağı dönem itibariyle güncel siyasetle ilgilenmekten ziyade "millilik" üst fikrinde birleşmiştir. İlk tüzüğünde de “Ocak zinhar siyasetle iştigal etmez” şeklinde kesin bir ilke yer almış ve "Ocak maksadını tahsile çalışırken sırf milli ve içtimai bir vaziyete kalacak, asla siyasetle uğraşmayacak ve hiçbir vakit siyasi fırkalara hadim olmayacaktır" denilmek suretiyle siyasi duruş açıkça ifade edilmiştir.


Türk Ocağı, beyannamenin yayınlanmasından sonra, öğrenci temsilcileri dönemin önde gelen milliyetçi aydınlarıyla görüşmeler yaparlar ve bir milli teşkilatın kurulmasını teklif ederler. Ön görüşmeleri takiben 20 Haziran 
1911 tarihinde Ahmet Ağaoğlu’nun evinde yapılan toplantıda bu amaçla bir derneğin kurulması uygun görülür ve Dr. Fuat Sabit’in teklifiyle adının "Türk Ocağı" olması kararlaştırılır.


Ocak, resmen 
25 Mart 1912`de İstanbul`da kuruldu. İlk başkanlığı Ahmet Ferit Tek, başkan yardımcılığını ise Yusuf Akçura üstlendi. 1913`de başkanlığına Hamdullah Suphi Tanrıöver getirildi. Derneğin önde gelenleri arasında Halide Edip AdıvarMehmet Emin YurdakulAhmet AğaoğluZiya GökalpMehmet Fuat Köprülü gibi isimler vardı.

1919 yılına kadar Turancı bir çizgide devam eden dernek "Büyük Turan" ülküsüne kısa sürede ulaşılamayacağını anlayarak Misak-ı Milli`ye yöneldi. Mondros Mütarekesinden sonra işgallere karşı İstanbul’da ünlü "Sultanahmet Mitingleri" gibi eylemler düzenledi. İstanbul`da direniş eylemlerinin örgütlenmesinde önemli rol oynadı. İşgal altındaki İstanbul`da baskılar artınca üyelerinin çoğu Anadolu`ya geçerek Kurtuluş Savaşı içerisinde aktif görevler aldı. Türk Yurdu ve Yeni Mecmua dergilerini çıkaran Türk Ocağı kısa sürede 100’den fazla şube açtı.


1925`de Hamdullah Suphi Tanrıöver başkanlığa getirilirken 
Mustafa Kemal ve Latife Hanım da fahri başkanlığa seçildi. 1931`de yerine Halkevleri kuruldu. 1949`da merkezi Ankara`da olmak üzere yeniden açıldı. 12 Eylül 1980`de her dernek gibi kapatıldı. 1986’da  yeniden faaliyete geçti.

 

 

Türk Ocakları Armağanları 

 

Prof. Dr. Osman Turan Türk Ocakları Türklük Araştırmaları Armağanı

 Nihal Atsız Türk Ocakları Türk Dünyasına Hizmet Armağanı

 Ziya Gökalp Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı

 Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı

 Hasan Ferit Cansever Türk Ocakları Sanat Armağanı

 Ayvaz Gökdemir Türk Ocakları Edebiyat Armağanı

 Nevzat Kösoğlu Türk Ocakları Düşünce Hayatına Hizmet Armağanı

 Galip Erdem Türk Ocakları Şeref Armağanı

Türk Yurdu Dergisi

 

