04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
DİNLERİN KAYNAĞI SÜMER DİNİ-1
15 Ağustos 2022 Pazartesi Bu yazı 3086 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sümer dini inanç esasları kendisinden 3000 yıl sonra inen Tevrat, 4600 yıl sonra inen Kur’an gibi tek tanrılı dinler ile diğer tüm dinlerin inanç esaslarını oluşturduğu, Tevrat, İncil, Kur’an ayetleriyle benzeyen yönleri bulunduğu arkeolojik kazılarda çıkarılan kalıntılar, tabletler vb. yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır.

        Sümer’deki kralların tanrısal görünümüne benzetilmesi, Tanrıların yeryüzündeki vekili sayılması Babil Kralı Hammurabi ile Mısır Firavunların “Ben tanrının yeryüzündeki vekiliyim” inancı, Hint bilgelerinin insan için “Önce sûkut vardı kelam değil, tanrı sûkuttur, sen bir tanrısın”, Hıristiyan keşif Lupedeus’un insana “Tanrının ta kendisi” ifadesi kullanması, Yüce kitabımız Kur’an’daki “İnsan tanrının parçasıdır” ayeti aynıdır.

        Sümer’deki, “bütün varlıkları tanrılar meydana getirmiş insanlara vermiştir” düşüncesi semavi dinlerdeki “Mülk Allah’ındır insanların hizmetine sunmuştur,tüm varlıkları insanlar için yaratmıştır.” benzeridir.

          Sümerlilerde Tanrılar adına kesilen kurbanlar, yazılan şiirler, ilahiler, dinsel törenler, yapılan duaların aynısı Süleyman Peygamber (r.a) adına yazılan “Neşideler”, peygamberimiz (s.a.v) adına yazılan “Mevlit ve naatlar” ile tanrının koruyucu, yargılayıcı, yaratıcı, yok edici gücü ile sihir, iyilik, kötülük, zina, adalet, saygı, sevgi, temizlik, melek, şeytan, cin gibi kavramlar yüzyıllardan beri insanlığın ortak malı olmuş, buradan semavi dinlere geçmiştir.   

        Sümer inancı ile semavi dinlerde tanrının kızarak Nuh, Ad, Semud, Lut ve Medyen milletlerinin yerle bir edildiği, yok edildiği yazmaktadır.

                Sümer’de görkemli “tanrı evi” tapınakları Yahudilerde Sinagoglar, Hıristiyanlıkta Kiliseler, Kur’an’da camiler “Allah’ın evi” olarak bilinmektedir.               

        Sümer dininde Ay tanrısına tapılır, Ay gezegenine çok önem verilir, ayın görüntüsü ile ilgili dini törenler yapılır, yiyecek yenilmezdi. İslam toplumlarında oruç ve bayramlar Ay’ın görünüşüne göre düzenlenir, yiyecek yenmez, camilerin ve minarelerin üstündeki ay (hilal) sembolü Sümer Ay Tanrısının ve İslam’ın sembolüdür.

        Sümer dini inançlarında yer alan büyüklere saygı, öldürme, zina, çalma, yalan tanıklık etme, komşu karısına ve malına göz dikme, büyük erkek çocuğa mirastan fazla pay verilmesi gibi kurallar Babil Hammurabi kanununda da yer almış, ondan da Musa peygamberin (r.a) kanunu geçmiş, ondan da İslam kanunu şekillenmiştir.

        İncil’de itiraf et kurtul, İslam’da tövbe et kurtul ile Hıristiyanlıkta amen, İslam’da âmin, Hristiyanlıkta vaftiz yoluyla arınma ile İslam’da gusül yoluyla arınma aynıdır.

        Sümerler kadınları bir tarlaya benzetirler. Aynı deyim hem Tevrat, hem de Kur’an’da var.

        Sümerlilerdeki yeraltı dünyası inancı Tevrat’ta Şeol, İncil’de Cehennem, İslam’da Ahret olarak devam eder. Ölülerin ruhlarına yiyecek ve kurbanlar sunulması, ağlayıp-sızlanma yasağı semavi dinlerinde de aynıdır.   

        Sümer Tanrıların istekleri gökte yıldızlarla yazılı olduğu Kur’an da “Levh-i Mahfuz” inancı ve Sümerlilerin Tanrılar gökte duku adında bir yerde oturmaları, İslam inanışında Allah yedi kat göğün üzerinde Arş’ta oturuyor inancı aynıdır.

        Sümer’de kadınların baş örtmesi vardı, oradan Asura geçti, sonra tüm semavi dinlere geçti.

        Sümer yaratılış efsanesindeki kâinattaki her şeyin sudan yaratılması inancı Tevrat) ve Kuranda vardır.

        Sümer efsanelerindeki insanın yumuşak kilden yaratılması inancı, Tevrat’ta adamın (insan yerine adam kavramı kullanılıyor) Allah kendi suretinde erkek ve dişi olarak topraktan yaratıldığını, Kur’an’da ise insanın değişik tarzda çamurdan, balçıktan, topraktan, pıhtılaşmış kandan, et parçasından, yaratılması inancı aynı.


        Sümerlerin hastalıkları iyileştirmek için ilaç yanında sihir’e başvurma inançları ilahi dinlerde tedavi amaçlı sihir, türbe, tekkelere el, yüz sürme, muska yazma gibi yöntemler aynen uygulanmaktadır.

        Sümer’de rüyalar tanrı bildirisi olarak rahipler tarafından yorumlanırdı, rüya yorumu ilahi dinlerde de yaygındır. Sümer, Asur, Babil medeniyetlerinde ki aşağı tabakada bulunan insanların rüya ve büyücülükle tanrı ile iletişime girme inanışı Semavi dinlerde tanrı ile iletişime girme koyun ve deve çobanlığı yapan okuması, yazması olmayan peygamberlerle olmuştur.             

        Sümer, Babil, Mısır krallarının rüyalarında tanrıyla iletişime geçme olayları ile ilahi dinlerin peygamberlerinin “Rüyamda ayet geldi, kalbime nüzul indi, Allahtan veya Tanrıdan nida indi, melek ayet getirdi” diye sure ve ayetlerin geldiğini tebliğ etmişlerdir.

        Sümer, Babil, Asur, Mısır yazılı kaynakları, kil ve taş tabletleri ortadayken bunlardan 3000-3700 yıl sonra inen semavi dinlere ait hiçbir yazılı kâğıt, belge, taş stel, kil tablet, papirüs vb. orijinali yoktur. İlahi kitapların hiçbirinin aslı dünyada bulunmamaktadır.

        Onlarca Tevrat ve İncil sayısı dörde düşürülmüş, yüce kitabımız Kur’an’ın ise İbn Mesud’a göre 112 sure, şu an elimizdeki mevcudu 114 sure, Ebu Kaft’a göre 116 sure olduğu, Tövbe suresinin son iki ayetinin sonradan ilave edildiği, bir ayeti keçi yediği çeşitli kaynaklar ve din âlimleri tarafından sözü edilmektedir.         

        Ancak, Tevrat’ın doğru yoldakiler kutsaldır, İncil’in “yol dümdüz, sapma”, Kur’an’ın “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” ilahi emirlerinin hepsi de insanlığı doğru yola sevk etmişler, hepsi de dürüstlüğü, doğruluğu, iyiliği emreden, tüm insanlığın, medeniyetimizin kutup yıldızlarıdır. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net