27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
RADİKAL KARARLARLA ÇÖZÜLÜR
01 Nisan 2010 Perşembe Bu yazı 21505 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Her ilin her ilçenin ve her yerleşim birimin sorunları vardır. Bu sorun köyde olursa farklı, kasabada farklıdır. Mezranın bile sorunları vardır. Ancak il olup sorunlarını çözemeyen yerleşim merkezleri de vardır. Yani köy konumundan kutlulamayan yerler vardır.

Evet;

Elbette aklınıza geldiği gibi Kırıkkale bu şehirlerden biridir.

Şehrin yönetimine talip olan yöneticiler, atanmışı seçilmişi ile birlik olup şehri köy görüntüsünden kurtarması gerekiyor. Ancak Kırıkkale bir Cumhuriyet şehri olmasına rağmen maalesef gerekli ilgiyi görememiştir. Hak ettiği maddi ve manevi katkıdan yoksun kalmıştır.

Tabi olarak her gelen yönetici bir şeyler yapma gayreti içinde olmuştur. Ama yeterli mi diye soracak olursanız düşünmeden hayır denilir. Bizim yöneticilerimizin de bu olamaması geriyor şehrimizin de böyle olmaması gerekiyor.

Osmanlı döneminde yerleşim merkezi olan tüm şehirlere baktığımızda Cumhuriyetin imkânlar ile geliştiğini görüyoruz. Daracık, bir arabanın ancak geçebileceği yolara sahipken büyük ataklarla kendilerini geliştirmiş, büyük yatırımlarla modern yapıya kavuşmuştur. Yollarını genişletmiş, eskiye sadık kalınarak yeni yollar açılmış ve neredeyse bir uçağın havaalanı olarak kullanacağı kadar geniş yollara kavuşmuştur.

Şehrin binalarının bir hizada yapılması, kat farklarının ortadan kaldırıldığı, düzen ve intizamın göze hitap ettiği bir şehir görüntüsüne kavuşan eski şehirler ile Kırıkkale arasında dağlar kadar fark var.

Pazaryerleri ayrı bir sorun. Evet, çok büyük bir pazaryeri yapımı devam ediyor. Her ne kadar net olarak ne zaman bitirileceği konusunda aydınlatıcı bilgi alamıyorsa ta bitecek bu elbet. Ama diğer pazaryerleri ne olacak. Çarşamba pazarının hali ortadadır. Kırıkkale halkı olarak hep birlikte dua etmek lazımdır. Menderes caddesinde Çarşamba günleri yangın olmasın, acil hasta olmasın, polisin acil müdahale edeceği bir hadise olmasın diye. Zira bu tip bir vakada bağıra bağıra olay biter ve kimse ve hiçbir acil müdahale aracı yanaşamaz.

Park sorununun acilen çözülmesi gerekiyor. Nur camii inşaatı bitince tabi olarak hafifleme olacak ama çarşı içinde ki parkların kesinlikle paralı olması gerekiyor. Arabasını bir bırakan bir daha kaldırmıyor. Esnaf kardeşlerimiz arabasını kapısının önüne çekiyor ve oynatmıyor. Eğer arabası bir yere gittiyse o zamanda koyuyor bir iki kasa veya malzeme parselliyor bölgeyi. Kim olduğuna bakılmadan paralı olması durumunda kısa süreli parklar olacaktır. Vatandaş daha rahat işini görebilecektir. Ayrıca paralı olması durumunda hem ikici sıra parklar olmayacağından yol açık kalacak hem orada bu işi yapacak en az on beş insana iş kapısı açılacaktır. Bu işi belediyenin yapması durumunda ise zaten kadro fazlası olan işçilerden faydalanılacak böylece en azından kendi maaşlarının (bana göre çok daha fazlasının) çıkması sağlanacaktır.

Tüm bu sorunlar bugünün meselesi değil elbet. Dünden kalan bir sorun. Ama bugün çözülmüş mü hayır. Tabi ki çözüm üretmek için insanlar bugüne kadar çalışmışlar. Mevcut seçilmiş ve atanmış yöneticilerde ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Ancak radikal kararlar almadan bu sorunların çözümü zordur. Sert ve tavizsiz kararlarla ancak bu sorunlar çözülür. Bu tavizsiz kararı almakta şehrin üst yöneticilerine düşüyor.

Valisi, belediye başkanı, emniyet müdürü gibi üst yöneticiler oturup karar alacaklar ve taviz vermeden, kayırma olmadan uygulayacaklar. Yok ötesi.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net