18 Ağustos 1911’de kurulan Türk Yurdu Cemiyeti tarafından 24 Kasım 1911 tarihinde on beş günlük periyotlarla çıkarılmaya başlanmıştır. İlk sayısında amacı “Türklüğe hizmet etmek ve faydalı olmak” şeklinde belirtilir. 1917’den itibaren (XIII. cilt) Türk ocaklarının yayın organı halinde varlığını sürdürür. Dergi günümüze kadar bazı kesintilerle birlikte Türkçülük hareketini savunan en uzun ömürlü dergi olmayı başarmıştır. 1918’de ilk devresi tamamlanan Türk Yurdu’nun 1923’te başlayan ikinci devresi 1931 yılına kadar devam eder ve felsefe, sosyoloji, arkeoloji, etnografya, mimarlık, ilâhiyat, Türkiyat, tarih, hukuk, iktisat, psikoloji, tıp, eğitim, dil, edebiyat, sanat, siyaset, sağlık, spor gibi alanlara açılır. Millî kültürün, millî bilincin sözcülüğünü yapan dergide imzaları görülenler arasında başlıca simalar şunlardır: Mehmed Emin Yurdakul, Müftüoğlu Ahmed Hikmet, Ömer Seyfeddin, Ziya Gökalp, Ali Canip, Yusuf Akçura, Ahmet Ağaoğlu, Gaspıralı İsmâil, Veled Çelebi, Necip Âsım, Bursalı Mehmed Tâhir, Mehmed Fuad Köprülü, Abdülhak Hâmid, Süleyman Nazif, Rıza Nur, Rıza Tevfik, Sadri Maksudi, Ahmet Zeki Velidi, Celâl Sahir, Enis Behiç, Kemalettin Kâmi, Yusuf Ziya, Halit Fahri, Faruk Nafiz, Orhan Seyfi, Aka Gündüz, Abdülhak Şinasi, Halide Edip, Yakup Kadri, Refik Halit, Ruşen Eşref, Hamdullah Suphi, Hüseyin Cahit, Reşat Nuri, Falih Rıfkı, Besim Atalay, Kilisli Muallim Rıfat, Abdullah Battal (Taymas), Abdullah Cevdet, Celâl Nuri, Mahmut Ragıp Gazimihal.

 

Ocaklı Yemini


"Bugün Ocaklı oluyorum. Ocağımın insaniyet ve ahlaka aykırı olmayan her arzusunu yerine getirmeye çalışacağım. Türk'e iyilik etmek için her türlü fedakarlığı yapacağım. Her zaman ve her yerde kanuna riayet edeceğim ve kanun bekçisi olacağım. Bütün hayatımda şiarım sadelik. vefakârlık ve doğruluk olacaktır. Sözlerimi tutacağımı vaat ediyorum."

Türk Ocağı Postası (Kanunuevvel 1334/1918)

 

 

Tanınmış OcaklılarMehmet Emin Yurdakul, Ziya Gökalp, Yusuf Akçura, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Latife Mustafa Kemal (Uşaklı), Enver Pasa, Kazım Karabekir Paşa, Fevzi Çakmak, M. Fuad Köprülü, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Ahmet Agaoğlu, A. Ferid Tek, Osman Turan. Ahmet Hikmet Müftüoğlu, A. Zeki Velidi Togan, Akdes Nimet Kurat, Ali Fuad Cebesoy. Arif Nihat Asya, M. Celal Bayar, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Emin Bilgiç, Faruk Sümer, Falih Rıfkı Atay, Fethi Tevetoglu, Galip Erdem, Halide Edip Adıvar, Hamit Zübeyr Koşay, Hasan Ferit Cansever, Hüseyin Namık Orkun, Necip Asım Yazıksız, Hüseyinzâde Ali Bey, A. Nejdet Sançar, Nevzat Kösoğlu, Reşit Galip, H. Vasıf Çınar, Sadri Maksudi Arsal, Sadi Somuncuoğlu

 

Türk Ocakları Hakkında Sözler


"Türk Ocağı. Türk'ün has ocağı, varlık ve birlik ocağı, yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın: yasası ve yaşatsın. Türk Ocağı. Türklük güneşinin ocağıdır."
                                                                                                        Gazi Mustafa Kemal AtatürkTürk Ocağı'nı ırk, davası, ırk üstünlüğü güden bir teşkilat olarak mütatalaa edenlere her yerde rastgelirsiniz. Halbuki Türk Ocakları olarak, ne irk davacısıyız, ne de hudutlarımızın dışarısında en ufak yayılma eğilimimiz var. Biz, topraklarımızın üstünde yaşayan, muhtelif köklerden gelmiş bütün unsurları, bir kültür birliğine davet ediyoruz."

Hamdullah Suphi Tanriöver"Benim neslimden hangi şair Türklüğüne inanarak haykırmışsa, ona Türk Ocağı'nın kapıları açılmış ve alimler tefekkür kıymetini Türk Ocağı'nda bulmuşlardır."

Behçet Kemal Çağlar

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net