04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Velican Oduncu
18 Temmuz 2022 Pazartesi Bu yazı 3269 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk milletinin ata yurdu olan Doğu Türkistan, kızıl Çine karşı özgürlük mücadelesini maalesef yirminci yüzyılın Kürşad’ı Osman Batur’un şehit edilmesi ile kaybetmiştir. Bunun üzerine göç kararı alan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin bir kısmı binlerce kilometre yolu kat ederek Anadolu’ya gelebilmişlerdi.

Komünist Çin zulmünden kaçarak Anadolu’ya gelen bu ailelerden birinin çocuğu olan Velican  Oduncu 1964 yılında İstanbul Zeytinburnu’da dünyaya gelmiştir. Kızıl Çin’in yaptığı zulümleri, işkenceleri  çok iyi bilen Velican henüz 14 yaşında iken  milli manevi değerlerine sahip çıkacağı ve yaşayabileceğini bildiği ülkücü hareket içinde yerini almıştır.

Henüz bıyıkları terlememiş olan Velican Türkiye’de sağ - sol kavgalarının en ateşli dönemlerinde  Pol-Der’li polislerin yaptığı ağır işkenceler altında yedi cinayeti üstlenmek durumunda  kaldı. Dışarının kontrolünde gazetelerin  Velican için “ölüm makinesi” olarak manşetler atması gecikmedi tabiî ki.

Uzun süre çeşitli cezaevlerinde yatan Velican  en son Gaziantep Özel Tip Kapalı Cezaevi’nde yatmaktayken bulunduğu kısımda çıkan bir olay sırasında bir hainin şiş ve bıçak darbelerine maruz kalarak şehit edildi. Cenazesi, İstanbul, Bakırköy-Güneşli Mezarlığı’na defnedildi.

Arkasından sinsice yaklaşan bir mahkum, Velican’ı şişleyerek katletmişti. Velican’ı katleden kişi kuş meselesi yüzünden tartıştıklarını, olayın bu nedenle yaşandığını söylemişti.

Fakat daha sonra çıkan söylentilerde Turgut Özal’ı öldürmek isteyen bazı kimselerin Velican’ı katlettirdiği yönündeydi. Velican’a şöyle bir teklif yapılmıştı; Velican cezaevinden kaçırılacak, bunun karşılığında ise Turgut Özal’ı vuracak, daha sonra da yurt dışına çıkması sağlanacaktı. Velican da bu teklifi yapanlara, “ben dava adamıyım, kiralık katil değilim, üstelik alnı secdeye değmiş olan birine kurşun sıkmam” demiş.

1980 öncesi sağ sol kavgaları neticesinde bir çok fidan açmadan solmuştu. Bu ülkenin değerlerine inanmayan bazı güruh tarafından ülküsü ülkesi olan ve henüz  14 yaşındaki Velican’a bir çok cinayet üstüne yüklenerek önce zindana arasından şehadete yürümesine  sebep oldu. 10 yıllık mahkumiyet sonunda 1988 yılında cezaevinde hakka yürüdü. Allah mekanını cennet eylesin. Şehidimizin şefaati hala ülküsü için yaşayanların üzerine olsun.

Ozan Arif'in  Veli Can Oduncu adına yaktığı ağıdı.

Velican,

Kim demiş evveli can,

Keşke canım gideydi,

Gitmeyeydi Velican!..

Gördü Veli,

Ne bir gençlik yaşadı,

Ne bir gün gördü Veli,

Bir Velican daha yok,

Gezsen yedi düveli…

Ateş düştü gönül denen köşke oy,

Bu haberi duymayaydım keşke oy,

Ben değilde kim ağlasın başka oy,

Şehit olmuş ülküdaşım Velican,

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net