08 Ağustos 2022 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
4 Ayda Bin 217 Aile Ziyaret Edildi
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Eski İmam Hayatını Kaybetti
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Dünyayı Harekete Geçmeye Çağırıyoruz
Çakır Kırıkkalespor'da
Çakır Kırıkkalespor'da
  YAZARLARIMIZ
Belki Son Ramazan-ı Şerif
31 Mart 2022 Perşembe Bu yazı 4041 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çok şükür yine bir Ramazan-ı şerifin arifesindeyiz. Geçen sene Ramazan ayında olanlar yanımızda belki yoklar. Belki bu Ramazan bizde olmayacağız. Oruçlarımızı açarken yemeği yediğimiz, karnımız doyduğu zaman hemen hemen herkesin dilinde pelengsek olmuş bir dua “Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin.” Ramazan gelişinde birde bunun için gelemez mi? Nefislerimizi terbiye için, sırf Allah’ın rızasını kazanabilmek aç ve susuz kalmak. Yalnızca midemize mi, oruç tutturmak? Gözümüze, kulağımıza ve en önemlisi ise dilimize sahip çıkmak. Allah’ın bizim aç ve susuz kalmamıza ihtiyacı yok. Onun rızasına bizim gibi günahkârların ihtiyacı var. Ramazanın gelişi kulluğumuzu kime yaptığımızı belli etmek için, 11 ay boyunca işlediğimiz, yanlışlıkla yaptığımız hataların silkinip, tövbe kapısının her daim açık olacağı. Ecir ve sevabın kat be kat verileceği, sırf Allah için aç yapılan bir ibadet olduğu için önemli bir ay. Mazlumun halini, aç kalmışların ahvalini bildirmek için gelmez mi?  Allah Resulü (sav) der ki bir hadisinde "Kim bu ayda bir oruçluyu iftar ettirirse, bu onun günahlarının affına, cehennem ateşinden kurtuluşuna vesile olur ve oruçlunun sevabında hiçbir azalma olmaksızın aynısı onun için de olur.”

Gelirken bu mübarek ay acaba giderken memnun olacak mı? Bir büyüğüm sormuştu Ramazan ile aran nasıl diye ona cevabım ise “Asıl onun benle arası nasıl merak konusu” demiştim. Asıl mesele bu değil mi? Onun bizle arası nasıl?Diğer ümmetlerin yaş sınırları bizden fazla olduğu için Allah azimüşşan bizlere bu ayın içinde gizli 1000 aydan daha hayırlı bir gece ile şereflendirdi. Bu ayı değerlendirmemek, gelişine sevinmemek, gidişine üzülememek bence kaçırılmış en büyük fırsat olur hayatımız boyunca. Kim bilir belki bir daha kavuşamayacağız.

İftar sofralarında ise birazda garibanları düşünerek, hatta Peygamber efendimizin hayatına, sahabe efendilerimizin hayatlarına bakarsak bu ayı nasıl geçirmişler, iftarda ve sahurda neler yemişler diye dikkat edersek feyzi ve bereketinden daha da çok faydalanabiliriz.

Allah Resulü (sav) bu meyanda birçok hadisinde de yer vermiştir. Bizlerin için en ehemmiyetli olan ise zannımca bu hadislerdir. “ Bu ay sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise, cennettir. Bu ay, hayır ve iyilik ayıdır, müminin rızkının arttığı bir aydır. Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluştur.Kim bu ayda bir oruçluyu iftar ettirirse, bu onun günahlarının affına, cehennem ateşinden kurtuluşuna vesile olur ve oruçlunun sevabında hiçbir azalma olmaksızın aynısı onun için de olur.”

                Allah azimüşşan bizleri bu ay ile şereflendirdiği ve bizleri kendisine ibadet etme olanağı verdiği için kendisine ne kadar şükretsek azdır. Rabbim bu aydan feyzlenenlerden eylesin. Selam ve dua ile..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
ÜLKÜ'CE
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Ağustos 2022 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net