29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Unutmayan
18 Nisan 2022 Pazartesi Bu yazı 1799 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gece günahları örter gibi örtüyordu gökyüzünü. Yıldızların parlaklığı zifiri karanlıkta bir başka parlıyordu. Asırlar boyu yıldızlar sanki orada asılı dururcasına her daim bir döngü üzerine tekrar yerlerini alıyorlardı.Tefekküre dalmış ummanlarda gezenin yanından geçen meczup "Kim bilir kaç kişi senin gibi bakıp tefekkür etti." Yine bir tefekkür sebebi.

İlk insan Hz. Âdem (as) ve son insana kadar kimler gelip kimler geçti ve dahi kimler geçecek. Ne peygamberlere kaldı, ne hükümdarlara, nede zenginlere. Hepsi toprak oldu. Aslına rücu etti. Zaten her şey aslına rücu edermiş. Adları bile unutuldu.

Şimdi biz kendi hayatımıza baktığımızda acaba hayatımızdan kimler geldi kimler geçti. En sevdiklerimizi o soğuk yalnız kabire  koyduğumuz zaman anlıyoruz ölümü sadece. Kabir kazanın bile ölümden haberi olmayan bir dünyada yaşıyoruz. Her gün ölmek için koşuşturmalarımız. Akıllarımıza ancak ya resimlerde geliyorlar yâda adları anıldığı zaman. İsimleri ve kabirleri unutuluyor. Unutulmayan bir tek şey Allah azimüşşan.

İmam Gazali der ki “Vefatından sonra insanların seni ne kadar çabuk unutacaklarını bilseydin, kesinlikle hayatını Allah'tan başkasını razı etmek için yaşamazdın.” Çabaladıklarımız neler, durup bir baktık mı? Dünya metaları için, insanları memnun etmek için neler yapıyoruz. Hayatımız boyunca tek amacımız gayemizülkümüz sadece ve sadece Allah ve Resulünün emir ve yasaklarını gözetmek, onları hayatımızın odak noktası yapmak olmalı. Sonsuz bir ahiret hayatı var ve bizler sonlu olan bu dünya için ne kadar da çok çalışıyoruz.

Dünyaya gelme amacımız belli kulluk. Biz ne kadar emir ve yasaklara uyarsak, kulluğumuzun değeri o kadar artar. Nefsani işlerin sonu hüsran ile sonuçlanacağını bildiğimiz halde, bendedâhil olmak üzere nefsimize uyuyoruz. Bize bahşedilen ömürde yapılması gerekenler belli olduğu halde göz ardı etmemiz bizim aleyhimizedir. Bazen zorlanacağız, bazen yorulacağız ama istediğimiz yer kolay kazanılacak şey değil amacımız İlâhî Rıza ise dünyada ki rahatlığımızı terk edeceğiz. Şeyh Tantâvî bu meyanda diyor ki: 70 yıldır kitap okurum. İbnü'l-Cevzî'nin şu sözünden daha hikmetli bir söz görmedim "İbadetlerin meşakkati gider, sevabı kalır. Günahların lezzeti gider, azabı kalır." 

Yıldızlar kaybolmaya başlamış, seher yeli tenine dokurken, meczubun sözü halen kulaklarında iken, kelimeler dökülüyordu ağzından “Elbet bizde göçeceğiz bu âlemden, bizi de unutacaklar, bir tek unutmayan, unutulmayanın kapısına gitmek gerek.”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net