04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
YASI KERBELA
08 Ağustos 2022 Pazartesi Bu yazı 1930 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

  

 

Anadolu Aleviliğini etkileyen ve Muharrem ayında 12 imamlar için tutulan orucu esas kılan Ker belaKatliamıdır. Matem Orucunun su içilmeden tutulması, katliamı protesto nitelikli yas orucu olarak bilinmesi ve tutulurken, Hz. İmam Hüseyin ve ker bela şehitleri içinniyet edilmesi bunu göstermektedir. Muharrem orucu İnsanın kendi iç benliğine yönelmesi sonucunda daha iyiye,doğruya,güzele yönelmesi ne davettir. Nefsini terbiyeye, Hacı Bektaş Velinin de buyurduğu gibi” Nefsini bilmeye vesiledir” oruç. Muharrem orucu Aleviler için bütün peygamberlerin yerine getirdikleri bir ibadettir.Pişirilen Aşure ise Zeynel Abidin'in sağ kalmasına atfen şükran niteliğin dedir. Ehlibeyt soyunun devam etmesinden dolayıdır. Aşure bir tatlı değil lokmadır, birlikte tüketilir, yaşlı ve hastalara komşulara ikram edilir. Zalimle, mazlumun karşı karşıya geldiği günlerdeyiz, Ker bela da Hz. Hüseyin’in yol arkadaşlarıyla beraberiz. Sevgi ve saygıyla andığımız İmam Hüseyin darındayız. İmam Hüseyin deyince hep aklımıza- zalime boyun eğmeyenler gelir. Onun: “Zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. Ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım.” Sözü, insan olmanın, erdemli, vicdan sahibi olmanın gereğidir.

   İmam Hüseyin’i ve Ehlibeyti sevenlerin hepsi bilir. Bundan 1342 yıl önce,  680 yılının muharrem ayının onuncu günü- Ekim ayında, yezit in baskı ve zulmüne karşı mücadeleyi örgütlemek için Basra ve  Küfelilerin davetleri üzerine, Küfe ‘ye gitmek için yola çıkan İmam Hüseyin'in yolu, Yezidi’n kuvvetleri tarafından Kerbela’da kesildi. Günlerce süren kuşatmada İmam Hüseyin ve Yoldaşları, yakınları kadın ve çocuklar aç ve susuz bırakıldı. Esir alınan kadın ve çocukların Şam da yezidin sarayına götürüldükleri bilinmektedir. Kerbela’da yetmiş iki Şehit-i Şühedanın kanını akıtan Emevi zihniyetini ve yezit i lanetliyoruz. Yezit, Hz. Hüseyin'den kendisine biat etmesini istiyordu. Muaviye’nin ölmeden önce oğlu yezidi veliaht ilan etmesi Hz. Hüseyin’in hayatında bir dönüm noktası olur.

 Hilafetin saltanata dönüşeceğini gördüğü için. İmam Hüseyin Muaviye’nin bu uygulamasına karşı çıkar, Emevilere karşı mücadele edilmesi gerektiğini düşünerek, şiddetle eleştirir. Ve tüm baskılara rağmen, Yezide biat etmenin, zulme boyun eğmek olduğunu biliyordu. Hz. Hüseyin boyun eğmedi, Yezidin biat etmesi karşılığında sunduğu tüm teklifleri reddederek, Yezit firavunuyla uzlaşmadı. Birlikte geldikleri tüm canlarıyla, yol arkadaşlarıyla Aç ve susuz bırakıldılar. Yezit’ in ordusuna karşı, 72 kişi öleceklerini bile, bile onurluca direnerek, savaşarak, 10 Ekim 680 yılında Hakk’a yürüyerek ölümsüzleştiler. İmam Hüseyin, zalim yezide biat etmemiş, doğru bildiği yoldan dönmektense, canını vermeyi uygun gören, tarihin en büyük yiğit, dürüst, onurlu Hz. Muhammet ile Hz Ali ye yaraşır asaletli insan olmanın gereğini yerine getirmiştir. Bu nedenle mazlumların kalbinde bir yiğitlik abidesidir. ker bela zalimlere karşı, ezilenlerin boyun eğmediği bir başkaldırının, direncin sesidir. Bu nedenlerden dolayı, Hz. İmam Hüseyin’i sevenler Kerbela’nın yıl dönümünde yas tutarlar. Kerbela zulme, haksızlığa, adaletsizliğe karşı onurlu bir direnişin adıdır.Kerbelanın bize öğrettiği nerede ezilen varsa Onun yanında olmaktır. İnançları kimlikleri dilleri eşit yurttaşlık için demokratik hakları yok sayılan dünyanın neresinde olursa olsun soykırımdan geçirilmiş mazlum ve mağdur halkların acılarını paylaşmaktır. Mazlum insanların adalet girişimlerini, haksızlıkların, eşitsizliklerin ayrımcı, inkârcı yok sayma politikalarına karşı durmaktır. Hz. Hüseyin’in şahsında Ehlibeyte, Ehlibeytte temsilini bulan insanlık değerlerine bağlılığımızı yineliyoruz. Yezide ve yezitte sembolleşen bütün kötülüklere lanet ediyoruz. imam Hüseyin’i seven tüm insanların yası matemlerini yerine getirdikleri bu günleri İnsanlığın bir daha böyle bir vahşeti yaşamamasını diliyorum.

  Günümüzde Emevi zihniyeti emperyalist ve onların yerli işbirlikçileri ile El kaide, Hizbullah, el nusra,deaş vetalibanisimli çeteler olarak Asya da ve Ortadoğu coğrafyasında yıllardır bir arada yaşayan kardeş halkları yok etmek için kan ve ateşle boğmaya çalışıyorlar. İnsanlar BölgedeAç,İşsiz, yurtsuz,sığınmacı olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Oysa Adalet, Akıl vicdanve bilim ön planda tutularak, kan dökülmeden, insanlar ölmeden bir arada kardeşçe yaşanılması mümkün. Yasımızın; kaybolmaya yüz tutan Vicdan, adalet ve merhamet gibi erdemler yüreğinizde, yaşamınızda hep diri kalsın, bu anlamda on iki imamlar için tutulan matem orucunun Ülkemizde ve dünyada savaşların olmadığı, Demokrasi Adalet eşitlik kardeşlik barış sevgi ve hoşgörüye dönüşmesini diliyoruz. Sevgiyle kalın

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sibel   -  02-10-2022 - 18:22
Çok severek okuduğum bir yazardınız Ailenize sevenlerinize Allah sabır versin çok bilgili bir yazardı Güney Ailesine selamlar
Mehmet  -  02-10-2022 - 18:21
Çok değerli yazardınız unutulmucaksınız hüseyin güney
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net