24 Mart 2019 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Yeşil Keskin Bırakacağız
Yeşil Keskin Bırakacağız
YİH'de kapalı omuz ameliyatı
YİH'de kapalı omuz ameliyatı
Yaşlılarımız İle Gönül Bağı Kuruyorsunuz
Yaşlılarımız İle Gönül Bağı Kuruyorsunuz
Teköz, Türkiye Birincisi
Teköz, Türkiye Birincisi
  YAZARLARIMIZ
SADECE MUHTEŞEM YÜZYIL MI?
17 Ocak 2011 Pazartesi Bu yazı 13600 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu aralar geçtiğimiz günlerde ilk bölümü yayınlanan, Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin içeriği ile ilgili yoğun tartışmalar yaşanıyor. Ben seyretmedim. Ancak yapılan eleştirilerden anladığım kadarıyla dizide Kanuni Sultan Süleyman halkımızın rencide olacağı bir karakter olarak lanse ediliyor. Aslında TV de sadece muhteşem yüzyılda değil sabahtan akşama kadar yayınlanan pek çok dizide manevi değerlerimizle bağdaşmayan sahneler yer alıyor. Ünlü yazarların unutulmaz eserleri dizi yapabilmek için adeta katlediliyor. Adları yerli Türk malı yani. Ama ne Türklükle ne Müslümanlıkla alakaları yok. Hani biz yüzde doksan dokuzu Müslüman ve asil ve kahraman bir milletiz ya! Bizim dizilerde bu kriterlere uygun yerli bir karakter yok. Ya asil ve kahraman olmak bizim bildiğimiz gibi bir şey değil. Yada bunlar bizden değil. Hangi milletin hangi kültürün yerlisi oldukları anlaşılamıyor. Sizce bu dizilerin yayınlandığı ülkelerde bizi hiç tanımayan birisi halkımız hakkında nasıl bir intibaa edinir?

Örneğin yıllardır tekrar tekrar yayınlanan ve çocuklara hitabeden bir dizide baba karakteri bir köpek. Öyküsü İstanbul’da geçen dizinin bir sahnesinde birkaç yüzyıl geriye gidiliyor. Birde bakıyorsunuz, 18. Yüzyıl Fransasını andıran mobilyalar ve rüküş giysiler(hani şu TRT’li yılarda bol bol izlediğimiz siyah beyaz filmlerde gördüğümüz türden) içerisinde dizinin oyuncuları arzı endam ediyorlar. Gençliğe hitabeden dizilerin ise hemen hepsinde gençlerimize adeta dayatılan bir komün hayatı var. Gençsen böyle yaşayacaksın. Her hangi bir sosyal sorumluluğu olmayan elinde bir cep telefonu sürekli sağa sola mesaj yağdıran acınası çocuklar. En masum aile dizisindeki genç karakterinin bile ilk hedefi cep telefonuydu, büyüdü araba oldu. Yayınına yeni başlanan bir başka dizide ise asil ve kahraman Türk babası gecenin saat üçünde eğlence merkezine elleriyle bıraktığı kızını kaybediyor. Sizce bu ülkede bu genişliğe sahip kaç ebeveyn var. Yerli yapım polisiye dizilerde dokunulmadık meslek grubu içi boşaltılmadık manevi değer yok. İçimizden atamadığımız batı hayranlığının getirisi olan aşağılık kompleksi içerisinde tarihimizin en muhteşem dönemine de ancak bu kadar dizi yapılabiliyor işte.

Aslında bir bakıma muhteşem yüzyıl dizisinin bu kadar dalgalandırıcı bir başlangıç yapmasının olumlu bazı sonuçları olduğu da söylenebilir. Son günlerde öncesinde tarihiyle alakası olmamış yediden yetmişe kadın erkek herkes Sultan Süleyman’la Hürrem Sultanın aşkını konuşuyor. Dönemi anlatan tarihi kitaplar yok satıyor. Tv’lerde ünlü tarihçilerin katıldığı açık oturum programları izlenme rekorları kırıyor. Bu fırsattan istifade ne kadar çok kişiyi doğru bilgilendirebilirsek elimizde o kalır. Eleştirilere gelince ise dizinin yapımcılarının şöyle bir söylemi var. Biz dizi yapıyoruz, birebir tarihi çekmiyoruz. Sanat adına tarihe mal olmuş şahsiyetleri istediğimiz gibi yansıtabiliriz. Hem bütün dünyada da bu işler böyle yapılıyor, diyorlar. E bizde izleyiciyiz. Yaptığınız işi beğenmeme, eleştirme tepki gösterme hakkımız var. Dahası eleştirilerimizi yetkili mercilere iletip şikayet ederek gücümüz yeterse diziyi yayından kaldırtmaya da. Hem bütün dünyada bu işler de böyle yapılıyor.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Usniya  -  08-08-2012 - 21:50
Muhtesem yuzyil dizisini aylece cok seviyoruz ve onu hic yorulmadan seyrediyoruz, ben Kazahstandan yaziyorum, burda da muhtesem yuzyili gorsediyorlar ve ben Turkiyei gormek istiyorum, ben 14 yastayim, ve butun Turkiyee selam gonderiyorum.
Nihayet  -  17.01.2011 - 9:03
Herkes Muhteşem yüzyıl dizisine tepki gösterilmesi için seferber olmuş durumda. Oysa ki bütün dizilerde manevi değerlerimize hakaret içieren, aile bağlarını zedeleyen, ensest ilişkileri ön plana çıkaran senaryolar mevcut. Tepki için illa Osmanlıya hakaret edilmesimi bekleniyordu. Ayrıca konuya yaklaşımınızdan ötürü teşekkür ederiz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Fazlı GÜVENTÜRK
bahattin akyön
Seyfettin Çetiner
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  23 Mart 2019 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net