14 Temmuz 2020 Salı
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
VİRÜS TIRMANIŞA GEÇTİ
VİRÜS TIRMANIŞA GEÇTİ
Zafer Caddesi Yenileniyor
Zafer Caddesi Yenileniyor
19 Ayrı Adrese Eş Zamanlı Operasyon
19 Ayrı Adrese Eş Zamanlı Operasyon
Tarihi Çeşme Restorasyon Ediliyor
Tarihi Çeşme Restorasyon Ediliyor
  YAZARLARIMIZ
ÇOK CEPLİ YELEK GİYENLER
10 Ocak 2011 Pazartesi Bu yazı 18313 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Genç; gazetede yeni işe başlar ve bunun için fotoğraf çekmesi gerekir. Genç sokakta dolaşırken bir kalabalık görür. Bir kaza olmuştur. Fotoğraf çekebilirim belki diye sağa geçer olmaz sola geçer olmaz bir türlü yerde ne var ne yatıyor göremez. İnsanları kenara çekip fotoğraf çekmeye çalışır başaramaz. Biraz geriye gelir ''çekilin yerde yatan benim babam''diye bağırır. Kalabalık yarılır ve gazeteci ne görsün yerde yatan bir eşek ölüsü.

Bazen böyle meslek kazalarına uğrarlar. Bazen kalabalık tarafından itilir, bazen korumalar tarafından tartaklanırlar. Bazen adliyede suçlu tehdit eder, bazen yolsuzluğunu ortaya çıkaran kalpazanın bağırmalarına maruz kalırlar.

Fotoğraf makinelerini takarlar omuzlarına, bir ellerinde makine diğerinde varsa bir kamera alırlar haberi duydukları ilk anda fırlamak için hep hazırlardır zaten. Hem haberi önce yakalamak önemlidir, ilk haber yapmak önemlidir hem de sıcak almak lazımdır hem bilgiyi hem fotoğrafları. Üzerlerine çok cepli yeleklerini giyerler ki, kalemi koysun, kâğıdı koysun, yedek pilleri koysun. Çok cepli yelek giyen kaç meslek vardır ki. Bu yelekler onların artık üniforması haline gelmiştir. Hele ardında “basın”da yazıyorsa tamam, üniforma tamamlanmıştır.

Habere koşarlar diyorum çünkü habere arabaları ile gidemezler. Yoktur çünkü. Büyük gazetelerin ulusal olan basının vardır. Ama yerel gazete patronu zaten maaşları zor veriyordur. Ne arabası? Eğer haber yapılacak yer önceden planlıysa temin edilen bir servis aracı nimet görünür gözlerine. Çok para almazlar. Sigortaları yatsın yeter. Karınlarını simitle doyurmak abes değildir onlar için.

Bakmayın siz ulusal basında bazı köşe yazarı veya ünlü haber sunucularının çok para kazandıklarına. Yerel basın köşe yazarları kuruş almazlar. Yoksa alıyorlar mı? Valla ben yaklaşık dört yıldır yazıyorum. Kuruş alamadım. Buradan patronlara sesleniyorum görün artık beni de. Elbette şaka bizim bir talebimiz yok ama nafakasını bu meslekten kazananların mutlaka hak ettiği ücreti alması taraftarıyım.

Gazeteci; Bilginin küresel bir güç olduğu günümüzde, gazeteciliğin, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak açısından çok yönlü bir misyonu yerine getirdiği ve bulunduğu toplumun içinde olmakla birlikte bu misyonu gereği toplumun önünde olma zorunluluğu hisseden, bu önemli misyonu gerçekleştirmek için zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin, her zaman büyük bir özveri ile çalışan kişilerdir.

Bu misyonunu silah olarak kullanan yok mu? Elbet var. Kaleminden kan dökülen, kin dökülen, nefret dökülen, bölücülük dökülen yok mu? Tabi ki var. Siyasi olarak, ferdi olarak, patronun sesi olarak, para babalarının borazanı olarak, çıkarcılar yok mu? Doğruyu yazamayan kalem kırıklar yok mu? Elbette var. Ama her meslekte olduğu kadar bozuk vardır bu meslekte de o kadar. Bizim ölçümüz her meslekte olduğu gibi “iyi”lerin sesi olmak, “iyi”leri anlatmak.

En kalbi ve en ulvi duygu ve düşüncelerle Gazetecilere ekonomik ve sosyal imkânlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Gününde, kamu yararı gözeten, tarafsız haber yapan, meslek ahlak ilkelerine bağlı hareket eden, yazılı ve görsel basınımızın tüm çalışanlarını bir kez daha tebrik ediyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erdal Geyikçi
Erol Serkan Kılıç
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşçı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  14 Temmuz 2020 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net