04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Kendimize Sorulması Gereken Sorular
17 Ağustos 2022 Çarşamba Bu yazı 5359 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kendimize sorulması gereken sorular yerine nedense hep bir başkasına sorular yöneltiyoruz. Kendimize çeki düzen vermemiz gerekirken, bir başkasına nasihatlerde bulunuyoruz. Aynaya bakıp da hiç benim hata ve kusurlarım nelerdir diye kendi kendimize muhasebe yaptık mı?

                Hatalarımız ve kusurlarımız elbet olacak, ama biz bunları başkalarının daha büyük hatalarını bakıp onların penceresinden kendimizi düzlüğe çıkartmanın bir anlamı olmaz. Daha güzel yaşantı yaşayan, güzel ahlaki şiar edinmiş insanların hayatlarına bakıp kendimize biraz çeki düzen vermek gerekir. Bizler peygamber değiliz, ismet sıfatı bizlerde tecelli etmediği için hataya ve günaha düşebiliriz. Ancak bunu kapatmak yerine, başkalarının günahlarını ortaya koyarak işten sıyrılacağımızı sanmak, ağaca balığı tırman demek kadar saçma bir şey.

                Yaradan yarattığı kulları bilmez mi? Bizlerin görüneni veya görünmeyeni bilen Rabbim kalbimizden geçeni dahi bilen bizlerin hata ve kusur işleyeceğimizi de bilir. Onun için tövbe kapısını her daim açık tutan Rabbimize ne kadar çok şükretsek azdır.

                Birde yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi de başkalarını hakkında su-i zanda bulunmak. Hâlbuki zannın çoğundan sakının diyen Rabbimiz kuranda bizi uyarıyor. Büyükler der ki “İsabetsiz bir hüsn-ü zan,isabet eden bir su-i zandan evladır.” Başkalarını ayıp ve kusurlarını bilsek elimize ne geçecek. Günah yazılmaktan başka, Allah’ın gazabını çekmekten başka hiçbir işimize yaramayacak.

Kader elbet tecelli edecek. Elinden giden bir şeyin için üzülmemeye, gelen bir şey içinde fazla sevinmemek gerek. Bizler ne kadar çok hayal kurarsak kuralım, bizlerin kurduğu hayal değil Rabbim dileği tecelli edecek.  Ve İmam Şafii diyor ki “Kalbini kötü düşüncelerle doldurup, bize de ümitsizlik aşılayarak ufkumuzu daraltan kimseye söyleyin; mutluluğun sırrı, hayatı yaratıp rızkı teslim eden Allah'a karşı hüsnü zan da bulunmaktır.”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net