04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Vakit Ölmez Öldürür
04 Ağustos 2022 Perşembe Bu yazı 2934 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Herkes bir şeylerden şikâyetçi. Mütemadiyen insanların ağzında pelesenk olmuş bir söz var “Eskiden her şey güzeldi.” Peki, bizler de geleceğin geçmişi olmayacak mıyız?

Şimdikiler eskiyi yâd ettiği zaman hep güzel anlatıyorlar, peki ileriye dönük ne yaptınız diye sorsak onlara. Güzel bir insan, güzel bir çevre, güzel bir toplum için ne yaptılar. Veya bu soruyu kendimize soralım, gelecekte şimdiki zamanı hatırlayıp eskiden güzeldi diyeceğimiz aşikâr, şimdi biz neler yapıyoruz bir baksak mı acaba?

Toplumların kültürel yapı taşları vardır. Bu yapı taşlar örf adet olarak günümüze kadar gelir sanki uygulanmaz ise günahmış gibi adeta benliğimize işler. Aslında her örfümüze ve âdetimize dine uygun mu diye dönüp baksak, eskisi de yenisi de hep aynı bir düzen içinde olur. Maalesef genel de işlerimizi nefsani boyuta göre şekillendirdiğimiz için pek dinin caiz mi diye bakmak işimize gelmiyor.

Eskiden de 24 saat bir güne tekâmül ediyordu, şimdi de. İnsanlar eskiden de böyleydi şimdi de. Bizlerin hayatımıza ne kadar kolaylık geldi ise bizler değişmeye başladık. Konfor hayatımızın odak noktasında oldu çalışmadan kazanalım yorulmadan işlerimiz hallolsun. Ter dökmeden bir yerlere gelelim. Çalışıp kazanılmadan, emek sarf etmeden elde edilen her şey kaybolmaya mahkûmdur. Hak etmediğimiz ne varsa bize bahşedilen elden gittiğinde hüznümüz çok oluyor maalesef.

En basit örneği, hayatımız. Bize verilen ömrümüze baktığımız zaman ne kadar büyük nimetler için de yaşadığımızın farkında mıyız? Her gün mütemadiyen yaptığımız bir iş mesela yüz yıkamak. Musluğu açıyorsunuz elinizi yüzünüzü yıkıyorsunuz. Bizim bu kadar basit olarak gördüğümüz bir şeyi, insanlar su içmek için hayatlarını devam ettirebilmek için kilometrelerce yol yürüyor ve bazen bu dünyada susuzluktan ölen çocuklar bile oluyor.

Bizler bu dünyaya çok önem veriyoruz. Hayat ne kadar tuhaf değil mi? Yiyemeyeceğimiz kadar erzak alıyoruz, eskitemeyeceğiz kadar elbise alıyoruz, en önemlisi de harcayamayacağımız kadar para biriktiriyoruz. Bitmek tükenmek bilmeyen bir ömür içinde yaşadığımızı sanıyor, en kıymetli zamanımızı pervasızca harcıyor, sanki bize her gün bonus gibi 86400 saniye verilecek kadar emin yaşıyoruz.

Anımız belli olmayan bir yaşam için bu kadar cüretkâr davranmamız, bize bahşedilen ve aldığımız her nefeste şükretmemiz gerekirken neden metalar ile uğraşıyoruz?

Aslında ömrümüz iki nefes arasında alıyorsun veriyorsun yaşıyorsun diyorlar. Alıyorsun veremiyorsun öldü diyorlar. İmam Gazali İhya-U Ulumi'd-Din’de der ki” Öldüğünde insanlar seni ne kadar çabuk unutacaklarını bilseydin, Allah’ın rızasını kazanmaktan başka hiç amelin olmazdı.”

Dünya çok karmaşık ve gürültü bir yer. Çok hızlı bir şekilde günlerimiz geçmekte. Geçen zaman lehimize değil bilakis aleyhimize işlemekte. Elimizden kaçan metalar için üzülmekte olan insanoğlu boşa geçen zaman için vakit öldürdüm diyor. Hâlbuki vakit ölmez öldürür.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ÇINAR  -  06-08-2022 - 13:29
Bile bile bile hala Allah rızası yerine dünya nimetlerine akıyoruz değil mi?
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net