26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
YAŞAYAN GENÇLERE ÇAĞRIM
18 Nisan 2022 Pazartesi Bu yazı 15428 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

       Dün olduğu gibi yarının dünyasında da tarihe sözünü geçirecek, toplumun efendisi olacaklar zihinsel olarak deneyimi, tecrübesi, bilgisi, birikimi olan insanlardır. Tarihi yazanlar da yönetenler de söz sahibi olanlar da insanlığa hükmedenler de yüksek medeniyetlerin ve uygarlıkların gelişmesine katkıda bulunalar da kahramanlardır. Onlar üstün bilgi ve zekâya sahip insanlardır ve binlerce ton cüruftan çıkarılan bir gram mücevher gibidirler. Her biri olağanüstü zekâsı, düşüncesi ile tarihin yönünü değiştirmişlerdir.

         Toplumlar ikiye ayrılır, aklını rasyonel şekilde kullananlar ve kuru kul yığınları. Yığın değer üretemez, kontrolsüz şekilde çoğalır hem kendine hem de yaşadığı ülkesine zararlıdır, sadece karnını doyurmaya çalışır. Yığın sadece bağırır, karar yetkisi yoktur. Yönetilmeye, güdülmeye dünden razıdır. Ayakta kalabilmek için güce tapar, batıla biat eder, her türlü olumsuz olaya maruz kalır. Sadece çürümüş toplumlarda yığınlar oluşur. Çürüyen toplumlar yoğun şekilde yaşadığı kargaşa, kaostan anlaşılır. Böyle toplumlarda her kafadan bir ses çıkar, her söz ve kelime birden fazla, değişik anlamlara gelir. Hiçbir fikirde, duyguda, düşüncede anlaşamazlar, uyum sağlayamazlar. Toptan yok olmaya giderler.

         Yaşamın anahtarı, yüklerin en ağırı sorumluluk sahibi olmakta yatar. Sorumluluk sahibi aileler ve toplumlar başarılı olmuşlardır. Bugün kol ve gövde gücü bitmiştir, devir matematik, lojik, teknolojik, akıl, zihin, bilim çağıdır. Savaşlar dahi bir butona bağlı hale gelmiştir. Akıl ve bilim çağına ayak uyduranlar ancak ayakta kalabilir, diğerleri ise tarihin çöplüğünde yok olup giderler. Dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle yarışabilmenin, ayakta kalabilmenin, çağdaş uygarlık seviyesine yükselebilmenin yolu birikimli, deneyimli, donanımlı, bilge karakterli, zeki çocuklarla, yeni nesil gençlerle sağlanabilir. Ülkemizin aydınlık geleceği buna bağlıdır.

      En büyük değerlerimiz çocuklarımızın başarısı, huzuru, güveni, mutluluğu ve yarınlarının garantisi de organize olmuş, sorumluluk sahibi anne, baba ve ebeveynlerin olağanüstü gayret ve çabasına bağlıdır. O nedenle çocuklarınızı ezbere alıştırmayın, birebir eğitimiyle ilgilenin. Onları düşünmeye sevk edin.  Sürekli sorular sorun. Sizlere soru sormasına fırsat verin. Bu etkileşimden bilgi kıvılcımları çıkar. Bilgiden bilge çocuk çıkar. Bilgi, bakar gezer, uyuyan ruhları uyandırır. Bir kere ruhu uyandığında gerisi kendiliğinden gelir, çünkü uyanan ruh bir daha asla uyumaz.

           Fazla uyumayın, fırsat bulduğunuzda okuyup, aklınızı, zihninizi artırın, kitaptan korkmayın kitapsızlıktan korkun. Kitap ışıktır, aydınlıktır. Karanlıkların, bağnazlıkların düşmanıdır. Kitap sayesinde ışık olup önce kendinizi sonra etrafınızı aydınlatın. Bilgi sayesinde zihinsel olarak kanatlandığınızı yükseldiğinizi anlarsınız. Ve yukarılardan aşağılara baktığınızda karanlıkları, ihanetleri, cehaletleri görüp iyi ki kurtulmuşum diye sevinirsiniz. Hakikati, iyiyi kötüyü, doğruyu, eğriyi bilgi sayesinde anlarsınız. Unutmayınız ki sırtlanlar arkadan dolanır, hainler karanlıkları sever. Yarasa güneş görmez, hırsız geceyi ister. Çarkı dönmeyen kuyu kurur, çalışan beyin ışıldar, çalışmayan beyin köleliğe mahkûmdur.

          Bu günkü tarihten 5000 yıl önce Antik Mısırda Firavun dile getirmiş “Tanrıların tanrısı, ışığı, aydınlığı, güneş Samast’tır, ben de ışığın oğlu Ramses’im, M.Ö. 1768’de Babil Kralı Hammurabi “Ben gece rüyamda kâinatı ısıtan, ışıtan, aydınlatan güneş tanrısı Samastı gördüm, bana vekillik verdi, bundan sonra ışığın yolundan yürüyeceğim” diye taşlara kazımış, Musa (a.s.) Peygamber “kâinatın sahibi tanrı güneştir” demiştir. Ve Yüceler Yücesi Allah “Ben kâinatın ışığıyım” diye seslenir.  O yüzden hep okuyun, okuyarak ışık olun. Işık Yüce Yaratanın cemali ve aydınlık tezahürüdür.   

          Aydınlanmış insanlara “Ne mübarek insan, alnından nur akıyor” diye övgüyle bahsedilir.

       Aşağılar karanlıktır, aşağılarda uğursuzluklar, aşağılarda sadece cehalet vardır, kavga vardır, cinayet vardır, kin vardır, nefret vardır. Yukarılar aydınlıktır, yukarılar rahmet ve bereketin, ilahi ışığın aktığı kaynaktır. Aydınlığın olduğu yerde karanlıklar kaybolur, barınamaz. Sadece bilge ve aydınlanmış insanlar hayatın gerçeklerini anlayabilir. Sadece bilge ve masum insanlar tanrının katına yükselebilirler. Ve o zaman tüm güzellikler hemen yanınıza gelir. Aklınızı kullanın, aklınızı artırmaya çalışın, aklını artırmayanlar belalardan kurtulamaz. Akıl da bilgi sayesinde artar. Sorma kişinin aslını kişi sohbetinden belli olur derler. İnsanı konuşmasıyla tanırsın. Yalnızca bilge insanlarla görüş, konuş, ruhunu rahatlat, onların ışığında aydınlan. Cahil insan görürsen ardına bakmadan kaç.

          Ey bu günün gençliği, ey benim neslimin biricik evlatları, başarı karıncalar gibi, bal arıları gibi çalışıp devler gibi eserler vermekle sağlanır. Ülkemizin geleceği, yarınımızın teminatı bilge, dahi seviyesinde aydınlanmış gençlerle mümkündür. Kitaba eğilmeyen hiçbir baş taç giyemez, bugün kitaba eğilen baş yarın iktidar tacını giyer. Kitaba eğil kendi ışığını kendin yak, geleceğini aydınlat, karanlıkları yok et. Unutma ki sadece ışık olmuş, aydınlanmış insanlar tanrı katına ulaşabilir.   

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ahmet Ozens  -  20-04-2022 - 16:08
Özlenen, istenen, beklenen gençliğin özeti
Rıza ŞAHİNER  -  19-04-2022 - 13:23
Eline sağlık kardeşim. İbret alınması gereken bir yazı. \"İlim Çin\'de de olsa ilmi arayınız\" hadisi ve Atatürk\'ün \"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir\" sözü ilmin, okumanın aydınlanmanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmiştir. Saygılarımla.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net